ijournal.cz

Jak na zápach z psích a kočičích tlamek

red Zdroj: Alavis 1.7.2015 Fauna a Flora, Rady, tipy, názory

Každý, kdo má doma psa, kočku nebo se setkává s někým, kdo je má doma, to dobře zná. Zvíře pootevře tlamu a zavane mu z ní, a to někdy velmi nepříjemně. Nejde jen o kosmetický či estetický problém, ale může značit i velmi vážný zdravotní problém.

Samozřejmě, že někdy je nutné řešit problém zákrokem ve veterinární ordinaci, což ale stojí nemalé peníze a většinou zbytečně. Stejně jako u lidí, tak také u zvířat platí, že nejlepším lékařem je prevence. Majitel psa nebo kočky nemusí investovat tisíce korun, ale pouze pár stokorun pro to, aby ho ochránil před bolestivými dásněmi, zkaženými zuby a potížemi, které tento problém následně může způsobit.

Samotný zápach z tlamy je způsoben těkavými sirnými sloučeninami, jež produkují bakterie vyskytující se v tlamě psů. Právě kvůli tomu může zvíře velmi vážně onemocnět. Kromě zubního kamene a zánětů, můžou být ohroženy životně důležité orgány – srdce, ledviny, prostata atd…
„Proto, abychom eliminovali tento nešvar, na který stále ještě mnoho majitelů psů nebere zřetel, můžeme udělat hodně, a přitom stačí poměrně málo,“ radí čeští veterináři.

Pro zdravé zuby a dásně a tedy i celkové zdraví zvířete je zde přelomový prostředek v péči o zuby a dásněplaque-off-1 psů /i koček/, PlaqueOff® Animal. Ten na rozdíl od různých žvýkacích tyčinek nepotlačuje pouze zápach z tlamy, ale odstraňuje původ – zubní plak a redukuje zubní kámen. Dáseň běžně postižená zánětem je velmi bolestivá, a pokud přejde až na pojivové tkáně či kost, dochází k uvolnění a vypadávání zubů. Tento stav je pro zvířata bolestivý a tím velmi nepříjemný. Takové stádium postřehneme jako majitelé velmi snadno. Je to v momentě, kdy psi přestávají přijímat potravu či jí převalují v tlamě a doba krmení se tak prodlužuje.

A jakže přípravek funguje? Zcela na přírodní bázi. Je v něm obsažená řasa Ascophyllum Nodosum pěstovaná v čistých severských mořích u pobřeží Norska a Islandu.  Řasa významně zasahuje do růstu bakterií a tím ovlivňuje vznik zubního plaku, krvácení dásní, zubního kamene a zápachu z tlamy. Řasy jsou schváleny Světovou zdravotnickou organizací a dalšími institucemi jako zdraví nezávadné a bezpečné.

Látky obsažené v mořské řase se vstřebají v zažívacím traktu, přes krevní oběh se dostanou do slinných žláz. Při pravidelném podávání nastává klinické zlepšení během 3–8 týdnů. Účinky byly prokázány studiemi, v kterých se sledoval zápach z tlamy, zubní plak a zánět dásní s projevem krvácení. U psů, kteří tento přípravek nedostávali, se zápach z tlamy zvýšil, stejně jako tvorba plaku.

dental-bites-1PlaqueOff® Animal je sypká sušená mořská řasa bez konzervačních a přídatných látek, která se nasype na granule či konzervovanou stravu. Psi tedy nemají žádné potíže s jejím přijímáním. Nově je na trhu navíc také inovace PlaqueOff® Dental Bites, které obsahuje tuto řasu ve formě granulek, které se podávají jako pamlsek nebo jako odměna. Oba přípravky je možné kombinovat a bez potíží podávat dlouhodobě až trvale. Více informací se zájemci mohou dozvědět a přípravek si rovnou objednat zde: www.alavis.cz/dental-bites

Rozhovor s paní veterinářkou MVDr. Terezou Šnepovou:

Paní doktorko, co způsobuje ten ne příliš příjemný zápach z úst psů a koček?

Jedná se o zubní plak a zubní kámen. Někdy i o bolavé a někdy bohužel i hnisající, krvácející a bolavé dásně. Je to velmi podobné jako u nás u lidí.

Proč je zubní kámen tak velkým problémem?

Zubní kámen zdaleka není jen kosmetický problém, jak si mnozí lidé myslí. Je vždy provázen zánětem dásní a závěsného aparátu zubu, pro zvíře je často tento proces bolestivý, může dojít až ke ztrátě zubu. Kromě toho velká množství bakterií se neustále uvolňují do krevního oběhu, tím zatěžují imunitní systém a mohou způsobit infekci ve vzdálených orgánech, jako jsou srdce, játra, ledviny… Pro majitele je samozřejmě obtěžující často velmi intenzivní zápach z tlamy.

Co tedy můžeme proti zubnímu kameni, zubnímu plaku, ale i zápachu z tlamy dělat?

Nejúčinnějším opatřením je pravidelné důsledné čištění zubů. To se snadno poradí, ale hůř dodržuje… Předpokládá to dobrou spolupráci majitele a zvířete, trpělivost a určitou disciplínu. Co si budeme povídat, někdy je člověk v dnešní době rád, že stihne vyčistit zuby sám sobě :-) Alternativou či možným doplňkem na trhu je přípravek ALAVIS PlaqueOff, který zabraňuje vzniku zubnímu plaku a kameni a již vzniklý zubní kámen narušuje, takže se poté snadněji odstraňuje.

To zní zajímavě a co to ten ALAVIS PlaqueOff vlastně je?

Přípravek je usušená mořská řasa, která obsahuje vysoké množství fukosy, která právě významně potlačuje růst bakterií a tím zabraňuje vzniku a rozvoji zubního plaku, zubního kamene a tím zánětu a zápachu z tlamy.

Jak se přípravek podává, je to tedy snazší než čištění zubů?

Podávání tohoto přípravku je určitě snazší než čištění zubů, protože tato malá odměrka se nasype na krmení, ať granule či konzervu a přes zažívací trakt se účinná látka dostane do krve a z ní pak do slin, kde působí proti zubnímu kameni a zubnímu plaku.

Za jak dlouho uvidíme nějaké zlepšení?

První známky účinku majitel postřehne tak, že zhruba po 14 dnech přestává psovi či kočce cítit z tlamy. Narušování zubního kamene nastává v rozmezí 3- 8 týdnů, přičemž přípravek by se měl podávat dlouhodobě pro potlačování vzniku zubního plaku i kamene.

A v jaké formě lze výrobek zvířeti podávat?

Jedná se o granulky Dental Bites s obsahem mořské řasy. Je to vhodný doplněk k péči o zuby a to formou pamlsku, který může být použit jako odměna pro psa či kočku. Dávkování je podle velikosti psa nebo kočky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Alavis