ijournal.cz

Klíště – drobný zabiják schovaný ve vysoké trávě. Po přisátí ho ihned otestujte v domácím Borrelia Testu

red Zdroj: Beaphar 10.5.2015 Koktejl, Testy

Snad každý se s nimi setkal. Neměří často ani milimetr a přesto mohou zabíjet. Jsou přenašeči různých infekčních onemocnění, včetně lymské boreliózy, která v krajních případech může skončit smrtí. Ročně je lymská borelióza diagnostikována u přibližně 3 500 lidí. Klíšťata jsou všude kolem nás, je možné se proti nim bránit?


Flea

Stačí krátká procházka lesem nebo parkem ve městě a už máme my, nebo náš čtyřnohý miláček, nového domácího „mazlíčka“, který se nás drží jako klíště. Drobný parazit, kterého si v první chvíli nemusíme ani všimnout. Ale stačí pár hodin a o novém členu domácnosti víme. „Ovšem tento drobný parazit může v některých případech představovat skutečně vážnou hrozbu pro nás i pro našeho psa, neboť u psů dochází k rozvoji onemocnění stejně jako u lidí,“ vysvětluje veterinářka Barbora Červená. „Bakterie lymské boreliózy velmi často napadají klouby za vzniku zánětlivých artritid. Poškozen může být i oběhový a nervový systém,“ upozorňuje profesor RNDr. Jan Krejsek, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

JRTMoravkova 103

Co je lymská borelióza?

Soustavné vědecké bádání lymské nemoci a její příčiny souvisí se zvýšeným výskytem kloubních onemocnění, neboli artritid, u obyvatel města Old Lyme na severozápadu USA, který byl popisován v 60. a 70. letech 20. století. Nemoc se objevovala sezónně a vzniklo podezření, že její příčinou je infekce. Intenzivní výzkum ukázal, že původcem nemoci je bakterie „Borrelia burgdorferi“ a nemoc je přenášena krev sajícími klíšťaty. Na základě těchto informací bylo zjištěno, že nemoc označovaná jako lymská se vyskytuje i v Evropě a byla v minulosti popsána. Později se ukázalo, že lymská nemoc je významným medicínským problémem zvláště ve střední Evropě, kam patří i Česká republika. Na rozdíl od USA jsou původcem lymské nemoci v Evropě jiné druhy patogenních borelií.

Tick Life Cycle EE Czech

Projevy onemocnění

S klíšťaty se člověk už nemusí setkat pouze v přírodě nebo lese. Kvůli globálnímu oteplování se postupně dostávají do městských parků, na dětská hřiště, a představují tak skutečné riziko i pro obyvatele velikých měst. Proto bychom měli být na pozoru mnohem více, než v minulých letech, kdy se s klíšťaty potýkali především návštěvníci odlehlých lesů a parků. Lékaři v posledních letech také bijí na poplach! „Jak se postupně otepluje, máme všude ve svém okolí nakažená klíšťata. Co jsme mohli v minulosti pozorovat v jižních státech Evropy, je v posledních letech už i u nás. Pacientů s lymskou boreliózou přibývá, a pokud se lidé nebudou dostatečně chránit, bude nemocných mnohem více. Poslední čísla mluví za vše! 3 500 nově diagnostikovaných případů ročně,“ vysvětluje profesor Krejsek. Pokud se přece jen klíště zakousne, měl by člověk dodržovat základní kroky. Místo dostatečně vydezinfikovat, opatrně parazita vyjmout pomocí speciálních kleštiček.

Removing tick

Nově se doporučuje klíště ihned otestovat v domácím Borrelia Testu, který do deseti minut odhalí, zda bylo klíště nakaženo či nikoliv. „Klíšťat může člověk chytit hned několik a není pravda, že pokud bude jedno klíště zdravé, bude i to druhé. Tak to v žádném případě není. Je to odlišné kus od kusu. A člověk musí otestovat všechna klíšťata,“ upozorňuje profesor Krejsek. Pokud člověk nemá domácí test na zjištění onemocnění klíštěte, měl by velice pozorně pozorovat místo zakousnutí. Jakmile se začne v místě kousnutí s odstupem řady dnů, až několika týdnů objeví zarudlý kruh o průměru několika centimetrů s vyblednutím do středu, měl by urychleně navštívit svého lékaře, který předepíše antibiotika. Během jarních a letních měsíců by měli být na pozoru i majitelé psů, kterým jejich čtyřnozí miláčci běhají ve vysoké trávě. U domácích mazlíčků platí opět stejné zásady, jako u lidí. Pozdní záchyt zakousnutého nakaženého klíštěte může ovšem v některých případech znamenat až uhynutí zvířete.

Borrelia test

K dostání v prodejnách chovatelských potřeb a lékárnách. Doporučená cena: 179 Kč.

Zanedbání prevence

Pokud nebyla lymská borelióza zachycena v prvotním stádiu a nebyla nasazena antibiotika, mohou postupem času bakterie infikovat především nervovou soustavu. To se projeví jako nezvladatelná únava a záněty periferních nervů, především obličejových. U některých pacientů však může dojít poměrně časně po nakažení k prostupu borelia bakterií do mozku, což vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud není zahájena léčba ve stádiu časných kožních příznaků a dojde k rozšíření borelií do orgánů, pacient musí být léčen komplexně a léčba trvá velmi dlouhý čas. Pacient s klinickými obtížemi musí vyhledat lékařskou péči. Lékař provede diferenciální diagnostiku, která je však nesmírně obtížná. „Patogenní borelie jsou dobře citlivé na dostupná antibiotika, především penicilinové řady. Léčba antibiotiky je 100% účinná, pokud je zahájena včas na úrovni kožních projevů. Chronické formy lymské nemoci, kdy původci lymské nemoci již infikují vnitřní struktury těla, včetně centrální nervové soustavy, představují obvykle terapeutický problém. Antibiotika nejsou schopna v dostatečné koncentraci proniknout do těchto orgánů a likvidovat borelie,“ vysvětluje profesor Krejsek. Nejlepší ochranou před lymskou nemocí tedy jednoznačně představuje její prevence. Ta spočívá v zabránění přisátí klíštěte. Pokud k přisátí již dojde, je velmi žádoucí zjistit novým testem, zda bylo infikováno. Samozřejmostí je sledování místa přisátí klíštěte na kůži po dobu několika dnů až týdnů, aby mohlo být identifikováno první stádium lymské nemoci.

 Mother and her two sons in the park with a golden retriever

Desatero rad, jak na klíšťata

  1. Do přírody by si měl člověk brát dlouhé kalhoty a vysoké ponožky.
  2. Používat repelenty proti parazitům.
  3. Vyhýbat se místům s vysokou trávou, psa venčete raději v udržovaných parcích a lesech s nízkým porostem.
  4. Po příchodu z přírody nechat veškeré oblečení venku alespoň několik hodin, klíšťata postupně z oblečení slezou.
  5. Důkladně po procházce zkontrolujte sebe i svého psa. Psa pro jistotu pročešte „hustým“ hřebenem
  6. Pokud klíště objevíte, nejprve je nutné okolí místa zakousnutí klíštěte vydezinfikovat.
  7. Je třeba chytnout klíště za hlavičkou, v místě co nejblíže kůže. Nemačkejte nebo netahejte za zadní část těla klíštěte, protože by mohlo dojít k oddělení hlavičky od těla. Vytahujte klíště z kůže směrem nahoru.
  8. Ideální je mít po celou dobu rukavice.
  9. Klíště je ideální spláchnout nebo spálit v kamnech.
  10. V domácí lékárničce bychom měli mít domácí Borrelia Test. Během 10 minut zjistíme, zda bylo klíště infikováno či nikoliv. Pokud ano, zaznamenáme na Lymelocator.cz místo a čas nálezu a zajdeme urychleně k praktickému lékaři či veterináři, který nasadí antibiotika. Webová stránka Lymelocator.cz slouží k zaznamenání nejen nakažených klíšťat, ale všech klíšťat nalezených na člověku či zvířeti.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Beaphar