ijournal.cz

Rozlučte se co nejdříve s křečovými žilami (varixy) a metličkami

red Zdroj: a foto: archiv Žilní kliniky 3.2.2015 Krása a zdraví

Slíbili jste si, že se budete v tomto roce starat více o své zdraví? Skvělé, můžete začít odspoda, tedy od nohou, které budete s blížícím se jarem opět odhalovat v kraťasech, sukýnkách a později i v plavkách. Jaro je sice ještě daleko, ale ne dost daleko na to, abyste nemohla začít s prevencí, či dokonce řešením již vzniklého problému, už dnes.

Operace_křečových_žil,_MUDr._Ota_Schütz_„Křečové žíly postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Jejich výskyt je bohužel z 80% dědičný, a proto není možné si je uhnat při kopané, nebo vyjezdit na kole, což patří mezi nejčastější mýty o křečových žilách,“ upozorňuje primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Pokud již křečové žíly v rodině máte, je velmi pravděpodobné, že pokud se o sebe nezačnete starat, objeví se u vás také. Nemáte příznaky, nic vás nebolí? Ani to není útěcha. Má-li jeden z rodičů tyto problémy, je zde až 80% pravděpodobnost, že se u potomka vyskytnou. Mají-li křečové žíly oba rodiče, pravděpodobnost výskytu je až 90%. „Křečové žíly samozřejmě podporují i rizikové faktory, jako: statické zatížení dlouhým stáním či sezením, nedostatek pohybu, obezita, druhé a další těhotenství, užívání hormonálních léků s estrogeny,“ vysvětluje žilní specialista MUDr. Schütz.

Co lze v tomto případě dělat? Zaručená prevence bohužel neexistuje, protože hlavním strůjcem křečových žil je dědičnost. Lze sice omezit rizikové faktory, které rozvoji křečových žil napomáhají, a naopak žít zdravěji, pravidelně se pohybovat a přijímat dostatek tekutin, ale pozdější operaci se nejspíš nevyhnete. Rozhodně však prevenci nepodceňujte, může totiž nástup křečových žil výrazně zpomalit.

MUDr._Ota_Schütz,_primář__Žilní_kliniky_v_Praze„Na kontrolu přijďte co nejdříve. Po důkladném vstupním vyšetření jsme schopni stanovit léčbu, která je závislá na stupni poškození žil. Obecně však platí, že čím dříve přijdete, tím rychlejší, méně náročnější a hlavně i méně nákladnější řešení můžeme provést,“ ovšem i ty nejtěžší případy řeší MUDr. Schütz na své klinice ambulantně, tzn. pacient je v den operace propuštěn.

Nejlépe uděláte, když přijdete na preventivní kontrolu již ve fázi miniaturních pavoučích sítí, tzv. metliček, které se mohou ve větší křečové žíly později vyvinout. Pokud na sobě metličky či dokonce křečové žíly pozorujete, zajděte si na vyšetření ihned. Právě teď je totiž ideální doba na jejich odstranění. Po zákroku je totiž nutné nosit nějakou dobu kompresní punčochy, které teď ještě schováte pod kalhoty, ale na jaře a v létě se kvůli nim budete muset vzdát všeho, co odhaluje nohy.

„Křečové žíly řešíme na Žilní klinice už od roku 1994, a to za použití všech dostupných metod. Nejlepšího efektu dosahujeme jejich kombinací,“ říká primář Žilní kliniky.


Způsoby odstranění křečových žil a metlic:

  • Nejmenší žilky (mikrovarixy) v podobě pavoučích sítí lze řešit laserem.
  • Drobnější povrchní žilky v podobě metliček reagují nejlépe na sklerotizační léčbu, v jejímž rámci se do žíly napíchá miniaturní jehličkou speciální roztok. Žíla se poté vstřebá.
  • Menší křečové žíly, které mají spíš povrchový charakter, se odstraňují metodou kosmetické flebektomie, kdy se úseky křečových žil odstraňují z jednotlivých řezů. Metoda je vhodná jako součást operačního výkonu, který řeší původ postižení. Při nevhodném použití přispěje k časnému opakování křečových žil.
  • Největší křečové žíly se ve většině případů řeší operačně. Lze však použít i katetrizační metody laserové EVLT, nebo radiofrekvenční metodu CLOSURE.
Operace_křečových_žil,_MUDr._Ota_Schütz

Více na: www.zilni-klinika.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: a foto: archiv Žilní kliniky