ijournal.cz

Digitální psí občanky již rok usnadňují život lidem s postižením

red Zdroj: Helppes 1.3.2023 Rady, tipy, názory

Asistenční či vodicí pes znamená pro člověka s postižením výrazné zlepšení kvality života. Se speciální psí občankou organizace Assistance Dogs International (ADI) pak mají tito psi přístup i do míst, kam jinak zvířata nesmějí.

Cestování (1)Digitální identifikační karta asistenčního psa dokládá, že pes slouží svému majiteli jako zdravotní pomůcka, podobně jako třeba vozík či slepecká hůl. Takto označený pes má například výjimku u velkých leteckých přepravců a může doprovázet lidi s postižením i na palubě letadla. Status asistenčního psa z akreditované organizace ADI dává dopravci jistotu, že nejen pes, ale i jeho držitel se budou chovat tak, aby nenarušovali bezproblémový průběh cesty. Před rokem byl projekt psích občanek ADI zaveden do praxe i v České republice a první reakce jsou veskrze pozitivní.

“Naši klienti hlásí, že zejména v zahraničí jim identifikační karta velmi usnadňuje život,” říká Zuzana Daušová, ředitelka Centra výcviku psů pro postižené Helppes. “Přístup se psem je pro ně jednodušší jak v dopravních prostředcích, tak například v hotelech a dalších provozovnách.” Právě organizace Helppes patří mezi 48 akreditovaných evropských členů organizace ADI a je do projektu psích občanek zapojena.

Digitální identifikační kartu, kterou lze uložit do jakéhokoliv mobilního zařízení, mohou získat pouze psi, kteří splňují závazné standardy ADI a spadají pod ověřenou akreditovanou organizaci. Tato “občanka”, jejíž koncept vznikal od roku 2021, také dává člověku s postižením jistotu, že získá pečlivě a odborně vycvičeného asistenčního psa. Veřejnosti pak zaručuje, že se nejedná o tzv. falešného asistenčního psa, protože digitální kartu nelze zfalšovat. Je opatřena, krom informací o psu, jeho držiteli, organizaci, která ho vycvičila, a datu platnosti, také aktuálním datem a časem.

DoCestování (2)držování nejvyšších standardů asistenčních a vodicích psů by mělo podpořit spojení dvou mezinárodních společností – Assistance Dogs International (ADI) a International Guide Dog Federation (IGDF). Ty v únoru letošního roku podepsaly memorandum o spolupráci, na jehož základě budou společně usilovat na zlepšení života lidí se zdravotním postižením. IGDF a ADI aktuálně zastupují více než 250 organizací asistenčních a vodicích psů s více než 36 000 aktivními týmy ve více než 40 zemích světa.

Příkladem užší spolupráce ADI a IGDF je třeba plánované shromažďování údajů z každoročních sčítání organizací a vytváření společné zprávy o počtu a typu asistenčních psů a jejich uživatelů v daném roce. Údaje pak budou využity ke vzdělávání mezinárodních organizací, vládních agentur a soukromého sektoru o potřebě lepšího porozumění oblasti asistenčních psů a jejich uživatelů.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Helppes