Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 20.Únor 2019
ijournal.cz

Parádní úspěch českých kuchařů na mezinárodní soutěži v Thajsku

red Zdroj: Unilever Food Solutions 23.8.2014 Gastronomie, Koktejl

Dvoučlenný kuchařský tým Czech Chefs pod vedením šéfkuchaře Unilever Food Solutions Jana Davídka přiváží z thajského Bangkoku zlato.

Společnost Unilever, divize Food Solutions, oznámila, že její šéfkuchař Jan Davídek (31), který je zároveň vedoucím mladého kuchařského týmu Czech Chefs, se ve dvoučlenném soutěžním týmu společně s kolegou Antonínem Bradáčem (Electrolux Professional), zúčastnili v thajském Bangkoku ve dnech 2. – 3. srpna 2014 elitní mezinárodní kuchařské soutěže národních týmů Thailand Culinary World Challenge 2014, ze které si přivezli celkové prvenství a velký pohár s prémií 10 tisíc USD pro absolutní vítěze soutěže a 1 tisíc USD pro nejlepší tým v kategorii národních jídel. Český tým byl navíc jediným evropským kuchařským týmem v celé soutěži, a přesto dokázal uspět v tvrdé konkurenci 10 elitních národních kuchařských týmů jako např. USA, Číny, Malajsie, Kambodži, Singapuru, Jižní Koreje, nebo Tchajwanu.

Davídek a Bradáč

Mezinárodní kuchařskou soutěž Thailand Culinary World Challenge 2014 organizuje thajský National Food Institute a thajské ministerstvo průmyslu s cílem propagace thajské kuchyně a gastronomie v mezinárodní kuchařské komunitě. Soutěž se konala v obchodním centru Central Chidlom v centru thajské metropole Bangkoku.     

vítězové s poháremÚkolem dvoučlenných soutěžních kuchařských týmů bylo během dvou dnů připravit první den soutěže typické a autentické národní tříchodové menu sestávající ze studeného a/nebo teplého předkrmu, salátu nebo jejich kombinace, teplé polévky a hlavního chodu a druhý den soutěže pak klasické thajské menu za použití výhradně thajských ingrediencí dodaných organizátory soutěže sestávající opět ze studeného, nebo teplého předkrmu, nebo snacku či salátu, teplé polévky a hlavního chodu podávaného s jasmínovou rýží vařenou v páře. Na přípravu obou tříchodových menu měli soutěžní týmy vždy 90 minut času. O výsledcích soutěže rozhodovala odborná porota složená ze 7 thajských a 7 mezinárodních rozhodčích, která hodnotila kromě chuti, také vzhled a prezentaci soutěžních menu, čistotu, efektivitu a techniku kuchařů na pracovišti, bezpečnost a hygienu, úroveň servírování a aranžování pokrmu na talíři a na stole včetně jídelního lístku a receptu, nebo úspornost při práci se surovinami.  

úspěch v Thajsku
„Tento úspěch je pro mě osobně jako kuchaře a pro celý náš tým zatím největším soutěžním úspěchem jakého jsmedosáhli, takže si ho opravdu velmi vážíme a je pro nás zároveň obrovskou motivací před další mezinárodní gastronomickou soutěží Pattaya City Culinary Cup 2014, která se koná opět v Thajsku 15. – 17. srpna a na kterou v těchto dnech odjíždíme, tentokrát s celým osmičlenným týmem kuchařů Czech Chefs a jedním cukrářem obhajovat loňské stříbro,“
komentuje úspěch Jan Davídek, šéfkuchař Unilever Food Solutions a vedoucí kuchařského týmu Czech Chefs a dále stručně popisuje přípravy, průběh a bezprostřední dojmy ze soutěže Thailand Culinary World Challenge 2014: “Thajskou kuchyni jsme doma trénovali za pomoci thajského kuchaře, který nám naše pokrmy ochutnával a i když ji známe a vaříme docela často (např. na Pattaya City Culinary Cup jedou letos soutěžit již popáté), trefit se do chuti a hlavně autentičnosti tradičních thajských jídel není úplně nejjednodušší. Je třeba skloubit chutě, které musí po sobě navazovat: pálivé, kyselé, sladké……nebo slané, pálivé, kyselé. Za 90 minut musí byt připravené kompletní menu tedy předkrm nebo salát, polévka a hlavní chod a 20 degustačních porcí.“


„První den jsme vařili českou kuchyni, kterou máme, jak se říká, v malíčku, ale je časově velmi náročná na přípravu (knedlík, dušené maso, zelí, polévka, provaření mouky, pošírované vejce…atd.). Tam jsme bojovali hodně s časem. Druhý den jsme vařili thajskou kuchyni, kde jsme už nebojovali tolik s časem, ale spíše s chutí, aby jídlo chutnalo opravdu tak jak tradičně má, což se nám nakonec povedlo. Musela se vařit originální thajská kuchyně, žádné fusion, žádné postupy a recepty, které nejsou tradiční, takže třeba zelenou kari pastu jsme si sami tloukli v hmoždíři ze všech asi 10 ingrediencí. To samé i v případě dresinku na pálivý salát,“ uzavírá Jan Davídek.

stupně vítězů

Český tým vedl již po prvním dnu, kdy zvítězil v soutěži pokrmů národních kuchyní (jihočeská kulajda, kachna s knedlíkem a zelím), přičemž si své prvenství udržel i po druhém dnu, kdy se soutěžilo o to, kdo nejlépe připraví vybraná jídla domácí thajské kuchyně. Soutěž měla díky přímému přenosu velký mediální ohlas, který u vítězů dále pokračoval i po soutěži. V Thajsku mají soutěže v kuchařském umění mimořádně velkou sledovanost a jejich vítězové se stávají uznávanými celebritami. Thajská kuchyně jako taková je dokonce považována za jakési „rodinné stříbro“ a patří mezi státem podporované „vývozní artikly“ podporující pozitivní vnější image země. Povinností českých vítězů tak bylo absolvovat i řadu focení, rozhovory do thajských médií a několik vaření v hotelích i pro dvě stovky hostů a také velmi příjemné přijetí a focení s vítěznými trofejemi na velvyslanectví České republiky v Bangkoku s panem velvyslancem Vítězslavem Greplem.

Národní menu českého týmu:

1. Předkrm

Vepřový bůček na černém pivu, bramborové pyré, cibulová marmeláda s konfitovaným

česnekem

2. Polévka

Jihočeská Kulajda se zastřeným vejcem a lesními houbami

3. Hlavní chod

Pečená kachna, jemný karlovarský knedlík, červené zelí

Klasické thajské menu českého týmu:

1. Salát

Pálivý salát s hovězím masem

(Neua Nam ToK)

2. Polévka

Kuřecí polévka s kokosovým mlékem, citrusovými listy a galangou

(Tom Kha Kai)

3. Hlavní chod

Zelené kari s pečenou kachnou, thajskou bazalkou a lilkem, jasmínová rýže

(Gaeng Kiaw Wan Ped)

Pro další informace navštivte: www.unileverfoodsolutions.cz, www.facebook.com/unileverfoodsolutions.czsk nebo http://www.youtube.com/ufsczsk.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Unilever Food Solutions