ijournal.cz

Guatemala a Belize – dva odlišní sousedé

red Zdroj: Art-n-Coffee, foto: archiv V. Váchala 2.10.2023 Aktuality a pozvánky, Cestování

Přijměte srdečné pozvání na přednášku Mgr. et Mgr. Vladimíra Váchala, který představí Guatemalu a Belize     z mnoha úhlů pohledu. Na skok vás zavede i do sousedního Hondurasu, kam se lze vydat za dalšími z řad původních indiánských měst.

Kdy: 4.10.2023 od 18 hod.

Místo konání: GALERIE & KAVÁRNA Art-n-Coffee

WhatsApp Image 2023
Střední Amerika je nesmírně pestrým regionem, který má své jedinečné kouzlo. Právě zde se nacházejí dnes již dvě zcela odlišné země, které však sdílí určitou míru nebezpečí, stejně jako indiánské památky z dob, kdy této oblasti vládli Mayové.

Guatemala si i v 21. století zachovává ráz tradiční země, ve které se běžně setkáte s nošením indiánské módy, praktikování rituálů s příměsí křesťanství či gastronomií, jež se po staletí nezměnila.

Belize je rádoby moderním státem, kterému nechybí překrásné pláže, skvělé potápěčské lokality, ale i hrubost nočního života či okrajových částí měst (to lze vnímat i ve větších městech Guatemaly, potažmo velké části středo-amerického kontinentu). Anglicky mluvící země se vymyká toliko typické španělštině, jenž pohltila většinu Ameriky na jih od Spojených států.

WhatsApp Image 2023 

Pár dotazů na Vladimíra:

Na úvod možná trochu netradiční dotaz, ale jak vybíráš své cestovatelské cíle, Vláďo?

Rád bych navštívil všechny země světa, a tak jednotlivé destinace vybírám podle nálady, míry zaujetí a aktuálního dění.

Nyní zpět. Když se řekne Guatemala, mnozí si představí Tikal, ruiny starověkého mayského světa, město Antigua, bývalé hlavní město Guatemaly, nebo pověstný Livingston. Jak to máš ty?

Váchal

Jednoznačně se mi vybaví národní park Tikal. Ikonické ruiny mayského města, které je skrz na skrz prorostlé džunglí. Dále indiánská kultura, která stále drží své tradice, a výborné guacamole.

Belize byla kdysi centrem nejmocnější civilizace starověku. Archeologická naleziště jsou proto stále velmi vyhledávanými místy. Kam se vypravíme při tvé přednášce? 

Mayských ruin si ukážeme celou řadu, nicméně tato přednáška je příběhem, který kopíruje moji cestu napříč Guatemalou a Belize. Nebudou tedy chybět sopky, tržiště, gastronomie, města ani různé tipy pro budoucí návštěvníky těchto zemí.

 

Zajímavé odkazy:

https://www.instagram.com/vachal_vladimir/

https://www.facebook.com/artNcoffeeAfrica

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Art-n-Coffee, foto: archiv V. Váchala