Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 23.Leden 2019
ijournal.cz

Tip na výlet: Nejstarší raně gotická dlažba na výstavě „Poklady v českých keramických obkladech“

red Zdroj: Centrum stavitelského dědictví Plasy, foto: archiv muzea, -eso- 20.3.2017 Cestování, Výstavy

Údolí řeky Střely a okolí plaského kláštera láká výletníky svou malebností, specifické prostory někdejšího pivovaru jim poskytnou zázemí i poznání. 19. března ve zdejším Centru stavitelského dědictví totiž otevřelo Národní technické muzeum jedinečnou výstavu věnovanou tradici českých keramických obkladů. Výstava s názvem „Poklady v českých keramických obkladech“ potrvá do 26. listopadu 2017. Vznikla v přímé spolupráci se společností LASSELSBERGER, s.r.o., značka RAKO je partnerem této výstavy.

Plasy_fotokomín pivovaru

Výstava Poklady v českých keramických obkladech ukazuje vývoj keramických obkládaček a dlaždic na produkci tří významných českých továren – v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze. Návštěvník má možnost seznámit se s výrobními procesy a technikami v minulosti, ale i s dobovými módními trendy a dalšími vlivy, které se odrážely v designu keramických obkladů. Nejstarším vystaveným exponátem je raně gotická dlažba, která se našla právě v Plasích při archeologickém výzkumu zdejšího cisterciáckého kláštera.

Plasy_vystavav muzeuAutoři výstavy pamatují i na dětské návštěvníky. Ti si v tzv. kreativních zónách mohou vyzkoušet svou zručnost a nápaditost při tvoření různých mozaik a tangramů. Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea otevřelo v březnu návštěvníkům druhou sezónu.

Ve specifických prostorách někdejšího pivovaru se propojuje poctivé tradiční řemeslo a unikátní sbírkové předměty s novými technologiemi a prvky strohé industriální architektury. Množství návštěvníků a jejich spokojenost potvrzuje, že nejvyšší ocenění v prestižní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za rok 2015, které Národní technické muzeum za vytvoření Centra stavitelského dědictví získalo, bylo zasloužené.

nádvořípohled z mostu


klášterfontána


Zájem a uznání odborné veřejnosti je pro nás velice důležitý,“ říká vedoucí Centra stavitelského dědictví Pavel Kodera. „Velmi povzbudivé jsou pro nás ale také pozitivní ohlasy návštěvníků, kteří k nám zavítají, aniž by je stavitelství nějak více přitahovalo. Setkali jsme se s celou řadou lidí, kteří od nás odcházejí překvapeni a nadšeni tím, jak může být stavitelství zajímavé a oslovující.“

Poklady v českých keramických obkladech, 18. 3. – 26. 11. 2017

Adresa: Centrum stavitelského dědictví Plasy, areál kláštera (býv. pivovar a hospodářský dvůr), Pivovarská 5, 331 01 Plasy

Otevřeno:

v březnu, dubnu, říjnu a listopadu o sobotách a nedělích od 10:00 do 17:00

od května do září vždy úterý–neděle od 10:00 do 18:00

Základní vstupné činí 110 Kč

V roce 2017 plánuje Národní technické muzeum v Centru stavitelského dědictví Plasy otevřít vedle výstavy Poklady v českých keramických obkladech i druhou, věnovanou českému vynálezci a vlastenci Ludvíku Očenáškovi. Vernisáž bude 13. května. Kromě toho čeká návštěvníky během léta zpřístupnění Dvora stavebních řemesel a řada tematicky zaměřených workshopů.

Více na http://muzeum-plasy.cz/

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Centrum stavitelského dědictví Plasy, foto: archiv muzea, -eso-