ijournal.cz

Pizza Coloseum vítá vegetariány i celiaky širokým menu!

red Zdroj: Pizza Coloseum 11.12.2014 Gastronomie, Krása a zdraví

Život bez lepku

Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená v obilí (pšenice, ječmen, žito a oves). Zatímco pekaři si jeho vysokého podílu v mouce cení (kvůli dobré „lepivosti dodávající těstu pružnost), některým lidem může lepek způsobovat trávicí potíže. Nejběžnější nemocí způsobenou nesnášenlivostí lepku jsou celiakie, popř. alergie na lepek. Jde o chronické onemocnění střevní sliznice způsobené toxickým působením lepku. Bezlepková dieta je jediný způsob, jak dlouhodobě zabránit projevům nemoci. Celiakie není v současné době vyléčitelná. Bezlepkovou dietou odstraníme projevy nemoci, ale samotnou nemoc tím nevyléčíme. Proto je nutné bezlepkovou dietu dodržovat neustále.

Život celiaka nebo člověka s alergií na lepek není snadný. Stále musí sledovat co jí, vyhýbat se lepku. Laik by si řekl, že to není těžké, vyřadím pečivo a je to. Jenže tak snadné to není. Pro celiaka i alergika jsou skrytou hrozbou například i těstoviny, lívance, palačinky, oplatky, sušenky, nugeta, zmrzlina, mléčné výrobky se škrobem, marmelády, kečupy, hořčice, uzeniny (párky, klobásy, salámy), masové konzervy, pomazánky, omáčky, dresinky, bujon, masox….. a mnoho dalšího.

Bezlepkové potraviny jsou: kukuřice, rýže, proso, jáhly, sója, pohanka a amarant, quinoa, luštěniny, brambory. Říkáme jim přirozeně bezlepkové (ale nejsou označeny přeškrtnutým klasem ani slovně „přirozeně bezlepkové“).

Bezlepková dieta rozhodně není redukční dieta. Jejím smyslem je vyhnout se trávicím problémům způsobených lepkem. NE redukovat nadváhu! Hlavní roli redukčních jídelníčku hraje energetický příjem a výdej a ten nemá s lepkem žádnou spojitost.

Člověk s bezlepkovou dietou je v těžké situaci při stravování mimo domov. Měl by hledat jídla, která jsou složena z potravin přirozeně bezlepkových a k tomu si domýšlet, co asi tak kuchař ještě mohl na daný pokrm použít, neobsahuje-li některá z ingrediencí lepek. Navštívit pizzerii se může zdát být hloupý nápad. Pizza i těstoviny jsou přeci č.1 na seznamu nevhodných potravin. Ne však v Pizza Coloseum!

Pizza Coloseum nabízí všechny uvedené těstoviny v menu také v bezlepkové variantě a kuchař se uzpůsobí jakémukoli požadavku zákazníka, který nemůže přijímat určitý typ potravin. Také více než deset druhů pizzy lze připravit v bezlepkové formě. Vedle toho menu obsahuje saláty, takže případní návštěvníci, kteří nemohou lepek, skutečně mají na výběr.

Nejíte maso? Vybírejte z široké škály pokrmů v Pizze Coloseum

Pizza Coloseum nabízí kromě bezlepkových variant pokrmů také řadu dobrot pro vegetariány. Vedle klasických salátů třeba s kozím sýrem je to vynikající kuskus s grilovanou zeleninou, několik druhů pizzy a těstovin, polévky a samozřejmě delikatesní sladkosti. Co je však v Pizze Coloseum zcela běžné, požádáte-li obsluhu, zda by některé těstoviny či pizzu nebylo možné upravit do podoby např. bez masa, vždy ochotně prodiskutují s kuchařem a pokud lze, není problém. Stejně jako v případě celiaků byť není některé jídlo napsané jako bez lepku či vegetariánské, stačí se jen zeptat a personál vždy vyjde maximálně vstříc.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Pizza Coloseum