Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Středa, 23.Leden 2019
ijournal.cz

Helena Houdová na Sumatře: vykupováním stromů pomáhá zachránit život v indonéské džungli

red Zdroj: www.pralesdetem.cz 5.3.2017 Celebrity

Foto_by_Petr_Coubal_Helena_Houdová_v_sumaterské_džungliHelena Houdová, hvězda světového modelingu – dnes už především matka a spirituální žena, spojila své jméno s unikátním česko-indonéským projektem Green Life. Na ostrově Sumatra se s dalšími dobrovolníky snaží udržet při životě deštné pralesy a kriticky ohrožená zvířata tím, že vykupuje stromy, které by jinak vypálili investoři a místo nich vysázeli lukrativní palmu olejnou. K záchraně největší suchozemské „továrny“ na kyslík Helenu přizvala česká organizace Spolek Prales dětem, která je autorem projektu Green Life.
Týden v sumaterském pralese bez elektřiny, mobilního spojení a bez připojení k internetu. Obklopená jen panensky krásnou přírodou, vzácnými zvířaty a vodopády, v nichž je voda tak čistá, že se dá pít. Nad tím vším by dnes Helena Houdová mohla sotva žasnout, nebýt nadšenců z české neziskové organizace Spolek Prales dětem. Ti totiž už sedm let usilovně pracují na záchraně deštného pralesu Leuser na hranicích s národním parkem Gunung Leuser v provincii Severní Sumatra, kde vytvořili první českou přírodní rezervaci.

Foto_by_Petr_Coubal_Helena_Houdová_v_souznění_se_stromy_uprostřed_sumaterské_džungleS nejstarším synem Darienkem jsme se vydali do džungle na Sumatře, protože už odmala mám silné propojeni se stromy. Zajímalo nás, jak můžeme ovlivnit pálení a kácení pralesů kvůli produkci palmy olejné nebo kaučuku. Projekt Green Life nám učaroval a nabídl jednoduché řešení. Za každých 27 korun lze koupit jeden strom, který se tak zachrání od komerčního kácení,“ uvádí Helena Houdová.


Přírodní rezervace má dnes 90,5 hektarů a neustále se rozrůstá. Také díky Heleně a jejím třem dětem. „Putování sumaterskou džunglí bylo pro nás velmi intenzivním zážitkem. Zažili jsme dvouhodinový pochod řekou a slyšeli noční tanec zvířat, která se díky Green Life vrátila do svého domova, včetně sumaterských tygrů, orangutanů a slonů. Mé tři děti se nakonec rozhodly, že místo hraček si za našetřené peníze koupí každý 33 stromů,“ říká Helena Houdová. A přitom dodává: „Na webu www.pralesdetem.cz můžete takto
podpořit záchranu života na Sumatře i vy.“

Foto_by_Petr_Coubal_Milan_Jeglík_ze_Spolku_Prales_dětem_ukazuje_Heleně_a_Darienovi_fotopasti,_díky_kterým_byl_zachráněn_i_tygr_sumaterský

Milan Jeglík ze Spolku Prales dětem ukazuje Heleně a Darienovi fotopasti, díky kterým byl zachráněn i tygr sumaterský.

Proč jsou pralesy tak důležité i pro obyvatele České republiky?

Deštný prales představuje největší suchozemskou přírodní „továrnou“ na kyslík ve světě. Jen pro představu – 10 m² pralesa vyprodukuje denně kyslík pro 90 lidí. Tvoří se v něm voda a světová oblačnost, která je důležitá pro udržení stabilních klimatických podmínek. Žije tu a roste více než 50 % všeho živého a zeleného na Zemi. Ničením pralesů ve jménu ekonomiky dochází k nezvratným škodám, které se dotýkají každého obyvatele planety. I lidí z tak vzdálené země, jako je Česká republika. Projekt Green Life a Helena Houdová se snaží tuto situaci zvrátit.

Více o projektu na www.pralesdetem.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.pralesdetem.cz