ijournal.cz

Divadlo S+H slavnostně zahájilo novou sezónu 2022/23

red Zdroj: Divadlo S+H 20.10.2022 Divadlo, Pro děti

Podzimní program plný novinek představilo Divadlo Spejbla a Hurvínka. Také oznámilo, že patronkami divadelní sezóny 2022/23 a kmotrami nové divadelní hry pro děti se staly zpěvačka Marta Jandová a herečky Dana Batulková, Sabina Laurinová a Michaela Tomešová, čímž se cítí velmi poctěno. Na neformální tiskové konferenci novou sezónu zahájili společně s Jakubem Rozehnalem, ředitelem Planetária Praha, Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla S+H a David Janošek, šéf uměleckého souboru divadla.

divadlo S+H

Premiéra nové hry „Hurvínek, Spejbl a já“

Renomovaný režisér a autor dětského divadla Jiří Jelínek, dramaturgyně a autorka Tereza Lexová, výtvarnice Bára Čechová a oceňovaný hudební skladatel Zdeněk Král vytvořili pro Divadlo S+H novou hru nazvanou „Spejbl, Hurvínek a já“. Premiéra se uskuteční 20. října v 17 hodin. Touto inscenací divadlo zahajuje novou linii tvorby, jež otevírá příležitosti pro tvůrčí setkání s hostujícími autorskými týmy, které svými díly doplní a rozšíří interní tvorbu. „Mám velkou radost, že se Jirka a jeho tým nadchnul myšlenkou společného setkání pod střechou našeho divadla a okamžitě přicházel s neuvěřitelnou spoustou hravých a kouzelných nápadů, u nichž věřím, že zaujmou naše malé, ale i velké diváky,“ říká David Janošek, umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka, který bude zároveň i jedním z protagonistů tohoto představení. Spolu s ním se v něm objeví především nová, nastupující generace herců a loutkoherců a samozřejmě Spejbl s Hurvínkem. Toto představení je zároveň symbolickým poděkováním zakladateli divadla, prof. Josefu Skupovi, od jehož narození letos uplynulo 130 let.

 

Letím, Houstone

Hurvínek stále putuje ve své družici vesmírem. Dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler vynesla až do kosmického prostoru družice Planetum1. Tu na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska, která 25. května ve 20:27 minut našeho času odstartovala z floridského mysu Canaveral. Hurvínek se stal již druhou českou legendou (po Krtečkovi), která se podívala do vesmíru. Do ostrého provozu nyní vstupuje speciální vesmírné řídící středisko „Spejblův Houston“, které během léta vzniklo ve foyer Planetária Praha. Tam se nachází pan Spejbl, který s Hurvínkem na oběžné dráze komunikuje a dovídá se, jak to v tom kosmickém prostoru chodí.

Jedná se o interaktivní, pohyblivou, naučnou, a hlavně zábavnou atrakci, která se oficiálně dostává ze zkušebního do běžného provozu. Tímto pokračuje úspěšná spolupráce Divadla Spejbla a Hurvínka a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), kterou odstartovala v loňském roce historicky první letní scéna divadla na terase planetária. V samotném divadle právě vrcholí přípravy natáčení vzdělávacího filmu pro děti do kupole pražského planetária. Režisérem tohoto projektu je Miki Kirschner, dramaturg D S+H. Tento formát zpracování je pro divadlo zcela mimořádný, předchází mu proto mnoho testů, kamerových zkoušek a velmi náročných příprav.

kosmonaut_vladimír_Remek_přeje_Hurvínkovi_štastný_let_do_vesmíru

„Mám radost, že se v letošní sezóně máme možnost vydat nejen do vesmíru, ale i do světa fantazie. Přivítali jsme prvního z řady hostujících režisérů a autorů – Jiřího Jelínka – a připravujeme mnoho novinek, které budeme divákům v průběhu celé sezony postupně představovat,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

„Spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka si velmi pochvalujeme a věříme, že výsledy naší plodné spolupráce ocení nejenom nejmenší návštěvníci našich hvězdáren a planetária. Vyslání figurky Hurvínka na naší družici Planetum-1 a zbudování Spejblova Houstonu je tak určitě jenom dalším milníkem spolupráce našich dvou institucí zřizovaných Hlavním městem Prahou,“ říká Jakub Rozehnal, ředitel Planetum.

 

Workshopy pro děti

Divadlo S+H je od roku 2022 součástí Asociace divadelních lektorů a pořádá workshopy nejen pro mateřské a základní školy, ale i širší veřejnost. Lektorky dětským divákům přibližují zhlédnuté představení a tím prohlubují zážitek z něj. Obsahem workshopu je též rozvinutí tématu z představení
v praktických činnostech prostřednictvím divadelních aktivit. Děti se mohou ptát, rozvíjet jednotlivá témata, pojmenovávat motivy, záměry, a to vše hravou formou. „Zájem o workshopy a vzdělávání hrou rapidně narůstá a těší nás většinou vyprodaný stav,“ říká Ilona Šumná Hájková, koordinátorka workshopů.

 

Spejbl a Hurvínek na cestách

U příležitosti předsednictví České republiky v Evropském parlamentu dostalo Divadlo S+H pozvání odehrát své představení v Bruselu. V rámci festivalu Týden české loutky se v Divadle Peruchet uskuteční představení s názvem Spejblovo hudební dostaveníčko. Jak je dobrým zvykem, odehráno bude v jazyce země, kam divadlo cestuje, tentokrát tedy ve francouzštině. Po představení proběhne pro zájemce workshop práce s loutkou, který rozšíří programovou nabídku.

Další cestou, která se uskuteční v této divadelní sezoně, bude návštěva Francie. V červnu bude do repertoáru uvedena nová inscenace autora a režiséra Mikiho Kirschnera a jeho osvědčeného a úspěšného týmu – Robina Krále a Jiřího Škorpíka. Nese název Hurvínek a král Blecha a je to představení pro celou rodinu, plné efektních loutek, loutkářských triků, poezie, hudby a barvité výpravy. Turné do Francie by mělo zahrnovat zastávku v Paříži v divadle El Clan Destino a také v Českém centru, kde se divadlo s velkým úspěchem představilo již letos v květnu. Další zastávkou by pak mělo být francouzské město Hérisson a divadlo Les Antliaclastes, od kterého divadlo získalo mimořádné pozvání.

Divadlo Spejbla a Hurvínka však nezapomíná ani na domácí publikum a pokračuje v zájezdech do českých a moravských měst i koncem roku. Konkrétně navštíví se svou hrou pro děti „Hurvínek
a nezvaný host“ 12. listopadu Slavkov u Brna a 13. listopadu Brno.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Divadlo S+H