ijournal.cz

Pro milovníky výtvarného umění – POHLED DO OBRAZU

red Zdroj: AVU 28.2.2015 Knihy

Zájemcům o výtvarné umění nabízí akademický malíř a skvělý restaurátor Radomil Klouza Pohled do obrazu, stejnojmennou publikaci s podtitulem Technologická kopie obrazu jako tvůrčí studijní proces.

obal_knihy_Pohled_do_obrazu_Radomil_KlouzaPůvodně uvažoval o vysokoškolské učebnici s cílem rozšířit poznání o stavbě historického díla a ozřejmit specifika dobových malířských technik. Pečlivé a podrobné odborné zpracování  dalo vzniknout úžasné knize, která na bohaté fotografické dokumentaci z průběhu tvorby technologických kopií staromistrovských děl dokládá celkový proces výstavby obrazů od středověkého až po současné umění. V různých názorně instruktivních formách představuje v doposud nepublikovaném konceptu skladbu jednotlivých obrazových vrstev a užitých technicko-technologických postupů. Na 26 vybraných dílech reprezentujících jednotlivá slohová období – většina je ze sbírek NG v Praze – autor podrobně popisuje specifický vznik obrazů s uvedením široké řady v praxi ověřených dobových receptur a představuje celý proces malby. Čtenář získá současně stručný přehled dějin technologie malby a jednotlivých historických stylů, jejich proměnlivých fází a směrů.  

Ačkoliv byla kniha určena především pro restaurátory, bezpochyby je přínosná i pro ryze tvůrčí výtvarné obory, pro teoreticky zaměřené obory dějin výtvarného umění i pro galerijní a památkovou praxi. Rozhodně zaujme a poučí jak zasvěcené, tak méně zasvěcené obdivovatele a milovníky zejména starého umění.

Publikace byla vydána pod záštitou Archivu historické výtvarné technologie při Akademii výtvarných umění v Praze.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: AVU