ijournal.cz

Pražští pouliční umělci připravují vlastní návrh pravidel pro hraní na ulici

red Zdroj: Buskerjam.cz 25.10.2014 Koktejl

Před půl rokem byl spuštěn web buskerjam.cz na podporu mladých talentů a pouličního umění – buskingu.  Během svého krátkého fungování si získal své příznivce a více jak 60 umělců. Buskeři však mají také své odpůrce – a to hlavně politiky, kteří se snaží pouliční umění ve městech zakázat.

 buskerjam

„Samotní buskeři jsou si toho vědomi. Současnou situaci vidí jako chaotickou. Chápou, že někteří rezidenti na Praze 1 si oprávněně stěžují na hlučnost produkce a někdy stereotypnost repertoáru.

A právě proto nyní buskeři z iniciativy Buskerville intenzivně pracují na návrhu nových pravidel pouličního hraní v Praze. Uvažují o rozdělení lokalit dle atraktivnosti pro hraní a možného výdělku, omezenou dobu hraní pro jednoho buskera či kapelu a nebrání se ani poplatkům za povolení k hraní.

Je to zkouška demokracie a tolerance. Nový návrh pak chtějí předložit radním,“ řekla Lucie Melecká z portálu buskerjam.cz

logoPortál www.buskerjam.cz , jehož cílem je informovat českou veřejnost o fenoménu busking, neboli pouličním umění, a pomoci mladým začínajícím hudebníkům se zviditelnit, se může díky svému půlročnímu fungování pyšnit celou řadou skutečných talentů. Jsou to především mladí hudebníci, kteří své umění předvádějí nejenom po městech českých, ale také v zahraničí. Právě v cizích zemích se setkávají s daleko větší přízní a přijetím. Bohužel v českých městech a především pak v Praze musí bojovat s různými zákazy a vyhláškami měst a radnic. Proč tomu tak je? Zdá se to být jako boj s větrnými mlýny. Přitom na ulici začínali takové hvězdy jako je Bono Vox či Bob Dylan, z českých umělců pak Vladimír Mišík, Radůza  a stále slavnější mladý zpěvák Jakub Ondra.

V nedávném průzkumu dokonce vyšlo najevo, že Praha je městem, které přímo reguluje pouliční umění městskou vyhláškou, kterou vydala loni v dubnu. Jiná města v Česku se k pouličnímu umění staví neformálněji a pro buskery vydala pouze určitá doporučení, a to buď v písemné (Karlovy Vary, Český Krumlov) či ústní podobě (Brno).  Zcela přátelský vztah má k hraní na ulici město Jičín, které se snaží mladé talenty všemožně podporovat. To samé platí také o Plzni a Českých Budějovicích.

Naopak pražská vyhláška v současnosti stanovuje asi 20 míst, kde se v Praze nesmí hrát. Radní města Lukáš Manhart však nevylučuje, že v ní dojde k určitým změnám. „Současnou vyhlášku je nutné považovat za určitý „výkop“, musíme si totiž uvědomit, že dosud nebylo pouliční umění takovýmto způsobem v Praze vůbec upraveno. Je proto nutné počítat s tím, že v budoucnu budou jistě probíhat její jistá zpřesnění. Zároveň si však musíme uvědomit, že možnosti právní regulace nejsou bezbřehé a všemohoucí. Je proto nutné hledat taktéž další, méně formalizované cesty kooperace a vedení dialogu mezi občany, buskery a Prahou,“ uvedl nedávno Manhart.

Ambicí projektu buskerjam.cz je vytvořit funkční a kvalitní buskerskou scénu a obohacovat tak veřejný prostor v České republice. Nic víc a nic míň.  Už dávno totiž neplatí, že hraní na ulici rovná se žebrání. Právě na ulici mnohdy slyšíte skutečné talenty.

Více o webu buskerjam.cz

Cílem webu www.buskerjam.cz, který byl spuštěn v dubnu, je informovat českou veřejnost o fenoménu jménem busking, neboli pouličním umění, a pomoci mladým začínajícím hudebníkům se zviditelnit.

Na webu www.buskerjam.cz se mohou hudebníci zaregistrovat, vytvořit si svůj profil, vkládat své hudební ukázky a zvát tak posluchače na místa svého pouličního hraní. Posluchačům, kteří mají rádi pouliční hudebníky, zase web umožní dozvědět se o nich více a sledovat, kde zrovna hrají.

Hlavním ambasadorem projektu je česká big beatová ikona Vladimír Mišík, který kdysi ještě jako náctiletý začínal hrát pod širým nebem. „Hráli jsme tehdy s kamarády v Letenských sadech. Lidi se usmívali, takže jsme snad už tehdy rozdávali radost,“ vzpomíná Mišík. Projekt se rozhodl podpořit, protože je podle něj muzika senzační komunikační fenomén, zpívání a hraní před lidmi bývá vzrušující zážitek jak pro hudebníky, tak i pro posluchače. „Hudebníci vzhůru na ulici, ať je v našich městech veseleji,“ vyzývá Vladimír Mišík.

Na web píše o svých zážitcích z pouličního hraní také mladý talentovaný písničkář Jakub Ondra, jehož singl Malý princ i klip k této písni sklidil pozitivní reakce. Jakub čtyřikrát týdně hrává naživo na Staroměstském či Václavském náměstí.

Stránka nabízí také příběhy a rozhovory s dalšími muzikanty a lidmi, kteří mají k pouličnímu umění blízko. Celá aktivita je součástí celosvětového projektu The Busking Project www.thebuskingproject.com

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Buskerjam.cz