ijournal.cz

Trendy v oblasti antikoncepce

red Zdroj: Infopharm 26.5.2016 Krása a zdraví

Při výběru nejvhodnější antikoncepce mají ženy k dispozici spoustu způsobů, jak se chránit před neplánovaným otěhotněním, včetně nepříliš spolehlivé metody výpočtu neplodných dnů či klasického, po staletí používaného kondomu. Hormonální antikoncepce je využívána od 60. let 20. století, masově se rozšířila a trendem posledních let je v této oblasti antikoncepční náplast, kterou si uživatelka jednou týdně nalepí a hormony se začnou vstřebávat přes pokožku.

„Transdermální antikoncepce je určená pro aktivní ženy, které chtějí být spolehlivě chráněny po celý týden, kdy mají náplast aplikovanou. Výhodou této metody je, že hormony jsou dávkovány rovnoměrně a organismus není vystavován výkyvům. Putují rovnou do krve, proto je tato metoda mnohem šetrnější k trávicímu traktu, je vhodná i pro osoby s intolerancí laktózy a vstřebávání neohrozí případné zažívací potíže,“ popsala princip fungování gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.

Parents feet with their new born ChildSlečna Jana, která používá náplast už více než rok, se svěřila se svými zkušenostmi: „Nedařilo se mi vzpomenout si každý den ve správný čas na pilulku, a tak jsem po konzultaci s gynekologem přešla na náplast, která se vyměňuje jen jednou za týden.“ Její zkušenosti potvrzují statistická čísla. Podle studie provedené v rámci projektu predikce spotřeby a potřeby perorálních kombinovaných hormonálních kontraceptiv v období let 2015 – 2030 firmou Infopharm v roce 2014 bylo zaznamenáno o 40 % nižší riziko, že uživatelky transdermální antikoncepce opomenou nebo zpozdí datum výměny ve srovnání s jinými antikoncepčními formami. Pokud přece jen dojde k tomu, že si uživatelka náplast zapomene vyměnit po 7 dnech, funguje ochrana ještě dalších 48 hodin, kdy může svou zapomnětlivost napravit.

„Spolehlivá ochrana umožní ženám mít ze sexu větší požitek a má velký význam pro jejich sebevědomí a celkový přístup k partnerským vztahům,“ dodává Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu VFN v Praze a 1. LF UK.

Výše uvedená studie také ukázala, že mezi důvody, proč ženy užívají hormonální antikoncepci, patří také omezení premenstruačních syndromů, zlepšení kvality pleti nebo udržení tělesné hmotnosti. Takovéto pozitivní vedlejší efekty mohou uživatelky očekávat i od antikoncepce ve formě náplasti. Pokud se používá náplast správně, nehrozí její odlepení. Na druhou stranu, pokud se žena rozhodne otěhotnět, jednoduše s aplikací přestane a může začít zkoušet štěstí okamžitě.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Infopharm