ijournal.cz

Přijeďte 18.6. oslavovat společně s templáři do Čejkovic

red Zdroj: Templářské sklepy Čejkovice 16.6.2016 Gastronomie, Zábava

V červnu letošního roku slaví vinařské družstvo v Čejkovicích významné jubileum, výročí 80 let od svého založení. Vzniklo v roce 1936, jeho pokračovatelem jsou od roku 1992 Templářské sklepy Čejkovice, které sdružují téměř 400 vinařů z čejkovické oblasti. Toto družstvo má stále významný podíl nejen na dění v Čejkovicích, vtisklo i charakteristický ráz kraji jako takovému a ovlivnilo život několika generací družstevníků a jejich rodin.

image foto

Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem řádu templářských rytířů na Moravu, kteří se usadili v Čejkovicích ve 30. letech 13. století. První písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248. Společně se stavbou templářské tvrze začala i výstavba rozsáhlých vinných sklepů, největších na našem území a ve kterých společnost působí dodnes.

Tradiční pěstování hroznů a výroba vína byla a je dodnes pro Templářské sklepy Čejkovice věcí cti, úcty, nadšení, ale i pýchy z vykonané práce.

Novodobá epocha pěstování vína, výsadba nových vinic, snahy šířit vzdělanost v oblasti pěstování hroznů a výroby vína a ekonomická jistota mnoha rodinám v regionu, to jsou hodnoty, které přetrvaly do dnešní doby.

TOP_image_foto

Templářské sklepy jsou si vědomy své role v historické souvislosti a jako nositelé takového odkazu mimo jiné zdokumentovaly, jako odkaz pro další generace, historii vinařského družstva a vývoje vinohradnictví v Čejkovicích. V rámci prohlídek templářského historického sklepení je tak od června do prosince 2016 k vidění unikátní obrazová výstava zachycující nejdůležitější okamžiky za posledních 80 let života čejkovických družstevníků a vinařů.

Své 80ti leté jubileum oslaví vinaři nejen touto ojedinělou výstavou, ale i společenským setkáním v Čejkovicích v sobotu 18. června 2016 od 13 hodin, kdy je připraven bohatý kulturní program vč. ochutnávek archivních přívlastkových vín roku 1983. V rámci oslav se mohou návštěvníci zúčastnit pokusu o vytvoření nového českého rekordu nejvíce připíjejících z jedné láhve vína.

Jste srdečně zváni do Čejkovic na oslavu s templáři!foto_image_SV_Karel IV_CS_2014_

Templáři z Čejkovic vzdali hold Karlu IV.

Díky tomu mají Templářské sklepy mimořádně vřelý vztah k naší minulosti, což se odráží také při přípravě speciálních edicí, jako je již zmíněná kolekce s názvem Karel IV. Navíc část výnosu z prodeje této unikátní řady bude věnována na obnovu některé z monumentálních staveb z doby Karla IV.

Do edice Karel IV. zařadili Templáři svá nejlepší vína a láhve z této slavnostní kolekce potěší také z vizuálního hlediska. „Na etiketách z ručně vytrhávaného papíru jsou doslovná usnesení císaře Karla IV. vydaná k pěstování vinné révy u nás. Po rozlomení originálních pečetí na etiketě je možné získat další informace o přesné poloze vinice i o technologickém postupu výroby vína,“ popisuje novinku obchodní ředitel Lukáš Lukáš s tím, že každá láhev z této limitované edice je navíc opatřena výrobním číslem, díky čemuž je možné na stránkách www.templarske-sklepy.cz sledovat, kolik lahví zbývá z jednotlivých odrůd zařazených do dané řady. A zakoupit si tak třeba úplně poslední exemplář.


 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Templářské sklepy Čejkovice