Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Pondělí, 23.Červenec 2018
ijournal.cz

Jakub Kohák se stal kmotrem knihy vázané v lidské kůži

red Zdroj: nakladatelství Panteon 5.9.2015 Knihy

Netradičně, jak se na netradiční dílo patří, byla před pár dny pokřtěna kniha Sebastiana Rainera Mysterium Tremendum.

 DSC_0724x

Thriller, který byl nedávno objeven v pozůstalosti autora z Valašska, jenž zemřel záhadnou smrtí v roce 1973, je dodnes opředen spoustou nejasností. A i když by se mohla zdát nejasná i souvislost díla se sportovcem, hercem a pražským rodákem Jakubem Kohákem, který přijal roli kmotra, jeho vysvětlení přímo na akci prokázalo opak. Přítomným objasnil, že ho skutečně zaujalo svázání knihy do vlastní kůže, kterou si autor odřízl z těla, a to, jak je děsivá, protože jeho děsivé věci baví. Svými recesistickými vtípky ostatně dodal křtu syrové a mysteriózní knihy spolu s koketním stylem moderátorky Miluše Bittnerové odlehčený a zábavný rozměr.

 DSC_0675x

Originál knihy mohli na speciálním stojanu prozkoumat i další „sudičky“ díla, mezi kterými nechyběla moderátorka Štěpánka Duchková, režisér Zdeněk Troška, zpěvačka Linda Finková či zpěvák Petr Kutheil. Ostatně akce měla i hudební doprovod, o který se postaral účastník letošní Superstar Daniel Křížka, jinak synovec současného majitele originálu knihy Emila Křižky. Mladík za doprovodu kytary zazpíval píseň, kterou složil po jejím přečtení.

IMG_9869

Současný majitel se také svěřil s tím, proč se rozhodl knihu opředenou tajemství vydat. „V prvé řadě mě oslovil příběh autora, ale později jsem v textu vycítil i Rainerův literární talent. Na to, že je to jeho prvotina, je text čtivý a originální. Zařadil bych ho mezi mysteriózní thrillery. Já tento žánr miluju, a proto jsem pro vydání knihy udělal maximum. Hodně mi pomohlo i nakladatelství Panteon, které textu věřilo,“ vysvětlil Křižka, který se jinak živí jako grafik.

                                             Rozhovor s majitelem knihy Emilem Křižkou:

Jak jste se ke knize dostal?

Často procházím půdní prostory a hledám staré nebo zajímavé výtisky knih. Tuhle jsem našel společně s vyšetřovacím spisem a několika důkazními materiály na půdě jednoho domu na Horní Bečvě.

Je poznat, že jde o lidskou kůži? Čím je specifická?

Já sám jsem to na první pohled nepoznal. Dozvěděl jsem se to až po přečtení vyšetřovacího spisu. Kniha se liší od jiných knih vázaných v lidské kůži hlavně tím, že kůže na ni nebyla vyčiněna. Rainer tohle opomenul a kniha silně podléhá vlivu okolního prostředí.

O čem vlastně Mysterium Tremendum je?

Podle mě je především o temných koutech v našich duších a o smyslu života, který spočívá v tom, abychom byli sami sebou a nebáli se soudů ostatních.

Více informací na www.mysterium-tremendum.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: nakladatelství Panteon