ijournal.cz

Jednoduše krásná zimní dovolená u našich sousedů

hel Zdroj: foto: archiv Zugspitz Arena 20.1.2016 Cestování

Sedm lyžařských oblastí nabízí všem velmi rozmanitý program i mimo sjezdovky a pravou tyrolskou pohostinnost. Tyrolská Zugspitz Arena je všestranný zimní sportovní rezort s nádhernou horskou kulisou pro všechny lyžařské úrovně. Lyžaři, snowbordisté, běžkaři i zimní turisté jsou srdečně vítáni. Hned za hranicí mezi Bavorskem a Tyrolskem otvírá Tyrolská Zugspitz Arena svoje brány.  V Tyrolské Zugspitz Areně zažívají zimní rekreanti ve všech lyžařských areálech poblíž hranice nejlepší sjezdařské podmínky, místní pohostinnost a rodinnou atmosféru. Obzvláště věční začátečníci si letos přijdou na své díky novince, kterou je řidičský průkaz na červené sjezdovky.

tza-fackelwanderung_Berwang

V Tyrolské Zugspitz Areně zažijí zimní návštěvníci  to nejlepší, co může Tyrolsko nabídnout. Naleznete zde nekonečné pláně s množstvím sjezdovek, rodinnou atmopsféru a bezkonkurenční tyrolský šarm. V místech jako jsou Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See a Lähn-Wengle se díky rozmanitým nabídkám zimních aktivit nemůže nikdo ani chvilku nudit. Zaklíněny mezi pohořím Wettersteinu a Zugspitze, Mieminger Kette a Lechtálskými Alpami leží sedm lyžařských oblastí s velmi dobrou infrastrukturou, rozšířenou běžkařskou stopou a mnoha nabídkami pro celou rodinu.

Sedm lyžařských oblastí na jeden zátah

Lehce se přemístíte z jedné sjezdovky na druhou.  Lanovkami na špičkové technické úrovni se dá prozkoumat všech sedm různých lyžařských oblastí Tyrolské Zugspitz Areny. S celkem 139ti km lyžařských sjezdovek, z toho 93 km zasněžených stop a 58 horských drah nezůstanou žádná přání lyžařů nesplněna. Od lyžování na ledovci Zugspitzplatt s jistotou sněhu od začátku prosince až po slunečné sjezdovky na Ehrwalder Alm,  Wettersteinbahnen, v Biberwieru, Berwangu nebo Lermoosu. V této oblasti najde každý typ lyžaře svůj vysněný areál, ať je to jezdec  na carvrech, lyžař požitkář, malý začátečník nebo náročný sjezdař. Letos nabízí region mimo jiné již zmíněný speciální program pro opakované začátečníky, řidičák na červené sjezdovky. V rámci tohoto programu se zde bude učit i jízda na carverech, nasazení hůlek a kontrola lyží. Na konci kurzu bude „nový“ lyžař připraven na červené sjezdovky  Tyrolské Zugspitz Areny, pokud ne, má plnou záruku vrácení peněz. Tyto alpinistické lyžařské školy dostanou rychle do kondice nejen pokročilejší, ale i šikovné malé začátečníky. Také mentálně či fyzicky postižení fanoušci zimních sportů mají možnost získat správnou pedagogickou a sportovní péči podle principu  „Žádný handicap na lyžích“. Zvlášť lyžařská škola Snowpower v Lermoos splňuje všechny požadavky postižených lyžařů svým profesionálním vybavením, jako je například přístroj Bi-Ski.

tza-ehrwalder-alm-skipanorama

Aktivní zakončení dne

V Tyrolské Zugspitz Areně se místo divokého dovádění na osvětlené sjezdovce dá nechat doznít den při vydařené oslavě. V horských chatách se místní hudebníci vždycky postarají o příjemnou zábavu  v tyrolském duchu. Rodiny okouzlí své děti před spaním vyjížďkou na saních na louce Ehrwalder Alm nebo den zakončí romantickou procházkou s hořícími loučemi. Četné hotely a penziony regionu jsou připraveny splnit veškeré požadavky rodin s dětmi a o malé hosty se postarají se srdcem a duší, tak je to pro tyrolskou pohostinnost příznačné.

Běžkařský ráj na úpatí Zugspitze

Stále ještě tajný tip pro vyznavače běžek, v Tyrolské Zugspitz Areně čeká na objevení síť 20 bílých stop v délce 110 km  pro začátečníky i pokročilé, dobrodruhy  i milovníky klasické stopy. A to nejlepší: využití všech tras, okružních autobusů a železničního spojení „Sněžný expres“ je pro všechny zimní sportovce zdarma. Mobilní nabídky regionu umožňují také tak zvané „One-Way výlety na běžkách“, to znamená na běžkách tam a veřejným dopravním prostředkem bezplatně zpátky. Bonbónkem je 2,5 km dlouhá zasněžená kulatá stopa v golfovém areálu Moos mezi Ehrwaldem a Lermoosem: tam, kde v létě golfisté vylepšují svůj odpal, tam je na devítijamkovém hřišti pro běžkaře po celou zimu garantován sníh i dechberoucí výhled na masiv Zugspitze včetně vrcholku Sonnenspitze.

Beh_na_lyzich_2

Zážitky ze zimního sportu – i mimo sjezdovky

V Tyrolské Zugspitz Areně si mohou rekreanti užívat zimní zážitky v přírodě i stranou sjezdovek a bílých stop. Na 60ti kilometrech upravených pěších tras se dá skvěle načepovat zdravý horský vzduch a vychutnávat  kouzelnou zimní krajinu. Na túře se sněžnicemi můžete s odborným průvodcem najít krásné odlehlé stezky. Zábavu na ledu pro male i velké slibují zimní stadiony, kerlingové dráhy a přírodní kluziště v Ehrwaldu, Lermoos, Berwangu, Bichlbachu a Heiterwangu. Jízda zasněženým lesem na saních tažených koňmi zůstává stále neporazitelným klasikem zimní romantiky. A zábava pro celou rodinu nekončí ani po setmění: rekreanti si mohou užívat na osvětlené sjezdovce noční sáňkování a lyžování, večerní lyžařskou show nebo zažít krajinu na túře s pochodněmi. 

Exkurze za sjezdovku

A kdo chce jednou nahlédnout i „za sjezdovky“, měl by se přihlásit na jízdu sněžnou rolbou („Pistenbully“). Denně od 16.00 hodin může jeden dospělý nebo dospělý a jedno dítě zažít na sedadle spolujezdce, jak takový devítitunový buldozer změní za chvilku celou sjezdovku.

Potomci vítáni: rodinný lyžařský areál

Srdce pro rodiny s dětmi: malé a mnohotvárné lyžařské oblasti TZA disponují převážně modrými a červenými sjezdovkami, mnoha cvičebními loukami pro začátečníky a speciálními kurzy dětského lyžování a poskytují hrací prostor pro všechny nároky. Stranou od sjezdovek čeká svět zimních zázraků v tyrolských horách na to, aby byl objeven díky výpravám na sněžnicích,díky pochodům s hořícími loučemi a nočnímu sáňkování. Příjemné a vlídné ubytování pro každou kapsu s výhodnými nabídkami bude pro všechny nezapomenutelným zážitkem. To nejlepší: v Tyrolské Zugspitz Areně jsou hosté díky sněhovému expresu mobilní i bez auta.

Lyzarska_rodina_Grubigstein

Pohyb bez hranic vlakem „Schneeexpress“ a karta „Top Snow Card“

Lyžařští “pendleři” mohou klidně své auto nechat stát a přesto být mobilní – to slibuje „Sněhový expres“  do 28. března 2016 mohou zimní rekreanti pendlovat mezi tyrolským Vilsem, Zugspitz Arenou a Garmisch-Partenkirchenem a jako jízdenka platí karta hosta Tyrolské Zugspitz Areny.

S permanentkou „Top Snow Card“ se dají zažít zimní radovánky bez hranic. Dá se získat už od dvou dnů pobytu  a platí  pro všechny vleky Zugspitz Areny, v Grainau, Mittenwaldu a Garmisch-Partenkirchenu v Německu a ve Vils bei Reutte v Rakusku. Zvlášť atraktivní:  s kartou hosta Tyrolské Zugspitz Areny mohou jezdit návštěvnící  zdarma!  Dvoudenní karta stojí letos pro dospělého 84,50 Euro, mládež (16 -18 let) zaplatí 78,00 Euro, děti od 6 do 15let 43,50 Euro. Obzvláště praktická je nabídka “4 ze 6“, kdy si lyžaři mohou ze 6ti dnů pobytu vybrat 4 lyžařské dny. Rodinný tarif na tuto nabídku obnáší pro dva dospělé a jedno dítě 385,- Euro. Další každé dítě platí 79,- Euro.

Malebné městečko a lyžařský areál Ehrwald

Ehrwald najdeme pod západní straně Zugspitze, která je se svou výškou 2965 metrů nejvyšší horou Bavorských Alp. Ehrwald společně s Garmisch-Partenkirchen a dalšími lyžařskými centry se spojily v jednu obrovskou lyžařskou oblast a jednotlivá střediska jsou tak vzájemně propojeny. Městečko má osobitou kouzelnou atmosféru. Leží uprostřed hor a vy můžete pozorovat vysokohorské pastviny, majestátní stromy, špičkové sjezdovky  a vše si užívat v místní cukrárně u lahodné horké čokolády. A máte s sebou lyžaře? Nevadí, lyžování v Ehrwaldu nabízí skvěle upravené sjezdovky, které si dokonale užijete. Areál je vhodný pro středně dobré lyžaře či snowboardisti, náročnější sportovci mají k dispozici pouze jednu krátkou černou sjezdovku. Areál je vhodný hlavně pro rodiny s dětmi, kde na ně čeká bohatý doprovodný program. Na oběd si určitě zajděte na svahu do horské chaty Ganghofer Hütte, kde mají naprosto geniální sýrové Spaetzle, což jsou těstovinové halušky nebo na kamnech připravované brambory na cibulce s uzeným masem. Určitě zde dostanete od pana majitele ochutnat domácí pálenku, takže odpolední lyžování si pak velmi užijete.

tza-rodeln

Sáňkařská dráha

Každý kdo přijede do Ehrwaldu, musí alespoň jednou vyzkoušet místní sáňkařskou dráhu. Hlavní sjezdovka na Ehrwalder Alm se večer zavře a patří jen sáňkařským radovánkám. Gondola lanovky vás vyveze nahoru a potom následuje razantní sešup dolu do údolí.

Lyžařská oblast Lermoos

Areál vám nabídne sjezdovky s překrásnou vyhlídkou na nejvyšší horu Německa Zugspitze. Je dobré vyzkoušet si aspoň jedno odpoledne s lyžařským instruktorem, který vám ukáže ideální obloukovou techniku a seznámí nás s nejlepším terénem pro sjezd. Na perfektně udržovaných sjezdovkách si užijete zimní den s kouzelným výhledem na nejvyšší horu Německa Zugspitze. Oběd si vychutnejte například v horské chatě Grubighütte, kde mají ten nejlepší tyrolský sladký knedlík z kynutého těsta s vanilkovou omáčkou a mákem a nechybí zde výtečný Winerschnizel s bramborovým salátem na kyselo.

tza-ski

Výlet na vrchol Zugspitze

Během deseti minut se ocitnete 2.962 m nad mořem. Nahoru se dostanete nejznámější tyrolskou lanovkou Zugspitzbahn. Tam se můžete procházet po terasách v hraničním prostoru mezi Rakouskem a Německem a nechat se okouzlit horským panoramatem čtyř států. Pokud by vás zajímalo více informací o historii této oblasti, jste jí zcela facinováni „Faszination Zugspitze“, můžete navštívit stejnojmenném muzeum. Tam vám vysvětlí vznik horského masivu a naskytne se vám také pohled do zákulisí stavby horské dráhy. Poobědvat doporučujeme v restauraci na vrcholku Zugspitze v nadmořské výšce 2.962 metru, kde mají výtečnou bramborou polévku a tradiční Eintopf.

Zimní atrakce 2014/2015: časný začátek sezony plné zimních radovánek

Tyrolská Zugspitz Arena leží na rakouské straně  Zugspitze, včleněná  mezi Zugspitze na severu a Mieminger Kette s pohořím Wettersteinu na jihu. Zabírá oblasti Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See, Lähn-Wengle a Namlos. Jako hraniční hora leží Zugspitze, nejvyšší vrchol Německa. Dá se lehce dosáhnout jak z německé tak i rakouské strany. Z Ehrwaldu vede Tiroler Zugspitzbahn (Tyrolská lanovka na Zugspitze) na západní vrchol Zugspitze.

Jak se nejlépe dostat z Prahy až k Zugspitze

Z Prahy do Mnichova, Garmisch-Partenkirchenu, odtud pak do Ehrwaldu. Je to zhruba 5 hodin jízdy autem.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

hel

Zdroj: foto: archiv Zugspitz Arena