ijournal.cz

Vánoční strom z Pecky pro Prahu byl pokácen a připravuje se na cestu americkým truckem

red Zdroj: Taiko, foto: Husqvarna 20.11.2016 Aktuality a pozvánky, Zajímavosti

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí v Praze byl dnes dopoledne pokácen. Osmašedesátiletý smrk ztepilý, který vyrostl na kraji lesa nedaleko městyse Pecka v Královéhradeckém kraji do výšky jednatřiceti metrů, se zhoupl na jeřábu krátce po desáté hodině. Pražanům a návštěvníkům metropole ho věnuje rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů.

Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který každoročně vypisuje společnost Taiko, pořadatel Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. „Strom vyrostl na volném prostranství, je dobře rostlý a dostupný pro těžkou techniku. Podle výsledků dendrologů je zdravý a vhodný pro umístění v centru největších Vánočních trhů,“ upřesnil Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů.

Kácení, které proběhlo v 9 hodin ráno, se ujal český šampion v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček. Použil jednu z největších pil v České republice. „Na řezání a úpravu stromu jsem použil tentokrát tři pily. Ta největší s řezací lištou dlouhou jeden metr měla hodně práce. Strom byl totiž opravdu vysoký a bylo potřeba ho hodně krátit,“ vysvětlil Jiří Vorlíček. Pila Husqvarna 3120 XP se u nás běžně nepoužívá, často s ní naopak pracují dřevorubci v jihoamerických deštných pralesích.

Jiří_Vorlíček_řeže_strom_2, foto: HusqvarnaJiří_Vorlíček_řeže_strom, foto: HusqvarnaStrom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili v 19. století knížeti Karlu Janu Nepomuku Ferdinandovi Trauttmansdorfovi-Weinsbergovi. Po listopadu 1989 získal František Wolf v restituci lesy zpátky a až do letošního roku je spravoval. „Můj muž si přál, aby jeho strom udělal radost všem, kteří na Staroměstské náměstí během vánočních trhů zavítají. Takto mu splníme jeho přání, i když se ho už sám nedožil,“ uvádí Alena Wolfová. Strom pravděpodobně zasadil někdo z předků rodiny Wolfových, v níž žilo několik generací polesných.

Na místo kácení se přišlo podívat několik desítek místních občanů, kteří také tipovali v soutěži přesný věk stromu. Většina je hrdá na to, že strom pro hlavní město pochází právě z přilehlých lesů. „Jsem pyšná, že letošní strom dorazí do Prahu z naší Pecky, která je ostatně také historicky úzce propojená s událostmi v Praze. Vážím si toho, že pan Wolf tak nádherný strom nabídl, aby pomohl zviditelnit naše krásné městečko, perlu Podkrkonoší,“ řekla starostka Pecky Hana Štěrbová a dodala: „Je to pro nás jakési zadostiučinění, protože Kryštof Harant, nejvýznamnější pán na hradu Pecka byl dne 21. června 1621 mezi 27 českými pány na Staroměstském náměstí popraven. Letos jsme si připomněli 395 let od této neblahé události a právě letos na tom samém náměstí bude rozsvícen strom, který vyrostl v Pecce, v sídle Kryštofa Haranta, významného politika, cestovatele a hudebního skladatele,“ uzavřela Hana Štěrbová.

Strom_visí_na_jeřábu_2

Smrk opět potáhne americký truck

Strom zkrátil Jiří Vorlíček na požadovanou bezpečnou výšku dvaadvaceti metrů a poté byl uložen na speciální tahač. „Obnovujeme znovu tradici a strom proto do Prahy poveze americký tahač Kenworth. V plánu jsou dvě varianty cesty pro případ nesouměrného svázání stromu. Pokud by byl nízký, ale široký, jeli bychom přes Novou Paku. Pokud by byl vysoký a úzký, vydali bychom se přes obec Pecka a na Lázně Bělohrad. V obou případech se trasa spojí na silnici I/16 u obce Dřevěnice a dále pokračuje na Jičín a Prahu. Finální variantu zvolíme až těsně před odjezdem,“ upřesňuje Martin Švestka, zástupce přepravní společnosti Pavel Švestka, s. r. o. Souprava váží bez nákladu dvaatřicet tun, její celková délka je devětadvacet metrů a výška i šířka 4,8 metru.

Smrk ztepilý vztyčí organizátoři v noci z 21. na 22. listopadu na Staroměstském náměstí. Návštěvníkům trhů se poprvé rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2016, kdy začnou Vánoční trhy. Zářit bude až do konce trhů, do 6. ledna 2017.


Orientační harmonogram přepravy stromu – neděle 20. listopadu 2016

1. První část – neděle 20. 11. 2016

Obec Pecka  

9.00 řezání stromu

10.00 – 14.00 vázání a zajištění stromu na podvalníku

Cca 14.30 odjezd soupravy z obce Pecka

Pecka III/28440 – III/28420 – Bělá u Pecky – II/284 – Lázně Bělohrad – II/501 – Choteč – I/16

 

Pokračování cesty:

I/16 – Jičín – Sukorady – Mladá Boleslav – exit 44 nájezd D10 – exit 3 PrahaRadonice – nájezd III/0113 – Do Čertous –Vlastiborská-logistický park – odstavení soupravy

Cca 19.00 příjezd soupravy do Horních Počernic do logistického areálu (zde bude strom uložen do dalšího pokračování).

2. Druhá část – pondělí 21. 11. 2016 (noc z pondělí na úterý) hlavní část přepravy bude v úterý 22. 11. 2016

Trasa přepravy:

Vlastiborská – Do Čertous – nájezd III/0113 – exit 3 nájezd D10 – Praha (Novopacká – Kbelská – Cínovecká – Liberecká – V Holešovičkách – Argentinská – Za Viaduktem – nábř. Kapitána Jaroše – nábř. Edvarda Beneše – Čechův most – protisměrem Curieových – Pařížská – Staroměstské náměstí)

00.30 odjezd z Horních Počernic

01.30 Pařížská – Staroměstské náměstí

02.00 postavení stromu na Staroměstském náměstí

Všechny uvedené časy se mohou posouvat v závislosti na aktuálních podmínkách (počasí apod.).

Celá cesta je naplánována v souladu s povolením Ministerstva dopravy.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Taiko, foto: Husqvarna