ijournal.cz

Nepodceňujte bolesti zad

red Zdroj: Abbvie 23.5.2015 Krása a zdraví, Životní styl

Bolesti v oblasti bederní páteře jsou podle Světové zdravotnické organizace celosvětově jedny z nejčastějších zdravotních obtíží. Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, považuje se za chronickou. Ve většině případů se jedná o mechanickou bolest, jejíž příčinou je nadměrná zátěž či zranění. U 5 % pacientů se však bolestmi zad projevují zánětlivá revmatická onemocnění, obecně nazývaná jako spondyloartritidy. Postihují zejména mladé muže, kteří první příznaky často pocítí do 40 let a mnohdy je podceňují. I proto se někteří pacienti dozvědí správnou diagnózu až po 10 letech, kdy mezitím mohlo dojít k nevratnému poškození jejich páteře. Změnit to může lepší informovanost lékařů prvního kontaktu i pacientů.

Spondyloartritidy jsou systémová zánětlivá revmatická onemocnění, která postihují páteř, ale i periferní klouby (nejčastěji ramena, kyčle a kolena) či úpony šlach (nejčastěji úpon Achillovy šlachy na patní kosti). Zánět může však zasáhnout i další orgány – nejčastěji oči (zánět duhovky, střední vrstvy oka – živnatky či řasnatých tělísek), kůži (psoriatická artritida) a střeva (idiopatické střevní záněty). Spondyloartritidy představují skupinu několika příbuzných onemocnění, z nichž nejčastější je ankylozující spondylitida známá jako Bechtěrevova nemoc. Trpěl jí například Karel Čapek či Jan Pavel II. Projevuje se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře (proto spondylitida), jenž ve svém důsledku vede ke kostnatění vazů a srůstům (ankylóze) mezi jednotlivými obratli.

„Důležité je bolesti v oblasti dolní páteře nepodceňovat, nemyslet si, že je zvládneme běžnými léky na bolest, pravidelným cvičením či výměnou matrace. Pokud bolest trvá déle než tři měsíce, je třeba zajít ihned k lékaři. Zánětlivá bolest zad se projevuje zejména u mladých mužů, ale i u žen ve třetí věkové dekádě, má plíživý začátek, zlepší se rozcvičením a fyzickou aktivitou, ale naopak nedochází k žádnému zlepšení při odpočinku, a nemocný se zpravidla budí bolestí  ve druhé polovině noci,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze.

Pro Bechtěrevovu chorobu je kromě zánětlivé bolesti typické, že se páteř stává stále méně ohebná. Pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit a u pozdního stádia páteř nabývá charakter zakřivené tuhé tyče. Může se objevit i bolest hrudníku a chronická těžká únava.

Nový způsob diagnózy pomáhá určit Bechtěrevovu chorobu včas

Zpožděná diagnóza zánětlivých onemocnění zad v minulosti nebyla jen na vině pacientů. Příčinou byly jednak omezené znalosti o Bechtěrevově nemoci mezi lékaři prvního kontaktu, ale i podmínka viditelnosti zánětu na rentgenu v oblasti křížokyčelního skloubení (sakroiliitida). Dnes se užívají již nová diagnostická kritéria, která umožňují časnou diagnostiku ankylozující spondylitidy ještě před vývojem definitivních rentgenových změn. Jsou založena na třech pilířích: nové definici zánětlivé bolesti v zádech, nálezu sakroiliitidy na magnetické rezonanci, přítomnosti antigenu HLA B27 a případně na typických klinických příznacích (typ bolesti a její projevy v noci, ranní ztuhlost delší než 30 minut, zlepšení bolesti cvičením, ale naopak zhoršení v klidu, mimokloubní projevy zánětu na kůži, v očích apod.).

Pro pacienty, kteří splňují tato kritéria, ale ještě nemají vyvinutou sakroiliitidu, byl navržen název non radiografická axiální spondyloartritida. Včasné diagnóze by měla také významně pomoci jednoduchá referenční strategie pro praktické lékaře a ortopedy, kdy mají pacienta odeslat na speciální revmatologické vyšetření. V současné době se zkoumá i možnost aktivního vyhledávání časných stádií choroby mezi pacienty pomocí dotazníků.

Jak probíhá léčba pacienta s Bechtěrevovou chorobou

„Včasná diagnóza a správná léčba založená na zhodnocení aktivity onemocnění dává pacientům velkou šanci na kvalitní život a zpomalení rentgenové i klinické progrese onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Leona Procházková, PhD., z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Pokud se pacient k revmatologovi nedostane včas, může dojít k nevratnému poškození páteře a kloubů, které vede až u poloviny pacientů k invalidizaci. Dalšími komplikacemi neléčeného zánětu je například zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo osteoporóza. Neléčené onemocnění může vést i ke zkrácení délky života.

Léčba Bechtěrevovy choroby je komplexní, její nedílnou součástí jsou nefarmakologické přístupy v podobě pravidelného cvičení (nejlépe skupinové cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, ale i každodenní cvičení doma), rehabilitace, řádné edukace pacienta i psychoterapie.

Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která především zmírňují bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý vliv. Jejich dlouhodobé užívání je však u části pacientů spojeno s výskytem nežádoucích účinků. Glukokortikoidy a chorobu modifikující léky jsou účinné pouze v ovlivnění periferních projevů spondyloartritid. 

Významným mezníkem v terapii Bechtěrevovy choroby bylo zavedení biologické léčby. Ta blokuje tumor nekrotizující faktor alfa (TNF alfa), což je protein, který zprostředkovává zánětlivé procesy v těle. Účinek blokátorů TNF alfa nastupuje velmi rychle, často již během 2 – 4 týdnů.  Biologická léčba je schopna ovlivnit jak postižení osového skeletu (odeznění bolesti zad, hrudníku, kyčlí), tak
i periferní kloubní záněty a záněty úponů šlach.  Stejně tak je biologická terapie schopna ovlivnit i četné mimokloubní projevy spondyloartritid v podobě očních zánětů, střevních zánětů či kožního postižení.  

Léčba blokátory TNF alfa je určena pacientům s vysokou aktivitou onemocnění při neúčinnosti dosavadní terapie a je vedena v 29 centrech biologické léčby po celé ČR. Tato terapie umožňuje většině pacientů návrat do plnohodnotného života. Je účinná i v raných stádiích onemocnění, proto je časná diagnostika tak důležitá. Seznam center biologické léčby a více informací o onemocnění najdete na www.bolestkloubu.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Abbvie