Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 17.Říjen 2018
ijournal.cz

Pozvání na Svatojánské slavnosti NAVALIS 2014

red Zdroj: www.navalis.cz 10.5.2014 Aktuality a pozvánky

Jedinečná podívaná k uctění památky národního světce a mezinárodního patrona všech lidí „od vody“ Svatojánské slavnosti NAVALIS, které pořádají Pražské Benátky s.r.o., se v novodobé historii uskuteční již pošesté, v předvečer svátku Jana Nepomuckého ve čtvrtek 15. května 2014. Záštitu nad slavnostmi mimo jiné převzali arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka, ministr kultury ČR Daniel Herman a předseda České komise pro UNESCO Petr Gazdík. Jedním z hlavních témat odkazu sv. Jana Nepomuckého se letos stane „odpuštění vin“, a pražské slavnosti se tak propojí s kostelem Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic, poutním místem, jemuž se kdysi přezdívalo „české Lourdy“.

Navalis 2014

Program NAVALIS, čtvrtek 15. května 2014 – tradice a novinky

18:00 Slavnostní mše v katedrále sv. Víta, Vojtěch a Václava na Pražském hradě, kterou celebruje kardinál Dominik Duka za účasti zástupců duchovenstva, kněžských řádů a krojovaných věřících z celé republiky.

19:00 Svatojánské procesí z katedrály na Karlův most. Za zpěvu litanií ke sv. Janu Nepomuckému se ponese již tradičně relikviář s ostatky světce. Novinkou bude barokní pozitiv neboli mobilní varhany, na které se cestou bude hrát. Procesí se na Karlově mostě zastaví u sochy Nepomuckého ke krátké modlitbě a podruhé u křížku a mřížky, označující místo, kde byl svržen do Vltavy. Zde promluví kardinál Dominik Duka a ředitel Pražských Benátek s.r.o. Zdeněk Bergman. Procesí vyvrcholí ve 20:15 bohoslužbou v kostele sv. Františka z Assisi na pražském Křížovnickém náměstí.  

20:00 Slavnostní salva odstartuje regatu dračích a historických lodí o Pohár sv. Jana Nepomuckého. Trasa vede mezi Mánesovým a Karlovým mostem. Jakmile regata projede, pětice členů České otužilecké unie s hořícími pochodněmi vyplave z míst, kde byl světec shozen do řeky. Podle legendy se pět zářivých hvězd objevilo na hladině, když se jeho tělo dotklo hladiny. Světla symbolizují pět písmen latinského výrazu „tacui“ neboli „mlčel jsem“. Vody Vltavy budou rovněž brázdit pravé benátské gondoly, neboť Jan Nepomucký je uctívaným ochráncem italského města na laguně, odkud lodní hudba (Musica Navalis) pochází.

21:00 Barokní koncert na pontonech na hladině Vltavě. Vystoupí soubor Capella Regia Praha, Jiří Stivín, dětský sbor Karolíny Ruppert a komorní soubor Ritolnello. Koncert uvádějí převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek a moderátorka Českého rozhlasu-Radiožurnál Lucie Výborná. V průběhu celého večera bude prostor Vltavského údolí mezi Karlovým a Mánesovým mostem velkolepě osvětlený.

cca 22:00 Na závěr koncertu je připravená ohnivá show skupiny Pa-li-Tchi.      

„Tradici Svatojánských slavností Navalis jsme rádi obnovili. Snažíme se je přiblížit široké veřejnosti, proto je na uvedený program vstup zdarma,“ uvádí Zdeněk Bergman, ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky s.r.o.

Doprovodné akce

V rámci Svatojánských slavností Navalis bude v Muzeu Karlova mostu (Křížovnické náměstí 3, Praha 1) zahájena výstava Ponti – Mosty italské malířky Silvie Vezzuto. Na svátek Jana Nepomuckého, tedy v pátek 16. května od 18:00, bude v Muzeu Karlova mostu uvedena loutková divadelní hra Pro pána Jána! v podání souboru Baribal.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.navalis.cz