ijournal.cz

V roce 2016 poletí do vesmíru další Čech

red Zdroj: Philips 24.11.2014 Koktejl, Zajímavosti

Sen každého kluka – letět do vesmíru. Být na chvíli jako Luke Skywalker v Hvězdných válkách nebo slavný Neil Armstrong. Vidět Zemi jako velký modrý kopací míč. Zažít stav beztíže… Teď mají všichni snílci jedinečnou příležitost: Philips vyhlašuje soutěž „Philips SpaceChallenge“, jejíž hlavní výhrou je let do vesmíru! Vyvoleným ale může být jen jeden.

technology
Na příštího českého kosmonauta čeká v roce 2016 let se společností XCORSpaceExpeditions na hranici vesmíru, tedy ve výšce 100 km. „Výherci soutěže Philips SpaceChallenge se během letu naskytne jedinečná podívaná. Na vlastní oči uvidí Zemi tak, jak ji většina z nás zná jen z televizních dokumentů, a z druhé strany nahlédne do vesmíru. Bude to fascinující zážitek,“ slibuje Stanislav Krupa, produktový manažer Philips.


Cesta k vysněnému cíli nebude jednoduchá, zájemci se musí probojovat třemi koly, v nichž bude záviset na jejich kreativitě, šikovnosti, ale také technické a tělesné zdatnosti. Pro třicet nejlepších Philips zorganizuje
G-camp, v němž si na vlastní kůži zkusí život astronautů v různých simulátorech či trénink ve stavu beztíže. Na jeho konci bude stát jeden vyvolený, který se v roce 2016 dotkne hranice vesmíru.


Letenka do vesmíru

První krok soutěže je snadný: koupit si do konce tohoto roku novinku mezi holicími strojky Philips Series 9000. Při registraci do soutěže každý získá až 1500 Kč z nákupní ceny zpět, přímo na osobní účet. Přihlásit se budou moci i ti, kteří si zakoupí jakýkoliv jiný pánský holicí strojeknebo zastřihovač Philips. Úkol číslo dvě již bude vyžadovat kreativitu – kandidáti na vesmírné cestovatele budou muset vymyslet a pořídit zajímavé „selfie“ nebo video a odpovědětna otázku, proč právě oni by měli letět do vesmíru. „Co by pro vás let do vesmíru znamenal? Proč bychom měli vybrat právě vás?“ ptá se Philips. Odpovědi budou hodnotit porotci z řad odborníků: propagátor kosmonautiky a odborný garant SpaceChallenge Pavel Toufar, kreativní ředitel Ogilvy&Mather Will Rust, zástupce společnosti Philips Stanislav Krupa a za média Martin Moravec, vedoucí Magazínu MF Dnes.

Porota vybere třicet nejzajímavějších a nejoriginálnějších přihlášek. Jejich autoři v dubnu a květnu příštího roku absolvují G-camp a zažijí den plný adrenalinu a zajímavých disciplín, které zároveň prověří jejich schopnosti. V této obdobě vesmírného centra si například vyzkouší jízdu po povrchu Marsu v 3D simulátoru lunárního vozítka. V 3D simulátoru stíhačky budou trénovat přistání, vzlet a přetížení. V zařízení zvaném Aerotrim, jež používají opravdoví astronauti, na vlastní kůži okusí, co obnáší trénink ve stavu beztíže. Kromě toho otestují svoje IQ, matematické znalosti a také technickou a mechanickou zručnost. G-camp bude probíhat v simulátorovém centru Simulationof Reality na pražském Zličíně. Do finále postoupí tři adepti i se svými bodovými zisky z G-campu. K nim se přičtou body za finálové kolo G-campu a určí se pořadí vítězů. První poletí v roce 2016 do vesmíru, další dva budou náhradníci.

Jedinečný zážitek na celý život

Hlavní cena soutěže o let do vesmíru je celou sérií zážitků, které si výherce bude pamatovat po celý život. Letiště pro lety do vesmíru je umístěno na karibském ostrově Curacao. Tento ostrov je ideální díky stabilnímu dobrému počasí a také kvůli vizuálním zážitkům, které nabízí pohled na magicky modré moře a bílé písčité pláže. Tuto podívanou si posádka užije až při cestě zpátky. Vzlétání bude náročnější, protože se při něm obrovskou rychlostí vystoupá kolmo vzhůru a během minuty letoun překročí rychlost zvuku! Vše kolem už lze vnímat jen jako rozmazanou barevnou čáru. „Vrcholu dráhy ve výšce 100 km by měl raketový letoun dosáhnout během 4 minut! Posádka tedy zažije doslova autentický zážitek kosmického raketového startu,“ říká odborný garant Philips SpaceChallenge Pavel Toufar.

Raketový letoun XCOR Lynx Mark II má prostor pro dvoučlennou posádku. Vítěz tedy nebude pouhým pasažérem, ale téměř druhým pilotem, se vším, co k tomu patří, tj. bude například přímým svědkem předletové kontroly. Samotný kokpit je celý prosklený a nabízí ničím nerušený výhled do všech stran. Raketový letoun zkonstruovaný z lehkých materiálů do vesmíru vynáší čtyři raketové motory, které však neodhazuje, jsou jeho pevnou součástí. Letadlo by mělo vydržet až 5000 letů.

Nejdřív je trénink …

Ještě než do něj vítěz soutěže usedne, bude muset projít vesmírným tréninkem. Instruktoři ho v rámci Missiontactics zasvětí do všeho, co musí o letu do vesmíru vědět. Pak absolvuje čtyři simulace. První na tzv. Desdemona simulátoru, který velmi reálně simuluje různé přetížení a to až do úrovně 3,3 G (při opravdovém vzletu zažije úroveň 4). Následovat bude let s instruktorem tryskáčem Albatros L39, české výroby. V G-centrifuge (odstředivce) si vyzkouší účinky přetížení a instruktoři jej naučí techniky, jak se s ním vyrovnat a dokonce si ho užívat. A konečně budoucí astronaut absolvujeZero-G flight, tedy beztížný let, a to díky speciálně vybavenému letadlu, které simuluje nulovou gravitaci během manévru, zvaném parabola. Trvá 20 sekund, ale během letu se může opakovat 20-30krát. Zažije stejné pocity jako astronauti a bude moci trénovat některé úkony v podmínkách beztíže. Pak již bude připraven vyrazit na cestu do vesmíru!

Registrovat se do soutěže Philips SpaceChallenge je možné až do 15. ledna 2015 na stránkách www.philips.cz/letdovesmiru. Na konci února bude známo třicet jmen postupujících do G-campu, jméno dalšího českého kosmonauta bude zveřejněno do poloviny roku 2015. Samotný let vesmírným speciálem společnosti XCORSpaceExpeditionsse uskuteční v průběhu roku 2016.

Video z vesmírného letu

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Philips