ijournal.cz

Džusy a pyré – vitamíny ve smart formě

red Zdroj: Džusy a pyré 3.5.2015 Gastronomie

Vitamíny v lákavé a chutné podobě? Ty slibuje nová edukativní kampaň Asociace producentů džusů KUPS s heslem „Džusy a pyré ─ vitamíny ve smart formě“. Jejím cílem je zvýšit povědomí o lehce dostupných vitamínech v ovocných či zeleninových džusech a pyré a účinně tak obohatit jídelníček nejen dětí, ale i dospělých. Výsledky průzkumu v této oblasti totiž nejsou pro Českou republiku nijak příznivé. Ze zprávy AIJN (Liquid Fruit Market Report) vyplývá, že průměrná spotřeba džusů v ČR činí pouhých 4,8 litru na osobu ročně, přičemž odborníci na výživu doporučují vypít ideálně 200 ml džusu denně. To je důvod, proč vznikl projekt „Džusy a pyré – vitamíny ve smart formě“, který chce nejen vyvrátit mýty spojené s pitím džusů, ale i aktivně podpořit jejich konzumaci a zároveň seznámit spotřebitele s moderní formou konzumace vitamínů.


Juices and mousses  – vitamins in smart form__láhev s džusem_CZV každodenním shonu často zaháníme hlad takovým jídlem, které jen v rychlosti sníme a přitom neřešíme jeho skladbu. Bohužel tak dochází k tomu, že ve výživě dětí i dospělých chybí nezbytné vitamíny, které jsou obsaženy v ovoci a zelenině. Tento fakt potvrzuje i nedávno realizovaný průzkum, který ukázal, že spotřeba džusů v Polsku, České republice, Slovensku, Litvě a Rumunsku je většinou výrazně nižší, nežJuices and mousses  – vitamins in smart form_Kapsička s pyré_CZ činí unijní průměr v západní Evropě. Zatímco Brit vypije zhruba 17 litrů džusu ročně, v Německu je to 22 litrů a v Norsku asi 30 litrů. V České republice je to 4,8 litru na osobu ročně, což je pouhých 13 ml džusu denně, tedy jen několik lžiček týdně.


Hlavním cílem kampaně „Džusy a pyré ─ vitamíny ve smart formě“, která bude spuštěna nejen v České republice, ale zároveň i v Polsku, Litvě, Rumunsku a na Slovensku, je proto vzdělávání rodičů a dětí v oblasti konzumace ovocných či zeleninových džusů. Dále pak představení další moderní podoby – ovocných či zeleninových pyré, které jsou pro většinu výše zmíněných trhů novinkou. Jak již název kampaně napovídá, hlavní myšlenkou je ukázat lidem praktická a chytrá „smart“ řešení konzumace, která zajišťují potřebné vitamíny skutečně kdykoliv a kdekoliv. Kampaň cílí zejména na matky a jejich děti, pro které je strava bohatá na vitamíny nezbytná pro zdravý růst, nicméně oslovit by měla v podstatě celou populaci.

„Konzumace ovoce a zeleniny patří neodmyslitelně ke zdravému životnímu stylu. Poskytuje nám totiž velké množství nezbytných vitamínů, minerálních látek, enzymů a vlákniny,“ říká MUDr. Kateřina Cajthamlová, lékařka, internistka a psychoterapeutka, moderátorka televiziního pořadu Jste to, co jíte a nově i pořadu DoktorKA, a dodává: „Z klasického českého jídelníčku se ale bohužel zelenina 

a ovoce téměř vytratily. Zařazení konzumace kvalitních pyré a džusů tak představuje způsob, jak přidat ovoce a zeleninu nenásilnou formou do stravování. Navíc efektivita vstřebávání tekutých látek je až 4x rychlejší než u pevné stravy. V porovnání s celým plodem je šťáva dokonale strávena během několika minut, což ocení zejména ti, kteří potřebují načerpat energii téměř okamžitě.“

Součástí kampaně „Džusy a pyré ─ vitamíny ve smart formě“ je řada ATL i BTL aktivit. 

Pro televizní diváky je připraven reklamní spot, dále bude probíhat aktivní online a tištěná kampaň
s PR články. Spuštěny jsou i nové webové stránky www.dzusyapyre.cz a zároveň vznikl nový facebookový profil Žijte SMART. Zde všude mohou lidé nalézt užitečné tipy z oblasti konzumace vitamínů ve „smart“ formě a veškeré informace o kampani. K dispozici bude ke stažení i praktická mobilní aplikace.

„Ovocné či zeleninové džusy a pyré by se měly stát součástí vyvážené stravy, která je bohatá na vitamíny a výživové složky. Proto se Asociace producentů džusů aktivně snaží o jejich popularizaci a vzdělávání v této oblasti. Kampaň „Džusy a pyré ─ vitamíny ve smart formě“ navazuje na předešlé akce asociace, které propagovaly správné stravovací návyky zejména v  rámci programu 5 porcí zeleniny, ovoce nebo džusu,“ říká Barbara Groele, generální sekretářka Asociace producentů džusů (KUPS). „Tato kampaň je pro nás výjimečná zejména svým rozsahem. Mimořádná je také tím, že je cílena na pět trhů současně a týká se nejen džusů, ale nově také pyré. Kampaň spouštíme s nadějí, že u spotřebitelů přinese značný nárůst povědomí o hodnotách džusů a pyré,“ dodává.

Kampaň je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny.


Logo CZ

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Džusy a pyré