ijournal.cz

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří: 18. 8. 2020

red Zdroj: Botanická zahrada Hl.m.Prahy 17.8.2020 Aktuality a pozvánky

V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se ale pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré, jednu ze zdejších klíčových. Tradice jejího pěstování sahá do dob dávno minulých, ale její obliba a kvality rozhodně minulostí nejsou. Rulandské modré se zrodilo jako francouzské Pinot noir už ve starověku. Na naše území se pak dostalo díky Karlu IV. „Rulandské modré je naší klíčovou odrůdou. Jeho pěstování má v Praze dlouhou tradici a v místních podmínkách se mu skvěle daří. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, můžete z něj vyrobit svěží rosé nebo klaret a v dobrých ročnících především červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. Rulandské si nás získalo natolik, že jiné červené víno už ani nevyrábíme,říká Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. V tento den bude na terase u Vinotéky sv. Kláry od 14 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků rulandského z místní produkce. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 100 Kč za čtyři vzorky.

Víno_z_vinice_sv._Kláry_Botanické_zahrady_v_Troji
Dalšími lákadly  jsou malé akce v podobě Nedělního sklepa či jen posezení na vinici sv. Kláry při sklence některého z vín ročníku 2019, který se opravdu povedl. Nedělní sklep je bez objednání každou neděli od 13.00, 15.00 a 17.00 hodin, vstupenky k zakoupení na všech pokladnách, platí jeden rok od vydání. Sraz je u pokladny Kovárna, není nutná rezervace, skupiny nad 10 osob si musí místo rezervovat. 

Netradičním dárkem, který zajisté udělá radost nejen milovníkům vína, jsou řízené degustace. Soukromé degustaci si je možné objednat a domluvit čas na emailu: eliska.muchnova@botanicka.cz. Lidé tak mohou při návštěvě zahrady a ochutnávkách vín obdivovat nejen krásy sbírek největší botanické zahrady v České republice, ale kochat se i nádherným výhledem na panorama Prahy. Za zmínku stojí i Vonná stezka a z ní část s vonnými soudky a baňkami, kde lze poznávat jednotlivé vůně. 

Do konce srpna stále probíhá výstava jehličnanů, na kterou bychom rádi znovu také pozvali. Babí léto a podzim v zahradě jsou pak už jen třešničkou na dortu.

Vzhledem k zdravotní situaci je letošní Vinobraní sv. Kláry v Botanické zahradě hl.m. Prahy zrušeno ale i tak je toho opravdu hodně, co lze v Botanické zahradě hl.m. Prahy vidět, zažít a ochutnat.
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Botanická zahrada Hl.m.Prahy