ijournal.cz

Pestrý svět orchidejí se opět představí ve skleníku Fata Morgana. Expozice přiblíží rostlinné bohatství a extrémy jihoamerického Ekvádoru

red Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy 5.1.2021 Aktuality a pozvánky, Fauna a Flora

Ani v roce 2021 nebude v nabídce programu Botanické zahrady hl. m. Prahy chybět oblíbená přehlídka exotických orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Jelikož ročník pořádaný v březnu 2020 byl na základě zavedení mimořádných opatření k prevenci šíření onemocnění covid-19 předčasně ukončen, rozhodlo se vedení zahrady téma výstavy zopakovat i letos. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrá aranžmá, která představí exotický svět orchidejí jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zároveň zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů. Orchideje budou ve skleníku k vidění od 26. února do 14. března 2021. Pokud by epidemiologická situace konání výstavy neumožňovala, počítá se s jejím odsunutím na pozdější termín.

Výstava_orchidejí_Miniatury_a_giganti_Ekvádoru_2021

Areál Botanické zahrady hl. m. Prahy je v současnosti bohužel opět uzavřený pro veřejnost. Práce v ní se ale nezastavila. „Na příští rok chystáme pro naše návštěvníky řadu oblíbených akcí a výstav. Těšit se mohou jak na výstavu tropických motýlů, tak na prezentaci bonsají nebo oblíbený Dýňový podzim, chybět nebude ani již tradiční výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana, kterou v příštím roce budeme pořádat už popatnácté. Vzhledem k tomu, že tato výstava běžela pouhý týden, a to již v omezeném provozu, rozhodli jsme se téma zopakovat, aby si jej návštěvníci mohli prohlédnout. Pestrá aranžmá opět připraví přední česká floristka Klára Franc Vavříková a celá expozice ožije množstvím barev. Zájemcům tak alespoň na chvíli zprostředkujeme atmosféru jihoamerckého Ekvádoru, kterému bude výstava tentokrát věnována,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli právě do této země v roce 2019 expedici s cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není co do rozlohy velký, setkáváme se tu s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než jeden milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou, jako u zástupců rodu Sobralia, nebo velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia,říká Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava_orchidejí_Miniatury_a_giganti_Ekvádoru_2021
Aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Na podobě přehlídky orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy se podílí již potřetí v řadě. Inspirací jí byl jihoamerický Ekvádor a jeho pestrá škála barev. Návštěvník se tak během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, navštíví květinové tržiště, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné různobarevnými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

Tip redakce:

Nezapomeňte si pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.

Další nabízené zboží můžete objednat e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz, vše se zašle poštou nebo po dohodě je možné osobní převzetí u výdejního okénka na adrese Trojská 148/186.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy