ijournal.cz

Jak vybrat tu nejlepší střechu

red Zdroj: Tondach, Bramac 25.5.2015 Rady, tipy, názory

Hlavní stavební sezóna je tady. Pokud chystáte rekonstrukci střešní krytiny, její výběr nenechávejte náhodě a zjistěte si základní fakta raději sami. Přestavba znamená pro rodinný rozpočet velkou zátěž, proto je snaha o maximální úsporu pochopitelná, měla by mít ovšem své meze.

                                      Přinášíme desatero chytrých rad, jak si vybrat tu nejlepší střechu. 

Tondach

  1. Na nové střeše nešetřete – Vždy zvažte poměr cena/výkon a podle něj se rozhodněte. Nízké okamžité pořizovací náklady automaticky neznamenají, že ve výsledku opravdu ušetříte.
  2. Výběr dodavatele – Vybírejte dodavatele nejlépe na doporučení známého či rodiny. Reference si také ověřte na internetu a požadujte transparentní rozpočet. Vyhnete se tak mnohým nepříjemnostem. 
  3. Správné načasování – Stavby a rekonstrukce realizujte nejlépe ihned začátkem jara, s příchodem teplého počasí.
  4. Pozor na „plechovku“ – Volba plechové střešní krytiny v sobě skrývá mnohá rizika, zejména nízkou životnost a nedostatečnou odolnost vůči povětrnostním vlivům, ale také ztíženou možnost následných stavebních úprav střechy. V mnohých případech nesplňují ani požadované normy.
  5. Vybírejte pouze z kvalitních materiálů – Krytiny z přírodních materiálů vykazují kromě vysoké trvanlivosti také optimální prodyšnost a vysokou mechanickou odolnost například v porovnání s plechem.
  6. Zaměřte se na odolnost – Kvalitní střecha by totiž měla být odolná jak vůči UV záření, tak proti mrazu, sněhu či kroupám, souhrnně proti mechanickému tlaku, a též nehořlavá a mrazuvzdorná.
  7. Požadujte střechu s ověřenou dlouhou životností – Odolnou střechu získá stavebník pochopitelně pouze tehdy, když vybere stabilní krytinu s ověřenou dlouhou životností. Např.: pálené keramické tašky, které vyrábí Tondach a Bramac, nebo betonové tašky Bramac, KM Beta či Terran, vydrží až sto let. Střecha ze skládané krytiny odolává výkyvům počasí i extrémním podmínkám nesrovnatelně lépe než krytina z nekvalitního plechu. 
  8. Preferujte komfortní klid - Vlastností střešní krytiny je její hlučnost při dešti a kroupách. Pokud špatně snášíte hluk a preferujete klidné bydlení bez ohledu na povětrnostní podmínky, měli byste raději sáhnout po jiné krytině než po plechu. V opačném případě se může stát, že se za deštivé noci vůbec nevyspíte. 
  9. Ověřte serióznost dodavatele a možnosti reklamace – Při volbě konkrétní střešní krytiny by měl stavebník myslet také na možnost budoucí reklamace. Zejména v příhraničních oblastech totiž nejsou výjimkou případy, kdy si stavebník objedná střešní krytinu od zahraniční společnosti, kterou následně, pokud se na střeše objeví defekty, není možné dohledat a reklamaci u ní uplatnit.
  10. Pojištění jako samozřejmost – Riziko vichřice, krupobití a dalších živelních událostí eliminují také specializovaná pojištění. Vzhledem k četnosti případů, kdy živly poničí majetek, je jistě prozíravé na tyto pojistky pamatovat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Tondach, Bramac