ijournal.cz

Výstava PARAPLE 25 Tomáš Lisý #zivotjejizda

red Zdroj: Centrum Paraple 21.9.2019 Aktuality a pozvánky, Výstavy

Výstava fotografií je organizována u příležitosti 25. výročí Centra Paraple, které od roku 1994 pomáhá lidem s poškozením míchy při aktivním návratu do běžného života. Poskytuje jim zejména pobytovou službu sociální rehabilitace a odborné sociální poradenství. V Centru Paraple vycházíme z přesvědčení, že člověk s poškozením míchy může za využití vhodných kompenzačních mechanismů žít dál svůj život svobodně a naplněně – v novém těle s novými schopnostmi a v nové životní situaci.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 20. 9. do 3. 10. v Czech Photo Center (Seydlerova 2835/4, 158 00 Praha 13).

 Pozvánka na výstavu

Čas běží, kola se točí

Na fotografiích je zachycen vývoj Centra Paraple, ale především představuje veškeré aktivity, které se s Parapletem pojí a neodmyslitelně patří k jeho chodu. Jedná se o sportovní kurzy během zimního i letního období, sociální rehabilitace, ergoterapie, fyzioterapie, ale i mnohé kulturní akce aj. Stejně tak poodkryjeme, které osobnosti Paraple provází v průběhu let a kdo je neochvějně věrný po celou dobu fungování této organizace.

Každý rok dojde k poškození míchy a k ochrnutí u asi 280 lidí v České republice. Téměř 1/3 z nich se stane novými klienty Centra Paraple. K úrazům dochází nejčastěji při sportu, skocích do vody, dopravních nehodách nebo následkem pádu, k onemocněním poškozujícím míchu patří např. záněty a nádory míchy, cévní onemocnění a další. Průměrný věk lidí s poškozením míchy je 50 let, přičemž 70 % postižených jsou muži.

 lisy_2019_009 001

Autor fotografií:

Tomáš Lisý (1979), fotograf

Do Centra Paraple poprvé přišel v roce 2000. Jako aktivního sportovce ho zaujali lidé, kteří se perou o svůj život a jeho podobu, i ti kolem nich. Setkání se sportujícími vozíčkáři tak výrazně formovalo jeho následné směřování. S Centrem Paraple brzy navázal užší spolupráci jako fotograf a později i na poli sportovních aktivit. 
Tomáš nikdy nevydrží sedět na jedné židli. Několik let působil v roli předsedy Sportovního klubu vozíčkářů Praha. Následně, v roce 2011 zakládá spolek SPORTABILITY, ve kterém dodnes s partou přátel věnuje sportu handicapovaných lidí, kterým tak pomáhá nalézt cestu k aktivnímu způsobu života. Jako trenér lyžování připravoval mnoho českých reprezentantů na mezinárodní závody a paralympiády. 
Tomáš sám aktivně závodí v běžeckém lyžování a triatlonu a již od mládí je nadšeným horolezcem. Ve své profesi fotografa se Tomáš specializuje na dokumentární a sportovní fotografii, často fotografuje také architekturu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Centrum Paraple