ijournal.cz

Jak vyzrát na klíšťata aneb Chraňte svého chlupáče co nejlépe

red Zdroj: www.petcenter.cz 30.3.2016 Fauna a Flora

Klíšťová sezona má obvykle dva vrcholy, které většinou přicházejí v období měsíce března a dubna a na konci sezony s příchodem chladnějších podzimních teplot. Kvůli stále častějším teplotním výkyvům, kdy se ze zimy v podstatě hned dostáváme do léta, jsou klíšťata mnohem aktivnější a objevují se rok od roku dříve. Rozpoutejte proti klíšťatům rázný boj, k jehož úspěšnému zdolání vám pomohou naše rady.

StocksyProč je důležité svého chlupáče proti klíšťatům chránit

Klíšťata i bodavý hmyz mohou přenášet až přes stovku nejrůznějších nemocí. Mezi nejčastější z nich patří lymská borelióza, postihující pohybovou a nervovou soustavu, klíšťová encefalitida či klíšťová obrna. Hrozbou však mohou být i méně častá onemocnění, mezi něž lze zařadit Ehrlichiózu, způsobující snížení množství bílých i červených krvinek, babesiosu, způsobující rozpad červených krvinek či hemobartonelozu, postihující hlavně kočky. Všechna tato onemocnění mohou výrazně problematizovat život vaše domácího mazlíčka, proto je potřeba ho co nejvíce chránit pravidelnými prohlídkami a vhodnými přípravky.


Přípravky proti klíšťatům

Nejlepší ochranou je prevence v podobě nejrůznějších přípravků. K nejpoužívanějším z nich patří antiparazitární obojky, kapky spot-on či speciální tablety. Z dostupných můžete vyzkoušet obojky značky Foresto, které jsou k dostání jak pro kočky, tak pro psy menších a větších plemen. Pokud však preferujete kapky, nebojte se vyzkoušet přípravky Frontline, které vaše miláčka zbaví nejen klíšťat, ale také blech a všenek. Mezi méně účinné přípravky lze pak zařadit repelentní spreje, které mají krátkodobou výdrž. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je vždy nejdůležitější po každé vycházce vašeho mazlíka důkladně prohlédnout. Některé přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky. I proto je nutné číst příbalový leták před jejich použitím,” vysvětluje MVDr. Dominik Vlach.

frontline_cat

Co dělat, když se objeví klíště


Pokud zjistíte, že si váš chlupáč z procházky přinesl nezvaného návštěvníka, nepanikařte. V takovém případě klíště jednoduše vyjměte pomocí speciální pinzety. Zůstane-li v kůži zvířete hlavička, nejedná se o žádnou tragédii. Místo důkladně vydezinfikujte a sledujte jej po dobu dvou týdnů. Ideálním dezinfekčním přípravkem pro tyto případy je například jodová tinktura, případně raději navštivte svého veterináře, který zbytek klíštěte vyjme. Pokud by však došlo k výraznému zarudnutí či projevům zánětu, pak návštěvu veterináře neodkládejte. Rozhodně do místa zbytečně nedloubejte a nesnažte se hlavičku80375514.indd klíštěte vyjmout za každou cenu, neboť hrozí, že tímto způsobem do rány zavedete infekci. „Nedá se jednoznačně říci, který přípravek je nejlepší, neboť se jejich účinnost liší individuálně. Přípravek je vždy nutné na vašem zvířeti vyzkoušet a sami zjistíte, jak na něj zvíře reaguje. Jednotlivé přípravky můžete kombinovat. Mezi majiteli zvířat je poměrně oblíbená kombinace obojku a spot-onu. Vždy se však musíte řídit pokyny a doporučením výrobce nebo se poradit s veterinářem, abyste vaše zvíře nepředávkovali. Tak jako každý lék i antiparazitika mohou mít interakce s jinými látkami a léky, je tedy opravdu nutné číst pozorně příbalový leták nebo se poradit s veterinářem“, dodává MVDr. Dominik Vlach. „Důrazně proto nedoporučuji kombinovat více spot-on přípravků, neboť obsahují vyšší koncentraci antiparazitárních látek. Musíte si uvědomit, že kombinace přípravků nezaručuje jejich vyšší účinnost. Zvláště u dermatologických pacientů je často narušena distribuce antiparazitika po kůži zvířete a jeho účinnost se výrazně snižuje. Po každém pobytu v přírodě svého domácího mazlíčka proto prohlédněte,“ doporučuje veterinář.

Hledáte další tipy, rady a návody, jak vaše zvířecí miláčky co nejvíce potěšit a dopřát jim tu nejlepší péči? Obraťte se na odborníky a navštivte některou z více než 100 prodejen s chovatelskými potřebami Pet Center, kde vám odborně vyškolený personál vždy poradí.

Více informací najdete také na www.petcenter.cz  

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.petcenter.cz