ijournal.cz

U pigmentových skvrn lhostejnost škodí!!

red Zdroj: www.melanom.cz 21.4.2014 Aktuálně, Krása a zdraví

Letos se bude konat již osmý ročník Stanu proti melanomu v Praze, Brně a Ostravě. Akce začne 28. a 29. dubna 2014 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, pokračovat bude 12. května v Brně na a končit bude 13. května v Ostravě.

Průměrný občan České republiky má ve svých 25 letech 7 pigmentových znamének. V 50 letech už má průměrný Čech znamének 15, tedy více než dvojnásobek. Na jejich vzniku se podílí především genetika a ultrafialové záření. Tématem letošního ročníku akce jsou pigmentové skvrny. Lidé se často mylně domnívají, že pigmentové skvrny jsou pouze projevem stárnutí či hříchem z opalování. Stává se také, že se jich ženy pokoušejí neodborně zbavovat. Přitom i takové skvrny mohou být nebezpečné a měly by být nejprve řádně vyšetřeny dermatologem, který by měl také zvolit vhodnou formu jejich odstranění.

V Praze budou ve Stanu proti melanomu zdarma vyšetřovat v šesti ordinacích lékaři z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Využívána bude ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se vyšetřovaná osoba může obrátit.

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci.
Melanom patří mezi nejagresivnější nádory vůbec. U nás jím v současnosti onemocní 2100 osob za rok a toto číslo každoročně stoupá. V roce 2014 počítáme s nárůstem nových případů na 2439 melanomů za rok. Zhruba pětina tohoto počtu na něj zemře.
Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Odborníci odhadují, že 45-50 % lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít alespoň jeden typ rakoviny kůže.

melanomJaký projev by vás měl přivést do Stanu?
• zvětšování do plochy
• změna barvy (černá barva nebo přítomnost více odstínů)
• vyvýšení nad úroveň kůže

                                                                                                     • velikost více než 5 mm v průměru

                                                                                                     • krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
                                                                                                     • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
                                                                                                     • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
                                                                                                     • větší množství pigmentových znamének (> 50)

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.melanom.cz