ijournal.cz

Evropská unie nařídila ukončení výroby výkonnějších vysavačů

red Zdroj: Vorwerk 31.7.2014 Hi-tech a bydlení

Evropská unie od 1. 9. 2014 zavádí povinnost označovat energetickými štítky mimo dalších domácích spotřebičů i vysavače. Co tato změna znamená pro výrobce a prodejce? A jaké možnosti z toho plynou pro zákazníky?

Dle nové legislativy EU budou muset být všechny vysavače vyrobené a distribuované po 1. 9. 2014 označeny takovýmto energetickým štítkem:
E_štítek_vysavače
Zároveň bude ukončena výroba vysavačů s výkonem nad 1600 wattů. EU tímto nařízením sleduje především snížení spotřeby energií a kvalitnější informační servis pro zákazníky na všech evropských trzích.

Změnu ve své podstatě vítáme a vzhledem k současným příkonům vysavačů se divím, že energetické štítky nepřišly již dříve. Spolu s označením ohledně energetické třídy se totiž zákazník dozví i reálnou účinnost vysavačů při úklidu pevných povrchů a koberců. Podotýkám, že tyto testy jsou nezávislé a prováděné v laboratořích schválených EU,“ říká ke štítkům marketingový ředitel společnosti Vorwerk, Vít Paulíček.

Vorwerk_VK150 s EB370
Samotná úspora energie mezi energetickou třídou A až G je 6 kWh na každou třídu. To odpovídá energii potřebné k šesti vypráním v pračce na 60 °C. Spotřebitel, který využívá vysavač s energetickou třídou A, tak může za ušetřenou energii pustit pračku 36x za rok oproti vysavači ohodnocenému třídou G.

Společnost Vorwerk se na tuto legislativní změnu dobře a s předstihem připravovala, a proto, po drobné úpravě v designu svých nástavců, získala výborné ohodnocení v kategorii energetické spotřeby i výborné hodnocení v účinnosti vysávání, a to zvláště při vysávání koberců.


Toho bylo dosaženo díky zvláštní konstrukci vysávacího nástavce na koberce a pevné podlahy Kobold EB370 s rotačními kartáči a vysoce účinnému motoru vysavače. Výsledek úklidu tak není přímo závislý na vysokém příkonu motoru. Další výhodou pro zákazníky je dosažená kvalita úklidu, kdy jsou koberce pročesávány až k osnově a nečistoty jsou odstraněny z celé výšky vlasu koberce. Na pevných podlahách pak bylo dosaženo účinnosti vyšší než 100 %, díky schopnosti nástavce Kobold HD50 vysávat nečistoty i ze stran.

Při hodnocení re-emisí prachu obdržel Vorwerk známku A – bezpečně odfiltrováno je 99,99 % prachu, jehož součástí jsou například alergeny. Společnost Vorwerk je v této oblasti také nositelem prestižních certifikací TÜV Nord – vhodné pro alergiky a TÜV Nord – Certifikát „Premium Filtr“.

Konečné rozhodnutí vždy zůstane na zákazníkovi samotném, ale díky energetickým štítkům získá standardizovaný přehled nejen o spotřebě elektřiny, ale i o hluku a především o kvalitě úklidu s konkrétním přístrojem. Dalším milníkem bude druhá fáze, která proběhne v roce 2017 a bude znamenat další zpřísnění energetických limitů (spotřeba max. 900W) a zavedení tříd A+ až A+++.

Vorwerk_VK150 s EB370_05

Základní fakta:

-          Nařízení EU je závazné pro všechny prodejce vysavačů v zemích EU od 1. 9. 2014.

-          Průměrná roční spotřeba může být maximálně 62 kWh

-          V první fázi dojde k zákazu prodeje vysavačů s příkonem vyšším než 1600 W (900 W ve druhé fázi,
tedy od 1. 9. 2014).

-          Vysavače jsou hodnoceny nejen co se týče spotřeby elektřiny, ale i v oblasti kvality úklidu, re-emisi prachových částic a hluku.

-          Vorwerk bude mít na českém trhu dva různé štítky – pro nástavec s rotačními kartáči Kobold EB370 a pro nástavec na pevné podlahy Kobold HD50.

-          Při úpravách Koboldu VK150 byl příkon snížen na 850 W, přičemž sací výkon je díky optimalizaci designu 280 W. Kvalita úklidu pevných podlah pak stoupla z třídy C na třídu A (v případě nástavce EB370).

vorwerk_logo

 




Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Vorwerk