ijournal.cz

Ideální antikoncepce? Vybraná na míru

red Zdroj: MUDr. Vanda Hořejší, privátní gynekologická praxe 11.11.2014 Krása a zdraví

Klíčem k výběru správné antikoncepce je otevřený rozhovor mezi ženou a jejím gynekologem. Proto se nebojte ptát svého lékaře.

Potřeby a přání žen se během života mění, což by se mělo projevit i při výběru antikoncepce. Jiné představy o antikoncepci mají dospívající dívky, novopečené matky nebo zralé ženy. Díky individuálnímu přístupu je ale možné najít vhodnou metodu antikoncepce pro ženu v jakémkoliv životním období. Zvolená antikoncepce by měla vždy respektovat individuální potřeby ženy.

MUDr. Vanda Hořejší

MUDr. Vanda Hořejší

Aby gynekolog mohl ženě doporučit antikoncepci, která jí bude skutečně vyhovovat, potřebuje mít dostatek informací, a to nejen o jejím zdravotním stavu. Proto se můžete setkat s otázkami, zda se u vás nebo u některého z vašich příbuzných neobjevily choroby srdce a cév nebo jiná závažná onemocnění. Také byste měla svého lékaře informovat o všech zdravotních problémech, se kterými se potýkáte, a to i v případě, že je považujete za nepodstatné. Váš lékař by měl znát i to, zda užíváte nějaké léky, kouříte, případně kolik cigaret denně vykouříte. Podrobný rozhovor má za cíl odhalit možné rizikové faktory, které by spolu s užíváním hormonální antikoncepce mohly vést ke zdravotním problémům.

Rizikové faktory jsou například obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes
s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými jsou také ženy, které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy nebo mononukleózy. U těchto rizikových pacientek by nasazení kombinované hormonální antikoncepce (antikoncepce obsahující dvě složky: estrogen a gestagen) mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci (TEN), zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku hormonální antikoncepce (COC) vlivem užívaných léků.


Volbou číslo jedna se u těchto žen stává  gestagenní antikoncepce nebo nehormonální antikoncepční metody. Z těch hormonálních jmenujme například nitroděložní tělísko, z něhož se do děložní dutiny uvolňuje pouze gestagen, který působí převážně lokálně v děloze.

Ženy mají o antikoncepci málo znalostí, proto je i prostor pro kolování mýtů

Při výběru konkrétní metody hormonální antikoncepce hraje roli vedle zdravotních hledisek i způsob jejího užívání, životní styl ženy i její plány ohledně mateřství. Proto má smysl svého lékaře informovat například o tom, že pracujete ve směnném provozu a je pro vás obtížné užívat pilulku každý den ve stejnou dobu, nebo že dítě plánujete v horizontu několika let. Správnému výběru pomůže i to, když popíšete své dřívější zkušenosti s různými metodami antikoncepce. Je mnohem lepší, když vše proberete se svým lékařem, než kdybyste hledala neověřené informace na různých internetových fórech.

Brunette-Caucasian-Bedroom

Dobrý lékař se pozná také podle toho, jak komunikuje se svými pacienty. Stejně tak je pro vás důležité umět správně komunikovat se svým lékařem. Pomůže vám, když se na schůzku s lékařem připravíte předem. Díky tomu si můžete v klidu promyslet, na co se chcete svého lékaře zeptat a o čem všem s ním potřebujete mluvit. Pro některé ženy je užitečné, když si obsah své návštěvy napíší na lísteček, který si vezmou s sebou. Pokud vám to pomůže, udělejte to. Budete mít jistotu, že jste na nic důležitého nezapomněla.

Nebojte se zeptat

Ptejte se vždy, když něčemu nerozumíte nebo vám není jasné, co vám lékař říká. Je velmi důležité, abyste vše správně chápala, jde o vaše zdraví:

Jaká další vyšetření mě čekají a proč?

Jaké možnosti antikoncepce u mě přicházejí v úvahu?

Jaké jsou výhody a rizika vámi navrhované metody?

Musím během užívání dodržovat nějaký speciální režim?

Existují nějaké další alternativy kromě metody antikoncepce, kterou mi nabízíte?

Nezbytnou součástí při výběru vhodné antikoncepce je dostupnost zdroje přesných a nezkreslených informací. Internetové stránky www.antikoncepce.cz obsahují aktuální údaje, napomáhající mladým lidem diskutovat se svými lékaři o volbě vhodné formy antikoncepce pro sebe i partnera. Na internetových stránkách je také možné najít různé bizarní, ale i uvěřitelné mýty včetně jejich logického vysvětlení.

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: MUDr. Vanda Hořejší, privátní gynekologická praxe