ijournal.cz

Slávka Krátká představí své obrazy na výstavě “Město v pasáži“

red Zdroj: www.slavkakratka.com 15.9.2020 Výstavy a veletrhy

        „Chci, aby si každý našel v obrazech své město, dům nebo místo, kde mu je příjemně,“ říká malířka.

Slávka Krátká

Ústředním motivem obrazů Slávky Krátké jsou urbanistické kompozice v naivním stylu, které zachycují příběhy a emoce z různých měst a městských částí. Díla uznávané výtvarnice představí výstava Město v pasáži, jejíž vernisáž proběhne 22. září v Pasáži českého designu v Praze.

Pozitivní vztah k architektuře čiší z každého díla Slávky Krátké a nenechává tak nikoho na pochybách, že inspirace ve městech a městských částech je ve výtvarnici hluboce zakořeněná. Umělkyně, narozená v roce 1961, totiž původně vystudovala stavitelství – projektování a v oboru působila řadu let. Vedle své profese se však velmi intenzivně věnovala také kresbě. Poté, co se před více než dvaceti sedmi lety seznámila se svým nynějším manželem, akademickým malířem Lubomírem Krátkým, začala se s jeho pomocí detailněji zabývat technikou kresby a následně také malby. Vybrala si práci s akrylovými barvami, kterým zůstala věrná dodnes.

Někde u moře, 80x60 cm
Emoce a příběhy zvěčněné v obrazech

Ve svém výtvarném projevu Slávka Krátká zprvu inklinovala především ke kubismu a abstraktnímu umění. Postupem času se však její díla stále více přibližovala naivnímu stylu, který je jí nejbližší. „Většina mých děl vyobrazuje města nebo městské části. Působí na mě speciální a ojedinělou atmosférou, kterou přenáším a vyjadřuji právě ve svých obrazech. Nejedná se tak o přesnou podobu měst, ale o zachycení emocí a příběhů z konkrétního místa, jež mi bylo inspirací,“ vysvětluje malířka Slávka Krátká. „Rozdílné emoce, pocity a příběhy zachycuji barvami a architekturou jednotlivých domů a okolí. Chci, aby si každý našel v obrazech to své město, dům nebo místo, kde mu je příjemně,“ dodává umělkyně, která své obrazy poprvé představila veřejnosti před čtyřmi lety během výstavy v Praze a okamžitě zaznamenala nebývalý úspěch. Zaujala jak české, tak i zahraničí zájemce. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě, USA, Kanadě či Austrálii. „ V minulém roce jsem představila své obrazy v Hongu Kongu a Miláně. Tento rok proběhla výstava v Berlíně a jsme ráda, že můžu nyní ukázat svou tvorbu na první samostatné výstavě v Praze,“ říká Slávka Krátká.

Slávka Krátká

Navštivte Město v pasáži

Pasáž českého designu je ojedinělý projekt, který vznikl přímo v centru Prahy. Šedivý průchod, jímž si Pražané zkracovali cestu od Jindřišské věže k Prašné bráně, se před čtyřmi lety proměnil ve výstavní prostory přístupné všem kolemjdoucím v jakoukoliv denní i noční hodinu. Výlohy lemující pasáž České národní banky prezentují tvorbu českých umělců a designerů, mezi něž se nyní zařadila i Slávka Krátká. Slavnostní vernisáž její výstavy Město v pasáži proběhne v úterý 22. září od 17 hodin v Pasáži českého designu za osobní účasti autorky a dalších zajímavých hostů.


Více na www.slavkakratka.com a www.pasazceskehodesignu.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.slavkakratka.com