ijournal.cz

Zámecké vinařství Bzenec: Symbol kvality a úspěchu

red Zdroj: Zámecké vinařství Bzenec 10.3.2019 Gastronomie, Zajímavosti

Hrozny pro vína Zámeckého vinařství Bzenec si hlavní vinohradník opečovává ve vinohradech vinařských podoblastí mikulovská, znojemská a slovácká, kam patří i na úrodu Šampionů nejúspěšnější viniční trať Vracov – Klínky.

O svá vína pak pečují v historických sklepech pod bzeneckým zámkem. V rozsáhlých podzemních prostorách je mnoho barikových i ručně vyřezávaných sudů, největší vinné poklady jsou uschovány v archivním sklepě a za velkými dřevěnými dveřmi vás přivítá degustační místnost, které vévodí kulatý stůl z masivu od architekta Ing. Marka Štěpána. Chladné zdi zámeckých sklepů ukrývají po dobu minimálně 24 – 36 měsíců i láhve šumivého vína s označením 1876, které zde po celou dobu zrají. Název získalo podle roku, ve kterém se v zámeckých sklepech města Bzence vyrobilo první šumivé víno v Čechách a na Moravě.

Kvalitu vín Zámeckého vinařství Bzenec potvrzuje i několik významných ocenění, které ve vinařském světě patří k těm nejvyhlášenějším. Nejen pro to vinařství dokazuje, že patří k opravdové špičce. Na jejich vínech si pochutnáte ve vybraných restauracích, ale i v pohodlí domova. Je libo víno bílé či červené?

 

Šestkrát Šampion Salonu vín a nejen to…!

V České republice je zhruba 11 000 vinařů. K nejlepším a nejúspěšnějším se však počítají jen někteří. Jedním z měřítek je, zda a jak dokážou uspět jejich vinařství v celonárodní soutěži Salonu vín, jejíž Šampioni se vyhlašují na konci každého roku (loni v prosinci už podeváté). Nejlepším vínem České republiky z 2199 vzorků pro rok 2019 se přitom už pošesté stalo víno ze Zámeckého vinařství Bzenec, Rulandské bílé, Collection 1508. „Pravdou je, s veškerým uznáním k naší reprezentantce a obrovskou mírou pokory, že si trochu připadám jako Ester Ledecká po dojetí olympijského sjezdu. Když naše víno získalo titul Šampiona Salonu vín v roce 2011 poprvé, byl to neskutečný úspěch. Měli jsme obrovskou radost. A nyní tu stojíme s šestým oceněním. Je to jak z pohádky,“ řekl tehdy Bořek Svoboda, ředitel vinařství.

 

Klínky – vinice, která rodí Šampiony

Z viniční trati Klínky v obci Vracov pochází čtyři z šesti „zámeckobzeneckých“ Šampionů. Na tamní vinici se pěstuje víno přes 40 let. Podařilo se to, že se zde potkala půda s klimatem a odrůdou. Rozkládá se na jižním svahu, do něhož se celoročně opírá slunce, půda je černozem vzniklá na navátých spraších a píscích, s vyšším obsahem vápna. Velkou zásluhu na kvalitě vín má vinohradník Pavel Veverka, který tu využívá i své zkušenosti s bioprodukcí. Není divu, že se práce s půdou, ruční sběr a šetrné zacházení s hrozny projeví v lahvi například v podobě nejvyšších ocenění, jakými jsou Salon vín, Národní soutěž vín ČR nebo Prague Wine Trophy, kde získalo ocenění za nejlepší vinařství roku 2018.

 

Představujeme vám nejúspěšnější vína oceněná v soutěžích Salon vín a Prague Wine Trophy.

 

Rulandské bílé 2017, pozdní sběr, suchéRulandské bílé 2017, pozdní sběr, suché
Patří do řady Collection 1508 PS, tedy kolekce přívlastkových vín ze slovácké podoblasti pro gastronomii, která jsou vhodná i k významným příležitostem. Ideální pro snoubení s vybranými jídly.

Popis: Víno zlaté barvy se zelenkavým nádechem. Ve vůni se krásně prolíná zralé žluté ovoce jako je banán, žlutý meloun, ananas a tóny citrusů jako jsou mandarinky. V chuti je víno harmonické a velmi komplexní. Na patře s projevem kandovaných pomerančů a jemnou minerální linkou.

Ocenění: Šampion Salonu vín ČR 2019, Galerie rulandských vín 2018 – zlatá medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Král vín 2018 – zlatá medaile, Vinař roku 2018 – bronzová medaile, Královský košt vína Hodonín 2018 – Vítěz odrůdy Rulandské bílé

                Cena: 490,-Kč MOC

Muškát moravský 2017, pozdní sběr, polosuchéMuškát moravský 2017, pozdní sběr, polosuché

Víno z řady Collection 1508 PS, tedy přívlastkových vín ze slovácké podoblasti pro gastronomii, která jsou vhodná i k významným příležitostem. Vína jsou ideální pro snoubení s vybranými jídly.

Popis: Víno zlaté barvy se stříbřitými odlesky. Sladce květinová vůně s tóny citrusů a čerstvých hroznů. Chuť šťavnatá s jemnou kořenitou dochutí.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Regional Champion, Bacchus 2018 – stříbrná medaile, Decanter 2018 – stříbrná medaile, Oenoforum 2018 – stříbrná medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Král vín 2018 – stříbrná medaile

Cena: 179,- MOC

 

Cabernet Moravia 2017, kabinetní víno, suchéCabernet Moravia 2017, kabinetní víno, suché
Víno z řady Morava Selection, která zahrnuje ovocitá a šťavnatá kabinetní vína z moravských hroznů. Jednoodrůdová i skvěle vyvážené cuvée.

Popis: Víno rubínové barvy s vůní po červeném ovoci a lehkou kořenitostí. V chuti hladké s velmi příjemným dozníváním.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold

Cena: 139,- MOC

 

Ryzlink vlašský 2017, pozdní sběr, suchéRyzlink vlašský 2017, pozdní sběr, suché

Patří do řady Herbarium Moravicum, tedy herbáře oblíbených moravských odrůd révy vinné, které svou vůní i chutí podtrhují odrůdovou typičnost.

Popis: Vůně jemná a svěží, typická muškátová. Chuť připomíná žlutý meloun a grepovou pecku.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold, Salon vín ČR 2019 – Stříbrná medaile, Znojemská podoblast NSV 2018 – zlatá medaile

Cena: 159,- MOC

 

Zámecké_vinařství_Bzenec_EGO_No.75_Rulandské_bílé_2016_pozdní_sběr_suché_229KčEGO No. 75 Rulandské bílé 2016, pozdní sběr, suché
Řada Ego je vlajkovou lodí vinařství – zahrnuje špičková vína z nejlepších poloh a hroznů, která pravidelně sbírají ocenění ve světě, doma získala vína z této řady již dvakrát titul Šampion Salonu vín Národní soutěže vín.

Popis: Víno má zlatou barvu s jiskřivými odlesky, v jeho vůni se prolínají tóny květového nektaru a zralého žlutého ovoce. Dovůně je jemně kořenitá. Chuť je čistá, podpořená šťavnatou a kořenitou linkou bergamotu. Dochuť je lehce minerální a příjemně perzistentní (stálá).

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Wine Champion, Slovácká podoblast NSV 2017 – stříbrná medaile

Cena: 229,- MOC

 

Chardonnay, Vracov, Klínky 2016, pozdní sběr, suchéChardonnay, Vracov, Klínky 2016, pozdní sběr, suché

Víno z řady Terroir Moravia, což je kolekce jedinečných vín, díky které poznáte, jak se klimatické a půdní podmínky různých tratí na Moravě promítnou do výsledné chuti vína.

Popis: Víno s projevem zralého žlutého ovoce a lískových oříšků. V chuti je šťavnaté, s dobrou strukturou a výraznou kořenitostí v závěru. Má potenciál zrání. Vůně jsou výrazně ovocné a svěží. Chuť je harmonická a perzistentní – stálá.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Wine Champion, Decanter 2018 – bronzová medaile, Concours Mondial de Bruxelles 2018 – zlatá medaile, Oenoforum 2018 – zlatá medaile, Slovácká podoblast NSV 2018 – zlatá medaile, Vinař roku 2018 – bronzová medaile

Cena: 299,- MOC

 

Sauvignon + Müller Thurgau 2016, jakostní víno odrůdové, suché
Sauvignon + Müller Thurgau 2016, jakostní víno odrůdové, suché

Víno z kolekce jakostních vín Morava Classic, v niž jsou zastoupena cuvée i jednoodrůdová harmonická vína z moravských vinic.

Popis: Víno s květinovou vůní a chutí mandarinek a broskví.

Ocenění: Prague Wine Trophy 2018 – Prague Gold

Cena: 119,- MOC

 

 

Muž, který stojí za úspěchy Zámeckého vinařství Bzenec

Bořek Svoboda (ročník 1969) pochází z Hodonína, vystudoval Střední vinařskou školu Valtice a na Vysoké škole zemědělské Brno absolvoval Fakultu zahradnickou v Lednici, obor Vinařství a vinohradnictví. Aby nezůstalo jen u znalostí z domova, přibral si praxi v Rakousku a Bordeaux.
V práci pak začal od píky, prošel různými pozicemi a z Českých vinařských závodů Praha (závod Žamberk) přešel do severomoravské vinařské firmy Virena Ostrava (později Moravské vinařské závody Ostrava). Od roku 1995 prošel podnik pod jeho vedením mnoha změnami. Za svůj největší úspěch považuje přebudování původní společnosti, v níž se vyráběla vína stolní a jablečná, na producenta přívlastkových vín, následné přestěhování firmy do Bzence, kde vzniklo profesionální moderní vinařství, z něhož vycházejí vysoce kvalitní vína z velké většiny z vlastních zdrojů hroznů. S tím souvisí i výsadba, koupě a revitalizace vinic.

Bořek Svoboda
Dnes je Bořek Svoboda ředitelem Zámeckého vinařství Bzenec a od roku 2004 je pověřen i řízením butikového Vinařství Mikrosvín Mikulov. Výrazem ocenění jeho práce jsou i trofeje, které společnost posbírala a k nimž patří i 6 absolutních Šampionů Salonu vín ČR, Vinařství roku 2015, Vinař roku 2016, 1. místo v soutěži Prague Wine Trophy 2018. Za Mikrosvín Mikulov to jsou například ocenění Vinař roku 2015 a také mnoho vín v Salonu vín.
„Víno je mnohem víc než práce. Je to můj život,“ říká dnes ředitel Svoboda, jenž miluje lyže, skialpinismus, túry, kolo, přírodu a samozřejmě dobré víno a jídlo, a který si dokázal splnit i svůj celoživotní sen – vybudovat krásný domov v Beskydech.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Zámecké vinařství Bzenec