ijournal.cz

Světová premiéra tanečního představení Valmont v ND Praha

red Zdroj: Národní divadlo 5.6.2014 Divadlo

Nebezpečné známosti, proslulý román, jehož autorem je Choderlose de Laclos, se dočkal nového originálního zpracování. Známý a respektovaný český choreograf Libor Vaculík vytvořil komorní inscenaci Valmont, oscilující na pomezí baletu a tanečního divadla. Světovou premiéru bude mít 26. června ve Stavovském divadle, II. premiéra následuje 1. července a reprízy jsou na programu 4. a 5. července. V představení zní hudba Franze Schuberta, Pēterise Vaskse v hudební režii Petra Maláska.

Valmont__jevištní_zkouška,_choreografie_Libor_Vaculík

Libor Vaculík nechce šokovat výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav. Hlavní hybatelkou děje je vdova, krásná markýza de Merteuil, tahající za provázky zákulisních dvorských intrik. Libor Vaculík do této bohaté role obsadil Terezu Podařilovou a v alternaci Zuzanu Šimákovou, na jejichž nevšední výkony, ženskost a svůdnost se můžeme těšit. Druhým protipólem příběhu je lovec a poživačný milovník, vikomt de Valmont – na scéně Alexandre Katsapov nebo Jiří Kodym. I zde jde o krásnou roli pro vynikající interprety, jejichž jevištní taneční zkušenost a vyzrálé herectví slibují divácký požitek. Na pomyslné šachovnici hry na svádění milují, zrazují a podléhají také další postavy: ctnostná paní de Tourvel (Marta Drastíková nebo Kristýna Matějková), panenská Cecille (Andrea Kramešová nebo Morgane Lanoue). Své role si naplno vychutnávají také současní baletní mistři, dříve sólisté Baletu ND, Nelly Danko (paní de Volange) a Luboš Hajn (Hrabě de Gercourt).

Valmont_-_Tereza_Podařilová_-_Foto_Sergey_Lelyukh_2_–_kopie

Autor Nebezpečných známostí Choderlose de Laclos byl důstojníkem francouzské armády, který neschopen uspokojit své vojenské ambice začal psát. Zkoušel uspět s několika básněmi a librety k opeře a v roce 1782 vydal Nebezpečné známosti – souhrn dopisů jedné společnosti a veřejnosti pro poučení společnosti jiné. Román založený na psychologické analýze, odhalující osobnost postav a křivost jejich dopisů. Věrohodnost děje z něj činí největší dílo svého druhu. V téměř dvou stech dopisech je v románu vylíčen vztah dvou „libertinů“ markýzy de Merteuil a vikomta de Valmont, kteří ušlechtilé myšlenky filozofického libertinství znetvořili v mravní nezávaznost. Tito dva lidé pro své pobavení zasahují do cizích osudů, roztáčejí soukolí, jež je nakonec smete.

Valmont__jevištní_zkouška,_choreografie_Libor_Vaculík_3

Přijďte se seznámit se zásadami libertinů, užít si mistrovské taneční výkony a mějte na paměti, že důležité je: „Svést, ale nebýt sveden.“

Valmont

Světová premiéra: 26. 6. 2014 ve Stavovském divadle

II. premiéra: 1. 7. 2014 ve Stavovském divadle

Reprízy: 4. a 5. 7. 2014

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Národní divadlo