ijournal.cz

V Benu lékárnách testování odhalilo možnou poruchu paměti u každého šestého pacienta

red Zdroj: Benu lékárna 23.9.2021 Krása a zdraví
Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, který každoročně připadá na 21. září, je připomínkou boje proti této zákeřné nemoci. Její včasný záchyt je přitom obvykle klíčový pro úspěšnou léčbu. Varovným signálem počínající Alzheimerovy choroby nebo i jiné formy demence jsou poruchy paměti. Již od roku 2019 využívají pacienti screeningový program Alzheimer konzultačních center v BENU lékárnách.

Alzheimer konzultační centrum

Testování, které provádějí proškolení farmaceuti pomocí originálních materiálů vyvinutých týmem prof. MUDr. Aleše Bartoše, PhD., odhalilo, že každý šestý pacient (16,9 % testovaných) vykazuje příznaky možné poruchy paměti. Potvrzuje se tím význam lékáren jako důležité součásti kvalitní a celostní péče o pacienty a jejich klíčová role při prevenci zákeřných nemocí. Kromě Alzheimer screeningu se BENU v rámci svých preventivních programů zaměřuje také na měření hladiny cukru nebo cholesterolu v krvi či odvykání kouření.

 

Za 2 roky  Téměř 2000 zákazníků využilo preventivních konzultací

Od roku 2019, kdy se otevřelo první Alzheimer konzultační centrum, využilo konzultací v BENU lékárnách, během kterých  jim  byla otestována paměť, celkem 1 891 pacientů. Otestování i tak zdánlivě běžné věci, jako je paměť, může pomoci odhalit i závažná onemocnění. „V loňském roce jsme v rámci našich Alzheimer konzultačních center vyšetřili 1 238 pacientů. Z toho jsme 16,9 % doporučili návštěvu specializovaného lékaře. U 6,2 % testovaných byla  následně potvrzena Alzheimerova choroba, u více než 50 % byla potvrzena jiná porucha paměti a u téměř 42 % pacientů byla zahájena léčba deprese. Z těchto dat vyplývá, že naše konzultace mají smysl nejen pro včasný záchyt Alzheimerovy choroby, ale pomáhají pacientům i s dalšími, mnohdy přehlíženými obtížemi,“ uvádí PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných programů lékáren BENU a pokračuje: „Smysl projektů potvrzují také veskrze pozitivní ohlasy pacientů. Velmi nás těší, že 98,6 % z nich by naše služby doporučilo svému známému.“

 

Lékárník: dostupný odborník, který pomůže a poradí

Všichni konzultanti zapojení v programu preventivních konzultací jsou zkušení farmaceuti, kteří absolvovali speciální školení na testování paměti s prof. MUDr. Alešem Bartošem PhD., neurologem a vedoucím AD centra pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy choroby. Také oni vnímají konzultace velmi pozitivně, jako novou součást svého poslání: „Oceňují možnost věnovat pacientům v rámci své profese něco navíc a přispívat k včasnému záchytu a prevenci  nejen Alzheimerovy nemoci, ale také dalších možných obtíží,“ říká PharmDr. Valika Mariničová a dodává: „Lidé jsou zvyklí přicházet do lékárny pro radu a svému lékárníkovi důvěřují. Lékárny jsou pro mnohé také prvním místem, kam zajdou pro radu ohledně svého zdravotního stavu. Troufám si říci, že konzultace se těší takovému zájmu i proto, že pro pacienta je prostředí lékárny méně stresujícím prostředím, než například ordinace lékaře.“ Preventivní konzultace v rámci lékáren mohou pomoci zachytit zdravotní odchylky u pacientů, kteří z různých důvodů nedocházejí na preventivní prohlídky ke svým praktickým lékařům, ať je to z důvodu časové náročnosti, nebo ze strachu z lékařského prostředí.

 Alzheimer konzultační centrum

Důvěra a prevence jsou v Benu na prvním místě

Po konci první vlny pandemie onemocnění COVID-19 byl vidět její dopad nejen na psychiku a ekonomiku, ale i na celkový zdravotní stav naší populace. Zanedbaná prevence pomalu ale jistě ukazuje, jak moc je důležité zachytit některá onemocnění v ten správný čas. BENU lékárny potvrzují, že lékárna už dávno nemusí být jen místem, kam si lidé chodí pouze vyzvedávat své léky. Poradenství a starostlivý přístup k pacientovi je na prvním místě. Včasné odhalení problému a celostní přístup ke zdraví totiž výrazně usnadňuje následné léčení nemoci. Zákazník ve vybraných lékárnách může absolvovat hned několik preventivních konzultací spojených s orientačními a informativními screeningovými měřenmi, která ho mohou upozornit například na riziko zvýšeného cholesterolu nebo cukrovky, v každém případě na nutnost lékařské konzultace. „Díky prevenci dokážeme nejen včas zasáhnout, ale zdravotním komplikacím dokonce zcela předcházet. Zájemci o preventivní konzultace se mohou jednoduše registrovat osobně, telefonicky, přes mobilní aplikaci nebo na www.benu.cz,“ vysvětluje PharmDr. Michala Belasová.  

 

Vyšetřovací testy paměti a výzkum

Profesor MUDr. Aleš Bartoš, PhD. se se svým týmem dlouhodobě věnuje vývoji původních českých a inovativních testů paměti ALBA a POBAV, které jsou krátké a přitom v potřebné míře náročné pro vyšetřovanou osobu. Používají se ve všech certifikovaných lékárnách po celé ČR a tvoří hlavní obsah konzultací prováděných v BENU lékárnách a BENU Alzheimer konzultačních centrech. Profesor Bartoš neskrývá svůj obdiv k tomu, co se podařilo mravenčí prací za krátký čas: „BENU Alzheimer konzultační centra považuji za revoluční krok v časném vyhledávání možných poruch paměti. Útulná samostatná místnost je určena k testování paměti všem zájemcům kvalifikovaným a certifikovaným lékárníkem, který je v daném období pro tuto činnost speciálně uvolněn a může se soustředit na to, aby poskytl maximální a kvalitní poradenství.“

BENU lékárna Anděl - Alzheimer konzultační centrum

AD Centrum se zaměřuje zejména na nové poznatky, a proto neustále hledá dobrovolníky pro své výzkumné projekty. Aby bylo možné správně používat testy ALBA a POBAV, je třeba znát české normy. „Do aktuálního výzkumu České normy paměti hledáme dobrovolníky, jejichž oba rodiče starší 65 let nevykazovali nebo nevykazují  jakékoliv možné příznaky demence nebo výraznější poruchy paměti,“ říká profesor Bartoš. A dále pokračuje: „V rámci výzkumné činnosti se snažíme najít nové způsoby, jak vylepšit paměť u seniorské populace.“ Jedním z nich je posilování paměti v noci pomocí růžového šumu. Profesor Bartoš je také zapojen do aktuálního tématu onemocnění COVID-19. Žádá dobrovolníky, kteří byli testováni pozitivně i negativně na onemocnění COVID-19, aby vyplnili krátký dotazník, který zjišťuje s tímto onemocněním případně spojené neurologické a spánkové příznaky. Do tohoto a dalších výzkumů je možné se přihlásit pomocí internetových stránek www.abadeco.cz – zde lze pomoci s výzkumem.

Poslední a horkou novinkou k trénování paměti je vydání speciálního pexesa, které  vzniklo jako výsledek spolupráce mezi prof. Bartošem a BENU lékárnami. Prof. Bartoš dodal speciálně vybrané a nakreslené obrázky, které v grafické podobě vydalo BENU.

centra 

 

 

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Benu lékárna