ijournal.cz

Dejte si pozor na užívání více léků současně

red Zdroj: CompuGroup Medical 28.7.2015 Krása a zdraví

Dejte si pozor na užívání více léků současně. Každý pátý Čech měl z jejich nežádoucí kombinace zdravotní potíže!

Zdravotní komplikace způsobené nevhodnou kombinací léků jsou pro pacienty i zdravotnictví stále rostoucím problémem. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti CompuGroup Medical ČR (CGM), v nějaké podobě se s ní u sebe nebo u svých blízkých a přátel setkala více jak polovina Čechů. Průzkum také ukázal, že si rizika uvědomujeme, ale stále se velmi spoléháme na lékaře a lékárníky.

Provedený průzkum odhalil, že téměř všichni sledujeme v příbalových letácích léků především dávkování a způsob podání. Dvě třetiny z nás se zajímají také o případné ovlivňování s jinými léky, vliv na řízení motorových vozidel nebo alergické reakce. Za nejnebezpečnější považujeme případnou kombinaci léků s alkoholem a až poté kombinaci různých léků. Naopak kombinace léků a bylinek podle nás nepřináší riziko téměř žádné. Na rozdíl například od potravin nás překvapivě příliš nezajímá výrobce léku nebo země původu.

lékyDokonce 86 % z nás očekává, že informaci o případné nežádoucí interakci nám poskytne lékař a 65 % totéž předpokládá od lékárníka. Jen 3 % lidí se spoléhají sama na sebe. Naprostá většina z nás (96 %) by ocenila, kdyby si lékaři mohli ihned při předepsání léku elektronicky ověřit nežádoucí účinky kombinace léků. To by v současné době neměl být problém, protože lékaři mají řešení, které problematiku sleduje, již k dispozici. „Lékařské informační systémy jsou připraveny automaticky kontrolovat nežádoucí interakce léků. Předepisovaný lék srovnávají se všemi užívanými léčivy a v případě možných komplikací automaticky lékaře na problém upozorní,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika a doporučuje: „Nebojte se na elektronické ověřování interakcí svého lékaře zeptat. Můžete společně předejít nevhodné kombinaci léků a zabránit tak zbytečným zdravotním potížím.“ 

V České republice nám hrozí až 23 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 300 interakcí je závažných a hrozí u nich poškození zdraví či ohrožení života. Podle odborných odhadů zemře v ČR v důsledku lékových interakcí zhruba 150 lidí ročně. Lékaři jim mohou snadno zabránit díky řešení Lékové interakce, které umožňuje okamžité sledování nežádoucích kombinací léků nebo léků a potravin. Databáze interakcí spolupracuje i se seznamem léků, které pacient užívá u jiných lékařů nebo je užíval v minulosti.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 511 respondentech ve dnech 26. – 31. května 2015.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: CompuGroup Medical