ijournal.cz

Návrat Dakarské expedice

red Zdroj: www.senodakaru.cz 3.2.2015 Auto-moto

 

Legendární LIAZ č.627 je zpět

Datum: 29. 01. 2015

Místo: Clarion Congress Hotel Prague, Galerie Fénix, Praha

Chladné lednové odpoledne se neslo ve znamení velké historické události. Prostor před Galerií Fénix byl zaplněn davem lidí a motoristických příznivců, kteří spolu s moderátorem Josefem Melenem přivítali slavnostní návrat legendární LIAZky s číslem 627, jež se po třiceti letech znovu vydala a opět vrátila, ze své dlouhé cesty do Dakaru.

SONY DSC

Obrovská pocta a obdiv patří celému týmu expedice, jež se rozhodl nejen zrepasovat a uvést fenomenální LIAZku do chodu, ale především zrealizovat tuto unikátní vzpomínkovou 14 000 kilometrů dlouhou cestu. Ta vedla z Prahy do Paříže a následně Versailles, odkud pak 29. prosince 2014 proběhl oficiální start k Růžovému jezeru v Senegalu. A plán dodrželi, neboť 11. ledna 2015 projeli cílem. Hlavním poselstvím výpravy bylo uctít památku těch, kteří se o třicet let starý úspěch zasloužili a nyní nás již sledují z motoristického nebe, a to se určitě podařilo.

Za volant historického kamionu LIAZ usedl stejně jako před třiceti lety Jiří Moskal, který se v řízení střídal s Tomášem Pourem, mechanikem i renovátorem legendárního LIAZu a Vítem Ježkem, jehož úlohou bylo také navigovat. Asistenční automobil Škoda Yeti řídil Oldřich Vaníček a navigátor Oto Kuhn. Novinářské vozidlo Toyota Hilux řídil Petr Kotek a roli navigátorů si střihli filmaři Kristian Hrušovský spolu s Ladislavem Drahošem. Za řídítka motocyklu usedl ostřílený cestovatel a novinář Jaroslav Šíma.

Dakar 2

S přípravami projektu Sen o Dakaru byl zároveň chystán scénář pro natáčení dokumentárního filmu jak o LIAZce, tak o africké přírodě a zdejším životě. Tento materiál obsahoval různé dramatické situace, díky kterým měl být dokument záživnějším. Ovšem na žádnou z připravovaných situací nakonec nedošlo, neboť v reálu přinesl život v Africe daleko dramatičtější scény.

Zkrátka Afrika je jiný svět. Přes všechny nesnáze ji však historický kamion LIAZ spolu se zbytek výpravy pokořil a dakarští cestovatelé se pak podělili o své zážitky s novináři i fanoušky na akci pořádané při příležitosti návratu do České republiky.

Dakar 1

Veškeré zajímavosti z cesty, spolu s podrobnostmi dění samotného průběhu expedice jsou k dispozici na facebookových, nebo oficiálních stránkách www.senodakaru.cz

V současné době se střihá natočený materiál a následně vznikne hned několik filmových dokumentů a seriál pro Českou televizi. Zkrátka nepřijdou ani příznivci písma, neboť v plánu je také knižní publikace.

 

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.senodakaru.cz