ijournal.cz

Fenomenální úspěch českého muzikálu Mefisto!

red Zdroj: archiv Divadla Hybernia 3.5.2019 Společenské akce a události

Takový úspěch žádný muzikál už dlouho nezažil! Populární Mefisto z produkce Divadla Hybernia zaujal korejské manažery natolik, že na něj koupili práva a chystají jeho zpracování v Soulu. V současné době je korejská muzikálová scéna největší na světě a ne nadarmo se jí říká „Broadway v Asii“. Ročně se tu koná zhruba 180 premiér a návštěvnost jde do milionů a 25. května bude mít v Soulu i premiéra Mefista z pera Zdeňka Zelenky a Daniela Bartáka.

Mefisto

Mefisto se s velkým úspěchem hraje několik let v pražském Divadle Hybernia a nyní se ho dočkají i asijští diváci. Za posledních 20 let se do zahraničí prodala pouze zhruba desítka českých muzikálů a Mefisto je jedním z nich! To svědčí o jeho vysoké kvalitě a uměleckému přesahu, které zaujme i diváky ze zcela odlišného kulturního zázemí.

„Nápad na tenhle muzikál jsem měl snad už před dvaceti lety, ale teprve v roce 2014 jsem v časných ranních hodinách v jednom baru u Staroměstského náměstí kývl na nabídku, abych napsal scénář muzikálu k 10. výročí otevření Divadla Hybernia. Kdybych v tom baru nebyl, tak muzikál by nikdy nevznikl, Josef Vojtek by za něj nedostal Cenu Thálie a nehrál by se už 3 roky v Divadle Hybernia a neměl by teď premiéru v Koreji! To jsou ty osudové okamžiky, které život kolikráte nasměrují nečekaným směrem,“ popisuje samé začátky Mefista scénárista a režisér Zdeněk Zelenka.

Mefisto v Koreji bodoval již před rokem. Tehdy herci a tvůrci Divadla Hybernia vyrazili na mezinárodní muzikálový festival v Daegu a po vyhlašování si Daniel Barták odnesl hlavní cenu za nejlepší herecký a pěvecký výkon. A je to právě on, kdo už na konci dubna odjel do Soulu ladit s hudebníky poslední detaily tohoto velkolepého projektu. Vzhledem k některým změnám je nutná i úprava hudebních čísel.

Daniel_Barták_Ve_studiu_

Daniel Barták s korejskými manažery pracuje dlouhodobě a podílí se s nimi na dalších projektech. „Máme vytvořené dobré vztahy. Jsem velmi rád, že se spolupráce s Mefistem vydařila. Beru to jako satisfakci za velké úsilí, které jsme do toho všichni dali“, říká autor hudby a je velmi rád, že Mefisto je další české představení uznávané za hranicemi naší země.

Pracovní povinnosti drží Zdeňka Zelenku zatím u nás, ale představení si nenechá ujít „Viděl jsem už na internetu herce, kteří budou v Mefistovi hrát, a musím přiznat, že na mě působili přímo démonicky. Hrají to jejich nejlepší a nejznámější muzikáloví herci a jsem opravdu moc zvědavý, jak budou zahrány role, které v české verzi hrají třeba Pepa Vojtek, Petr Ryšavý či Jan Kříž,“ těší se.

D._Barták,_B._Pralovszký,_M._Mückstein,_Z._Zelenka

Korejští tvůrci mají v rámci realizace naprosto volnou ruku, takže na jejich interpretaci jsou čeští tvůrci velmi zvědaví. Představení musí odpovídat mentalitě korejského publika, aby diváky bavilo a odcházeli z něj spokojení. „Z informací, které se ke mně donesly, zatím vím kupříkladu to, že příběh zasadili do jiné doby, neodehrává se tedy v renesanční Florencii, jak tomu bylo v mém scénáři. Prostě si od nás koupili hru a tu si dělají po svém,“ prozrazuje Zelenka.

„Korejští manažeři hledali muzikál pro své publikum celý měsíc a zhlédli představení z celé Evropy. Vybrali si až v Divadle Hybernia. Mefisto má totiž přesně to, co mají v Koreji rádi, a to atraktivní děj, nadčasovou myšlenku, ale hlavně milostný příběh, ve kterém je humor, napětí, mystika a výrazné melodie. Proto byla zakoupena licence muzikálu nejen pro tuto sezónu. Je to velký úspěch pro Divadlo Hybernia, tvůrce i samotnou hru!“ říká nadšeně ředitel divadla a výkonný producent Michal Mückstein.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: archiv Divadla Hybernia