ijournal.cz

Společné setkání u dobré kávy

red Zdroj: Nescafé 31.5.2015 Zajímavosti
Vznik první rozpustné kávy

Japonsko, rok 1901. Tehdy spatřila světlo světa první rozpustná káva – tu byste si ale pravděpodobně nevychutnali.
Představte si velmi silnou, koncentrovanou kávu, kterou poté vyvaříte v nerezovém bubnu, kde přijde o své aroma a chuť. Výslednou hmotu zalijete horkou vodou a máte rozpustnou kávu první generace. Ovšem chutná ostře a hořce a s opravdovou rozpustnou kávou, jak ji známe, se nedá srovnat.

Dnes jsme již naštěstí mnohem dále. Ve 30. letech 20. století NESCAFÉ přišlo jako první s revoluční technikou výroby rozpustné kávy, která dokáže zachovat plnou chuť i aroma.

Nescafé, bag,1957, AHN CSP3 III.C.1-10

Historie NESCAFÉ

První pražskou kavárnu otevřel podnikavý Arab, Georgius Hatalah z Damašku, česky zvaný Jiří Deodat roku 1714 pod malostranskou Mosteckou věží.

Honoré de Balzac (1799-1850) tvrdil, že káva je motorem myšlenek, uvolňuje je a podporuje tvůrčí myšlení. Měl ve zvyku chodit spát v šest hodin večer. O půlnoci vstával a pokračoval ve psaní svých věhlasných románů. Ve dnech, kdy intenzivně pracoval, vypil až 60 šálků kávy. Za svůj život vypil celkem asi 50 000 šálků kávy.

Nescafé, cardboard couple Paar, Scandinavia 1954, AHN NES F5.1

Historické zajímavosti

Všechno tedy začalo v roce 1930, a to šťastným setkáním brazilské kávy a švýcarské vědy. Brazilská vláda tehdy požádala společnost Nestlé, aby vyrobila „kávové kostky“ – a tak se začalo rodit
NESCAFÉ. Trvalo ovšem celých 8 let, než vznikl kávový prášek, který jednoduše zalijete horkou vodou a máte kávu té pravé vůně a chuti.
Nescafé Espresso, waiter serving coffee, de Grandi, ca. 1952Rozpustnou kávu představilo Nestlé světu na apríla roku 1938 pod jménem NESCAFÉ (NEStlé a CAFÉ). Během druhé světové války se NESCAFÉ stalo hlavním nápojem sil Spojenců, a jeho popularita raketově vzrostla. Od té doby je po celém světe vyhledávanou a oblíbenou kávou lidí všeho
věku. V 50. letech NESCAFÉ navíc získalo velikou popularitu mezi mladými lidmi, kteří poslouchali rock’n’roll.

Jaký je rozdíl mezi rozpustnou a překapávanou kávou?

Zapomeňte na mýtus, že rozpustná káva je „náhražka“. Není! Rozpustná káva je také 100% káva, stejně jako káva překapávaná, jen je uzpůsobená další výrobou tak, abychom si kávu rychle připravili a zároveň uchovali typické vlastnosti kávy, její chuť a aroma. Tudíž rozpustná káva se vyrábí tak, že se nejprve připraví velmi silný kávový koncentrát (silná káva), který se pouze následně velmi šetrně usuší. Je to tedy káva plnohodnotná jak po stránce nutriční, tak po stránce senzorické.

Jaké mléko do kávy?


HI100077.tifMléko je nejběžnější přísadou do kávy. Je známo, že tuky přítomné v plnotučném mléku mají tendenci překrývat jemné vůně kávy, a tak pokaždé, kdy je to možné, používejte polotučné nebo raději nízkotučné (odstředěné) mléko.

Z průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2014 vyplynulo, že 88 % Čechů a 87 % Slováků udělá dobrá káva vždy radost. Buďte proto šťastní co nejvíce a setkávejte se společně u dobré kávy.

Káva ve světě

Káva je po vodě a čaji jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a ročně se vypije okolo 400 miliard šálků.

• Káva je hned po ropě nejdůležitější komoditou mezinárodního obchodu.
• Kávu pije sedm z deseti Evropanů.
• Káva ve Francii – je považována za nápoj demokracie. Kupříkladu pařížské kavárny se staly centrem politických rozhovorů a komentářů, dokonce i Francouzská revoluce se zrodila v kavárně – a to v roce 1789 v Café Foi, na základě čehož padla Bastila a byla svržena francouzská vláda.
• Káva ve Finsku – obyvatelé této země vypijí celosvětově nejvíce kávy
• Káva na Islandu – obyvatelé ostrova tvrdí, že káva je jejich národním nápojem a jsou tzv. „kávomani“. V tamních bankách a obchodních centrech kávu dostanete často i zadarmo.

Roman Vojtek

Benefity kávy pro náš organismus s odbornicí na výživu Ing. Zitou Vikovou

Tajemná káva
Složení kávy je velmi složité a tajemné. Množství jednotlivých složek v kávě závisí na druhu a odrůdě kávovníku, klimatických podmínkách, způsobu pěstování, sběru kávových zrn atd.

Co je tedy v kávě obsaženo?
Zelená kávová zrna obsahují vodu, tuk, určité množství sacharidu a bílkovin, vlákninu a mnohé další látky. Bylo zjištěno, že v kávě je stále více než 200 dosud neznámých látek, které by mohly mít specifi cký účinek na organismus.

Nescafé, poster iced coffee on a terrasse, de Grandi, ca. 1950Kofein ve zdravé míře
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal na začátku roku vědecké stanovisko, které tvrdí, že denní příjem kofeinu do 400 mg je pro normální dospělou populaci bezpečný (u těhotných
žen do 200 mg).

Jak může káva zbystřit myšlení a zlepšit paměť
„2 šálky rozpustné kávy mohou zlepšit vaši krátkodobou paměť a maximálně využít potenciál mozku k učení. Budete dostatečně bdělí a svěží během studia i práce. Podpoří Vám vybavování myšlenek a rozvine vaši představivost“ potvrzuje Ing. Viková.

Blahodárný antioxidant
„Zelená káva je výborným zdrojem antioxidantu známých jako polyfenoly. Podobné antioxidanty jsou také přítomné v čaji, kakaových bobech a červeném víně. Jejich obsah v kávě je 4 x větší než množství antioxidantu v čaji. Antioxidanty jsou látky, které chrání buňky těla před volnými radikály. Jejich nadbytek poškozuje naše tělesné buňky. Ke zvýšené produkci volných radikálů významně přispívá například kouření, znečištěné prostředí, stres, fyzická či psychická zátěž a další,“
říká Ing. Viková.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Nescafé