ijournal.cz

Literární soutěž – Dejme dětem šanci popsat svůj život!

red Zdroj: Dejme dětem šanci o.p.s. 17.5.2016 Významné osobnosti, veřejné projekty

Organizace DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. vyhlásila výsledky literární soutěže pro děti z dětských domovů. Soutěže se zúčastnilo celkem 46 dětí z 13 dětských domovů se svými povídkami. Čtyřčlenná porota v čele s garantem soutěže, spisovatelem Michalem Vieweghem, vybrala 15 vítězných povídek.

dejme detem sanciHlavním cílem soutěže není pouze nalézt skrytý literární talent dětí, ale především získat jejich autentické příběhy, které nám mnoho prozradí o jejich životě. Díky těmto příběhům se dozvídáme něco o životě dětí, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Kolem dětských domovů, ústavní péče a života dětí z dětských domovů koluje řada mýtů. 

„Je nesmírně těžké si přestavit, co všechno mají tyto děti či mladí lidé za sebou a čemu musí ve svých životech čelit. Přesvědčili jsme se o tom, že veřejnost vůbec netuší, jaké děti v dětských domovech žijí, jak se tam dostávají, jaké jsou jejich představy a jejich sny. Proto je jedním z poslání, které jsme si stanovili, osvěta veřejnosti,“ říká Michaela Chovancová, ředitelka a zakladatelka organizace DEJME DĚTEM ŠANCI. 

„Kdybych měl možnost dostat tři přání, vím jistě, která přání by to byla… Nejdřív bych řekl na začátek něco ze svého života. Žil jsem odmalička v chudobě a tatínek mě a mého bratra bil. Ne pravidelně, ale průběžně. V rozmezí jedenácti let. Ne vždy to bylo v naší rodině nejlehčí. Bojovali jsme s penězi, museli jsme se vypořádat s tím, že k večeři byly jen vařené brambory s mlékem, nebo jenom hrachová kaše,“ začíná svůj příběh Jaroslav Lambor, vítěz literární soutěže Dejme dětem šanci popsat svůj život! v roce 2012.

Děti mají možnost si vybrat mezi několika tématy:

  • Můj sen
  • Moje nejhorší zkušenost
  • Moje představa o budoucnosti
  • Jak jsem se dostal (a) do dětského domova

 

Právě poslední zmíněné téma je mezi dětmi nejčastěji používané. Většinou se jedná o velmi citlivé příběhy z raného dětství a vzpomínky na situace, se kterými se děti z dětských domovů musely a stále musí potýkat.

„Všechny příběhy dětí jsem poctivě přečetl – a nebylo mi zrovna nejlíp. Je nesmírně těžké ty texty hodnotit, nebo dokonce tzv. stanovit vítěze. Literární a stylistická úroveň je totiž prakticky stejná. Příběhy se liší zejména silou emocí, to je tím, jak na čtenáře citově působí. V tomto smyslu jsem pojal i mé hodnocení,“ popisuje své pocity odborný garant soutěže a člen Výboru podporovatelů DEJME DĚTEM ŠANCI, spisovatel Michal Viewegh.

Organizace DEJME DĚTEM ŠANCI v letošním roce slaví 5. narozeniny. Již 5 let poskytuje komplexní pomoc dětem a mladým lidem z dětských domovů v celé České republice. Pozornost směřuje především k dětem starším, které čeká v nejbližších letech opuštění dětského domova a vstup do samostatného života. Za 5 let činnosti DEJME DĚTEM ŠANCI již podpořila více než 2,5 tisíce konkrétních dětí částkou přes 14 milionů korun.

 logo


DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s.
poskytuje komplexní pomoc dětem z dětských domovů na území celé České republiky zejména při jejich osamostatňování. Zároveň nabízí lidem možnost podpořit konkrétní dítě vyrůstající v dětském domově, které zájemce o podporu něčím zaujme, a to takovou formou, která je pro něj po lidské i finanční stránce přijatelná. V současné době má DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. navázánu spolupráci se 32 dětskými domovy ve všech krajích České republiky a ve svých projektech má průběžně zařazeno více než 250 dětí. Od roku 2011 podpořila více než 2,5 tisíce konkrétních dětí částkou téměř 13 milionů korun.

Více informací a seznam dětí, kterým můžete pomoci, najdete na webových stránkách www.dejmedetemsanci.cz

 

DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. je členem AVPO – Asociace veřejně prospěšných organizací, která sdružuje organizace, mezi jejichž hlavní priority patří transparentnost a profesionalita při vykonávání veřejně prospěšné činnosti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Dejme dětem šanci o.p.s.