ijournal.cz

Květomluva aneb poznejte význam květin

red Zdroj: Rosmarino 13.5.2014 Fauna a Flora

Dříve neměli milenci tolik možností ke schůzkám, neexistovaly chytré telefony, textové zprávy či e-maily, a proto svá přání, stížnosti nebo prosby vkládali do květin. Tento skrytý význam komunikace vznikl již v dobách Orientu, kdy se květinám přisuzovaly vlastnosti podle barev, vůně a tvaru květů. Až postupem času vznikla květomluva. Květiny byly zašifrovaným vzkazem toho, co chtěli lidé říct, nebo toho, na co se chtěli zeptat, ale neodvážili se nebo zkrátka nemohli.


Přestože mnoho lidí v dnešní době symboliku květin neovládá, právě význam jednotlivých květin vám může pomoci pochopit význam děl básníků, hudebních skladatelů či obrazů s květinovými motivy.

Nejčastěji darovanou květinou za minulého režimu byl karafiát. Dlouhou dobu po sametové revoluci tak ženy děsila představa, že tuto klasickou rudou květinu s asparágem od někoho dostanou. V současnosti jsou však karafiáty, a to nejen k MDŽ, ale i k jiným svátkům či příležitostem, velmi oblíbené. Jistě je to také tím, že k nim mladší generace již averzi nemá. Karafiáty jsou k dostání v mnoha barevných variantách, ve váze dlouho vydrží, a navíc nebývají drahé. Velmi módní jsou ve světle zelené barvě. Bílou barvou karafiátu lze podle květomluvy vyjádřit touhu po lásce obdarovaného, červenou obdiv a žlutou zklamání.

G

V současné době jsou velmi oblíbenými květinami tulipány. Přestože jsou tyto krásné květiny nejvíce spojovány s Nizozemskem, pocházejí z Číny. Pokud má tulipán červený květ, je ideální k vyjádření lásky. Tato květina zároveň značí spolehlivost a věrnost. Její milovníci jsou proto považováni za velice stálé partnery „do nepohody“ a dobré přátele.

Vzhledem k ročnímu období a nástupu jara jsou častým dárkem také jarní květiny, například narcisy, pryskyřníky a hyacinty.  Ve váze vydrží poměrně dlouho, obzvlášť mají-li seříznuté stonky šikmým řezem a každý den čerstvou vodu. Přestože hyacinty krásně voní a znamenají, že srdce darujícího patří jen vám, neumisťujte je do ložnice, neboť by vás z nich mohla rozbolet hlava.

Mezi nejvíce oblíbené řezané květiny patří růže. Rudé vyjadřují lásku, růžové odpuštění a bílé nevinnost a pokoru. Bílou barvou celé kytice lze zároveň vyjádřit úctu k obdarovanému.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Rosmarino