ijournal.cz

Vítejte na Zbirohu, zámku tří císařů!

26.5.2014 Cestování

ZbirohDominantou Zbirohu, města na rozhraní brdských lesů a Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko je stejnojmenný zámek. Za svými zdmi ukrývá spoustu jedinečných unikátů úzce spjatých  s českou historií.

Historických mezníků zámku Zbiroh je dlouhá řada: například jej vlastnil Karel IV. a rod Colloredo-Mansfeldů, Alfons Mucha tady vytvořil vlastenecké dílo Slovanská epopej, několik let zde trávila léto slavná operní pěvkyně Ema Destinová…

Historie psala bohužel i stinné stránky: za druhé světové války zámek zkonfiskoval německý Wehrmacht a od roku 1945 v něm sídlila Československá armáda.

Jejich stopy odhodlaně a vytrvale začali hned v roce 2004 odstraňovat noví majitelé, kteří zámek koupili od státu. Za rok už přivítali první návštěvníky a od té doby už jich prošly hlavní bránou tisíce. A mají co obdivovat.


Lákavá prohlídka

Původně  románsko-gotický hrad Zbiroh byl vybudovaný na sklonku 12. století jako nejstarší české šlechtické sídlo. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území. Také se tady ukrývá nejhlubší studna v Evropě a v zámku je jedna z nejstarších hradních kaplí u nás.

Zbiroh

Současnou podobu rozlehlého renesančního zámeckého sídla získal Zbiroh koncem 16. století, kdy byl v držení císaře Rudolfa II. Habsburského.

Dva zámecké expoziční okruhy vtáhnou návštěvníky do poutavého příběhu jak historie hradu, tak i zámku, ale i rytířů templářského řádu, s nímž je zámek úzce spjat – je totiž sídlem jeho současných českých stoupenců.

Genius loci na návštěvníky dýchne na každém kroku. Ve zdejších komnatách je patrná hluboko zakořeněná historie a při troše fantazie se snad každému vybaví prožitky zdejších obyvatel v dobách dávno minulých.


Rozlehlý zámecký park přímo vybízí k aktivnímu odpočinku.

Vítejte na Zbirohu!

Zámek Zbiroh nabízí  každému, kdo sem zavítá, také prvotřídní gastronomický servis. Kompletní tým Chateau Zbiroh s.r.o. zajišťuje široké spektrum korporátních, ale i soukromých akcí.

zámek Zbiroh

Řadu renomovaných ocenění získal Chateau hotel ****/***** nebo pohádková svatební agentura Chateau Wedding.

Denně je hostům k dispozici zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle, jejíž jedinečná atmosféra vás přenese v čase až do roku 1595, kdy si zde uspokojoval svou loveckou vášeň sám Císař Rudolf II. Obsluha v dobových kostýmech zážitek z vynikající pestré kuchyně ještě více umocní.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

Zdroj: Foto: eso