ijournal.cz

Bylinná první pomoc při jarní únavě a jiných problémech

red Zdroj: Green Idea 11.3.2022 Krása a zdraví

Stále více lidí se uchyluje v otázkách zdraví k alternativní medicíně, tedy k bylinkářství, ajurvédě a tradiční čínské medicíně. O tom, že účinky rostlin na náš organismus hrají podstatnou roli v léčbě či prevenci, svědčí fakt, že se i po 5 000 letech používání těší stále velké oblibě. To může potvrdit i MVDr. Jiří Pantůček, zkušený fytoterapeut stojící za úspěšnými značkami doplňků stravy a kosmetiky Green idea a Topvet. Sám je přesvědčen o tom, že rostlinné extrakty mají své nenahraditelné místo v domácích lékárničkách. Dokážou pomoci s nepříjemnou jarní únavou, při zánětech dýchacích cest i s rychlejší regenerací popálené kůže.

 

5 000 let s bylinkami

Alternativní medicína, kam je bylinkářství v současné době řazeno, je paradoxně mnohem starší než léčba průmyslově vyráběnými léky. Vždyť kyselina acetylsalicylová, nám známý Aspirin, byla objevena v roce 1897, nicméně vrba se hojně užívala k léčbě již v raném středověku. Ostatně užití bylinek k léčení sahá až do roku 3000 př. n. l., kdy se v Číně a Indii začala rozvíjet tamější medicína využívající síly rostlin. AMVDr. Jiří Pantůčekť už se jednalo o kašel, mokvající rány nebo jiné neduhy, bylinkářky, mniši a ostatní léčitelé vždy nejdříve sahali po bylinkových obkladech či výluzích. „I v současné době většina volně prodejných léků obsahuje látku, jejíž původ můžeme najít v bylinách. Rostliny v sobě ukrývají sílu, kterou není radno podceňovat. Z toho důvodu používáme do našich doplňků stravy pouze standardizované extrakty, u nichž máme garanci konkrétního množství účinných látek. Můžeme tak přesněji určit doporučenou denní dávku,“ říká MVDr. Jiří Pantůček.


Díky svým mnohaletým zkušenostem jeho firma Green idea vyrábí nepřeberné množství doplňků stravy, které mohou pomoci s většinou běžných zdravotních problémů od padání vlasů přes záněty močových a dýchacích cest, zpomalený metabolismus, oslabenou imunitu až po snížené libido nebo atopický ekzém. Jaký je jeho oblíbený produkt? „Úžasnou bylinou je lichořeřišnice větší, o níž se mluví jako o rostlinném antibiotiku vhodném pro záněty dýchacích a močových cest. Podle nejnovějších výzkumů si poradí i se zlatým stafylokokem, který je k mnohým chemicky vyráběným antibiotikům rezistentní,“ doporučuje Pantůček.

 Lichořeřišnice


Na jarní únavu? Echinaceu i zelené potraviny

Bylinné extrakty a jiné doplňky stravy mohou pomoci s jarní únavou. Jedná se o následek dlouhé zimy, kdy jsme vystaveni velkému množství patogenů způsobujících respirační onemocnění. Problémem je také nižší množství slunečního svitu, kdy si naše pokožka, už tak zahalená do vrstev oblečení, není schopna sama vytvářet vitamin D důležitý pro imunitu a stav kostí. Dalšími faktory jsou snížená pohybová aktivita, hutnější zimní strava či přetopené interiéry. Podle Jiřího Pantůčka je proto důležité posílit imunitu, odlehčit trávení a dodat vitaminy D a C spolu se zinkem a selenem.

Které konkrétní přípravky by doporučil? „Imunitu je nejlepší posilovat výtažkem z třapatky (echinacey) v kombinaci s vitaminem C. Ty najdete spolu s dalšími bylinkami i v našem prémiovém sirupu Imunita. Na pročištění jater, střev a organismu celkově je skvělý ostropestřec mariánský a také potraviny s vysokým obsahem chlorofylu. Např. spirulina velmi pozitivně působí na naši střevní mikroflóru, takže pomáhá posílit imunitu,“ vyjmenovává zakladatel značky Green idea.

 Jarní deprese


Bylinná lékárnička

Co byste si měli nachystat do lékárničky pro všechny případy? Toho, s čím nám mohou bylinky pomoci, je spousta. Mezi nejčastější problémy patří:

 

Zhoršená kondice dýchacích cest – lichořeřišnice větší, yzop, jitrocel, borovice

Záněty močových cest – lichořeřišnice větší, brusnice brusinka

Padání vlasů – moringa olejodárná, přeslička rolní, MSM

Štípnutí od hmyzu nebo akné – tea tree oil, manuka

Spáleniny, odřeniny, ekzém – měsíček lékařský, konopné CBD, rakytník řešetlákový, produkty s panthenolem (vše v podobě oleje či masti)

Slabá imunita – třapatka nachová, grapefruit jádra, beta-glukan, rakytník řešetlákový, cordyceps, chaga

Úzkosti či nespavost – šišák bajkalský, kozlík lékařský, meduňka, damiána pravá

Menstruační bolesti nebo PMS – pupalkový olej, maca peruánská, vrbovka

Zhoršené trávení – ostropestřec mariánský, čekanka obecná, sporýš lékařský (verbena), Karmelitské kapky

Lichořeřišnice_bezlihová tinktura_Green idea

Bezlihová tinktura, lichořeřišnice, doplněk stravy Green idea, prodává topvet.cz100 ml za 148 Kč

Trápí vás záněty močových nebo dýchacích cest? Pak jejich léčbu podpořte výtažkem z lichořeřišnice, o níž se mluví jako o rostlinném antibiotiku. Bezlihová tinktura Green idea je bez ethanolu a je tak vhodná i pro abstinenty nebo děti od 3 let věku.

Ostropestřec_bezlihová tinktura_Green ideaBezlihová tinktura, ostropestřec, doplněk stravy Green idea, prodává topvet.cz100 ml za 148 Kč

Ulevte svým játrům díky síle ostropestřce v doplňku stravy Green idea. Bezlihová tinktura obsahuje standardizovaný extrakt ze semen ostropestřce, který je vyzdvihován pro své pozitivní účinky na játra. Podporuje jejich regeneraci a pomáhá je chránit před volnými radikály.

Imunita_Green Idea_sirup
Imunita Premium Sirup, bezlihová tinktura, doplněk stravy, prodává
topvet.cz, 500 ml za 298 Kč

Posilte imunitu chutnou metodou! Bylinná kompozice Imunita Premium v podobě slaďoučkého sirupu Green idea obsahuje směs bylin pro silnější obranyschopnost, echinaceu, rakytník, lípu, šípek, černý bez, granátové jablko a také beta-glukany, železo a zinek.

Šišák_tobolky_Green ideaŠišák bajkalský, tobolky, doplněk stravy, prodává topvet.cz, 60 ks za 198 Kč

Doplněk stravy od Green idea by neměl chybět na žádném stolku všech nespavců. Šišák se již 2 000 let používá pro zmírnění vyčerpání, nervozity, úzkosti a zklidňuje mysl, aby byl váš spánek nerušený, hluboký a vy se ráno probudili odpočatí.

Panthenol pěna_Green Idea

Green Idea Pěna Panthenol+, prodává
topvet.cz, 200 ml za 198 Kč

Aktivní pěna s vysokým obsahem dexpanthenolu (8 %), babasového a mandlového oleje přirozeně podporuje regeneraci kůže. Pěnu používejte na podrážděnou, zarudlou, rozpraskanou či poškozenou pokožku. Doporučujeme používat po nadměrném slunění pro zklidnění pleti.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Green Idea