ijournal.cz

Chytré nápady, jak doma ušetřit

red Zdroj: Ikea 29.1.2015 Hi-tech a bydlení
Na jaké desce navaříte nejrychleji a nejúsporněji? Který způsob mytí nádobí je nejvýhodnější? Dá se zužitkovat i voda, ve které se vařili vajíčka? Sprchovat se, nebo si napustit vanu? Kolik opravdu ušetří žárovky LED?

Indukční varné desky jsou o 60 % rychlejší a o 40 % výkonnější než sklokeramické. Zahřívají pouze nádobu, ne varnou desku ani okolní vzduch, takže skoro žádné teplo neunikne.

indukční deska

Mýt nádobí pod tekoucí vodou se nevyplatí. Plýtvá se vodou i penězi. Víte, že při mytí pod tekoucí vodou se spotřebuje až 120 litrů vody? Oproti 49 litrům při mytí ve dřezu a pouze 10 litrům při mytí v myčce.

Vodu, ve které jste vařili vajíčka, nevylévejte (pokud není osolená). Až vychladne, můžete s ní zalít bylinky. Je plná živin, uděláte tak radost svým bylinkám a nebudete plýtvat vodou.

umyvadlo
Při koupání ve vaně spotřebujete až 100 litrů vody, ale při sprchování jen 30–40 litrů.

Mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebuje 120 l, ve dřezu BOHOLMEN 49 l, ale v myčce IKEA pouze 10 l.


baterieVýměna starší baterie za novou s perlátorem může snížit spotřebu vody až o 40–50%. Provzdušňovač přidává do proudu vody vzduch, aniž by se snížil tlak protékající vody. Všechny baterie vám pomáhají snížit spotřebu vody díky perlátoru. Baterie GRANSKÄR, DANNSKÄR, DALSKÄR a ENSEN dokonce ušetří 30 % teplé vody. Tyto baterie totiž mají funkci studeného startu, která brání plýtvání teplou vodou.


Pokojovou teplotu můžete regulovat pomocí textilií, zejména okolo oken. Závěsy vás ochrání před žhavým sluncem v létě a pomohou vám udržet teplo v místnosti, když je venku zima.

image
Colourcheck No Info: Jenny Söderström
Dobíjecí baterie jsou vhodné pro energeticky náročnější výrobky (fotoaparáty, dětské hračky na ovládání).

Žárovky LED ušetří v porovnání s běžnými žárovkami až 85% energie, vydrží 20krát déle a rozsvěcují se okamžitě. LED žárovka se svítivostí 1000 lumenů při průměrném svícení 2,7 h denně může ročně ušetřit až 365 Kč ve srovnání s běžnou 75W žárovkou.


koš na odpadSystém SORTERA se hodí například na třídění skla, kovu, plastu nebo papíru. Díky vyklápěcímu víku budete mít jednoduchý přístup k obsahu koše, i když jich máte na sobě naskládaných víc.

Koše na třídění odpadu VARIERA vám umožní roztřídit a uložit všechno, co vás jen v kuchyni napadne. Jsou vyrobeny ze 100% recyklovaného plastu, snadno se čistí a snadno se přenášejí, protože jsou lehké.

Náš tip: než vložíte do koše na směsný odpad pytel, dejte na dno koše trochu sody nebo několik kávových zrníček či usušenou levanduli. Zabráníte tak případnému zápachu.


dózy

Přidejte do kohoutkové vody plátek citronu nebo pár lístků máty a máte doma osvěžující nápoj vždy po ruce. Ušetříte tak za balenou vodu a snížíte množství odpadu. Uzavíratelné láhve KORKEN, které jsou vyrobené z recyklovaného skla, můžete využít na domácí šťávy a džusy.

Naše zrcadla STORJORM mají v sobě zabudované LED osvětlení, které spotřebovává až o 85 % méně energie než klasická žárovka.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Ikea