ijournal.cz

Herec Jan Šťastný společně s výtvarníkem Němečkem zahájili výstavu filmových klapek

red Zdroj: Zlínfest 11.3.2022 Společenské akce a události

V Divadle Hybernia byla slavnostně zahájena expozice umělecky ztvárněných filmových klapek, která již po pětadvacáté podpoří začínající filmaře. Projekt spojující výtvarné a filmové umění je nedílnou součástí Zlín Film Festivalu. Než ale budou klapky v květnu vydraženy ve Zlíně, představí se v několika městech po celé České republice.

Jan Šťastný, Dana Morávková, Jaroslav Němeček

Symbolickým klapnutím otevřel výstavu klapek i celý letošní ročník projektu herec a zlínský rodák Jan Šťastný společně s výtvarníkem Jaroslavem Němečkem, autorem nejdéle nepřetržitě vydávaného dětského komiksu, který přispěl svou klapkou do projektu již podesáté. Vernisáží provázela moderátorka Dana Morávková.

Dana Morávková

Kromě autorů klapek se do Divadla Hybernie vypravila i celá řada osobností a přátel zlínského festivalu jako například zpěvačka Dasha, moderátorka Zuzana Bubílková, herečka a loňská festivalová young star Veronika Divišová nebo herečka Bára Fišerová, která do projektu přispěla svou klapkou.

Se svými klapkami se do Salonu pravidelně zapojují například Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler nebo Jiří Slíva. Mezi výtvarníky jsou i takoví, kteří se účastní nepřetržitě od prvního ročníku – Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. „Autoři pak pocházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Z největší dálky doputovala klapka od Ludmily Zemanové, dcery režiséra Karla Zemana, která žije v Kanadě,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Z výtěžku aukce klapek jsou již tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. „Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu a dodala: „Nejčerstvějším je Český lev za nejlepší krátký film a cena Magnesia za nejlepší studentský snímek – obě tato ocenění získal snímek Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen.“

Výstava celé kolekce filmových klapek bude v Praze k vidění do 20. března a divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin. Expozice bude poté k vidění v Olomouci, Liberci-Vratislavicích, Mladé Boleslavi a Brně. Poslední zastávkou je Zlín, kde v Kongresovém centru 29. května ve 13 hodin proběhne dražba klapek.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 749 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 40 989 000 Kč. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech uplynulých 24 ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

 

Více na www.zlinfest.cz a www.salonfilmovychklapek.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Zlínfest