Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Neděle, 24.Červen 2018
ijournal.cz

Vánoční trhy v Praze se letos inspirovaly u Josefa Lady

red Zdroj: Taiko 30.11.2015 Cestování

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u českého malíře Josefa Lady. V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začaly v sobotu 28. listopadu dopoledním rozsvícením stromu.

VAT2015.Staromestské.namesti.11

Vůbec poprvé ve své historii budou vánoční trhy čerpat z obrázků národního umělce. „Těšíme se, že do Prahy i naším prostřednictvím letos vtrhne pravá ladovská zima a všechny inspirujeme, aby zavzpomínali, jak zábavné je sáňkování nebo jak probíhá správná koulovačka. Ladovy obrázky zná přece u nás každý! Oslovili jsme řemeslníky, výrobce českých ozdob i kuchaře a pekaře, aby svými produkty ještě umocnili adventní atmosféru,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora největších Vánočních trhů v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí.

VAT2015.Vaclavske.namesti.24

Ladovské vesničky, fotokoutky i 3D knihy s Betlémem

Organizátor trhů letos investoval více do výzdoby trhů. Motivy Josefa Lady se podařilo upravit pro několik míst na Staroměstském i Václavském náměstí.

„Spojení největších vánočních trhů v centru Prahy a tradičních motivů Josefa Lady se mi líbí a doufám, že se bude líbit i návštěvníkům. Zvědavý jsem především na použití ladovských motivů ve větších rozměrech,“ říká Josef Lada, vnuk známého českého malíře.

VAT2015.Staromestské.namesti.16

Strom, který věnovala Praze soukromá firma z České Lípy, bude i s celým náměstím zářit ve zlato-bílé barvě. Ozdobí ho šest set vánočních koulí. Do větví dekoratéři zavěsí okna s typickými postavami z obrázků Josefa Lady – kocourem Mikešem, kozlíkem a ponocným. Třpyt dodají zlaté hvězdy o průměru 30 a 50 centimetrů. Na špičce smrku bude na celé náměstí dohlížet kometa. Na celém vánočním tržišti se rozsvítí přes dvacet tisíc led diodových žárovek.

VAT2015.Staromestské.namesti.05„Tvorba národního umělce Josefa Lady vytváří přímo úchvatný, harmonický koncept pro vánoční výzdobu historického centra Prahy a je skoro k nevíře, že zde zažívá svou premiéru, neboť se zdá být srdci města přirozená a blízká,“ říká za tvůrce dekorací Kateřina Hájková z firmy SOS DEKORACE.

Kolem kmene vánočního stromu a na střeše občerstvení se zahrádkou vyrostou ladovské vesničky, typické zimní scenérie z českého venkova. Zasněžená okna s ladovskými malbami se objeví i ve štítech stánků. Příjemným zpestřením budou odpočinkové zóny a fotokoutky ve formě obřích 3D knih, které vyprávějí příběhy o zimě, tradicích, radosti a samozřejmě o Vánocích. Pódium se vůbec poprvé celé oblékne do potisku zimní scenérie. Centrální most bude hlídat kocour Mikeš s kozlíkem a ponocným.


Na Staroměstském náměstí vyroste 93 prodejních míst, na Václavském 66.

Václavské náměstí dostane svůj strom, pódium i snowpark

Pozadu nezůstane ani Václavské náměstí. „Tam jsme se letos museli poprat s nečekaně velkým omezením – stavbou výtahu do metra ve stanici Můstek. Tržiště jsme tak rozšířili víc do ulice Na Příkopě, aby pohodlí pro hosty trhů zůstalo,“ říká Pavel Kocych, architekt trhů.

Umělý strom na Václavském náměstí skryje letos malé překvapení – uvnitř návštěvníci najdou betlém s Ladovými postavami. Také na Václavském náměstí vyroste fotokoutek v podobě vesničky s lavičkami. Novinka tu čeká i na děti. Přímo v centru tržiště si mohou ve dnech 5. a 6. prosince vyzkoušet jízdu na snowboardu v umělém miniparku.

Na Václavském náměstí umístí organizátoři pódium o velikosti 3 x 4 metry. V průběhu dne na něm vystoupí folklórní soubory i pouliční umělci.

Na Staroměstském náměstí téměř čtyřicetidenní program

Tradiční sváteční melodie a koledy doplní Vánoce staré Prahy, šansony, cimbál i vystoupení rockové kapely či hvězd Superstar. To je jen malý výčet pestrého kulturního programu, který nabídne pódium oblečené v zimním hávu. „Všechny vystupující spojuje sváteční ladění jejich programu. Určitě to ale bude pestré. Kromě hudebníků z celé republiky čeká také návštěvníky trhů mnoho zahraničních vystoupení. Nebude chybět ani oblíbená akce Česko zpívá koledy, Den rekordů a kuriozit, zvonohra Petra R. Manouška, předvádění dravců, pohádky pro malé návštěvníky, ukázky staročeských vánočních zvyků i velká Mikulášská show s dárky pro děti,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů.

VANOCNI.TRHY.2015.VIZUALIZACE.STAROMESTSKE.NAM.005

Trhy myslí na charitu

V rámci trhů se také již tradičně objeví sbírka na další dva projekty pro potřebné. Na Staroměstském náměstí najdou zájemci po celou dobu trhů umístěnou jednu kasičku, kam mohou přispět na Nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol. Během adventu bude možné přispět také na projekt projektem Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem. Organizátoři připravují jednorázové akce na trhu na Staroměstském náměstí. Vybrané peníze použijí na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem.

Otvírací doba prodejních stánků

Prodejní domky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci.

Vánoční trhy 2015 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 28. listopadu a potrvají až do 6. ledna 2016. Do vánoční atmosféry se ponoří souběžně i náměstí Republiky, a to od 28. listopadu do 30. prosince 2015.
VANOCNI.TRHY.2015.VIZUALIZACE.STAROMESTSKE.NAM.003

Podrobnosti o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí průběžně na www.trhypraha.cz.

 

Štědrý den se odehraje opět v duchu pomoci potřebným. Organizátor připraví pro lidi bez domova i další zájemce rybí polévku. Ve 21 hodin vystoupí sólisté Národního divadla a Státní opery Praha s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Taiko