ijournal.cz

Cirk-UFF se letos představí v severském hávu a show šitým na míru

red Zdroj: www.cirkuff.cz 29.5.2015 Festivaly

Pátý ročník trutnovského Cirk-UFFu přinese do Podkrkonoší skandinávskou novocirkusovou smršť. Festival, který od 2. do 7. června rozproudí centrum Trutnova, představí výběr toho nejlepšího ze severu Evropy, ale také z české scény. Cirk–UFF se rychle stal vyhledávanou a hojně navštěvovanou událostí, jež si za 4 roky své existence získala uznání nejen v Čechách, ale také v zahraničí. 


Amanitas (2) (zdroj Art Prometheus)

Letos do UFFa i trutnovských ulic zavítají v rámci speciální severské edice soubory ze čtyř skandinávských zemí, a to Norska, Švédska, Finska i Dánska. „Loni se nám s nimi výborně spolupracovalo. Nový cirkus se v severských zemích dynamicky rozvíjí, jeho úroveň je vskutku vysoká a navíc jsou seveřané skvělí lidé “, pochvaluje si skandinávský rozměr festivalu ředitel UFFA Libor Kasík.  

Amanitas (4) (zdroj Art Prometheus)

Na loňskou spolupráci letos navazuje mezinárodní projekt Cometa 45 615, představení, které je na programu Cirk-UFFU dvakrát a jinde už ho diváci neuvidí. Jeho režie se ujal Rosťa Novák a Sverre Waage z Norska. Vystoupí v něm 18 performerů z Cirku La Putyka, norského cirkusu Xanti řada dalších umělců z celého světa. Téma projektu – UFO se váže k názvu polyfunkčního trutnovského divadla, kde se bude představení odehrávat, označení 45 615 se pak váže k datům, kdy bude představení v Trutnově odehráno, tedy pouze 4. a 5. 6. 2015 a nikdy více.  „Projekt vychází z aktivity s názvem Cometa 1999. Ta tvrdila, že 5% studovaných případů UFO není možné vysvětlit“, vysvětluje nevšední název Libor Kasík a Rostislav Novák dodává, že návštěvníci zapomenou na to, že sedí v divadle „Stanou se součástí světa, který si společně vytvoříme v unikátním sále Uffa, který nabízí řadu specifik, jako kruhový tvar nebo ideální výšku. Tenhle prostor v kombinaci s cirkusem slibuje doslova vesmírný zážitek,“ shrnuje Novák.

Sirkus Aikamoinen (foto Jouni Ihalainen)

Pozvání na Cirk-UFF dále přijali špičkové severské soubory jako TinCanCompany z Dánska, Sirkus Aikamoinen z Finska a již zmíněný norský Cirkus Xanti, který je zároveň partnerem festivalu. Celá česko-norská spolupráce je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Jedním z headlinerů bude projekt s názvem Water on Mars v podání švédsko-amerického tria považovaného za nejlepší světové žongléry,“ uvádí Kasík s doplněním, že zahraniční soubory bude možno na Cirk-UFFu vidět především v sobotu a v neděli.

LOSER(S) (foto Petr Novotný)

Jak je již na Cirk-UFFu tradicí, velký prostor dostane i český nový cirkus. Nejen v UFFU, ale také v ulicích Trutnova a v šapitó se představí soubory DaeMen, Cink Cink Cirk, Amanitas, Squadra Sua a další. Festival se samozřejmě neobejde bez doprovodných parties, jež jsou plánovány tradičně na pátek a sobotu. Součástí páteční ,late night party“ bude koncert G-Point Hunters Matěje Rupperta a Romana Holého, na které naváže Cometa 45 615.

Vstupenky na všechna tato představení jsou již v prodeji i online.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.cirkuff.cz