ijournal.cz

Česnek na žaludek i proti chřipce. Ale jaký? Pozor na rozdíly v původu!

red Zdroj: Tesco Stores ČR 23.10.2015 Gastronomie, Krása a zdraví, Zajímavosti

Blahodárné účinky česneku na naše zdraví byly prokázány již před lety. Zvyšuje zejména odolnost našeho organismu, bojuje velmi dobře proti virům, bakteriím, plísním i parazitům. Je také výborným pomocníkem při nachlazení, onemocnění dýchacích cest, zahlenění, pomáhá při odkašlávání nebo zmírňuje astma. Díky silicím v sobě obsažených česnek také snižuje cholesterol a udržuje rovnováhu v trávicím traktu. Důležité je ale vědět, že ne každý česnek je stejný. Poměr silic v jednotlivých odrůdách z různých zemí se hodně liší, proto pozor, koho volíte jako pomocníka v boji s nemocí!

Česnek je v našich domácnostech součástí mnoha pokrmů. Lidé ho od pradávna pěstovali, aby se udržovali zdraví a v dobré fyzické kondici. V posledních letech se více debatuje o tom, zda-li kvalita nabízeného česneku na pultech obchodů je stejná, ať jde o česnek tuzemský nebo dovážený. A odpověď je jasná – český česnek v poměru silic a prospěšných látek vítězí.

 česnekV polovině devadesátých let bylo českého česneku všude dost, ale nikdo o něj nestál. Důvod byl prostý – lidé ho chtěli za stejné peníze, za jaké byl v té době k mání česnek čínský nebo španělský. Navíc v té době lidé dbali spíše na kvantitu než kvalitu, proto upřednostňovali importované odrůdy, jejichž hlavička obsahovala až 15 stroužků, které šly od sebe velmi dobře oddělit. Spotřebitelé v průběhu let na štěstí přišli na to, že česnek co do složení, chuti i obsahu prospěšných látek nic nenahradí. Proto se poptávka po něm začala znovu zvyšovat.

Na pultech obchodů může zákazník český česnek poznat od importovaných odrůd prakticky ihned. Jednotlivé hlavičky obsahují 5 až 8 stroužků a slupka je velmi pevná, vícevrstvá. Slupka může být čistě bílá, i zbarvená mírně do fialova. Tyto dva faktory by měl každý zákazník, pokud chce nakupovat ryze český česnek, brát v patrnost. Mnoho českých pěstitelů totiž množí odrůdy ze zahraničí. Na obalu pak deklarují zemi původu ČR, nicméně prodávají čínské či španělské odrůdy.

Obchodní řetězec Tesco začal před lety spolupracovat s farmou Zdeňka Hrdličky. Ten v průběhu posledních 5 let pro britský řetězec pouze množil typicky českou odrůdu česneku – Dukát – aby mi letos poprvé mohl dodávat exkluzivně do obchodů Tesco.

„Naše spolupráce začala se společností Tesco před zhruba 5 lety, kdy jsme do řetězce začali dodávat první zeleninu,” říká Zdeněk Hrdlička, majitel farmy Hrdlička z Dolánek nad Ohří. „Český česnek tehdy nebyl příliš k sehnání, tak jsme zariskovali a začali ho množit. Letos jsme z 15 hektarů vyprodukovali 90 tun česneku, který nyní prostřednictvím našeho distributora – firmy P&P Praha – dodáváme exkluzivně do Tesco,” dodává Hrdlička.

Česká odrůda česneku je do Tesco dodávána v balení po 3 ks s označením „Jezte čerstvé”. Zákazníci ho naleznou v sekci zeleniny v obchodech samotných, ale je k objednání i přes itesco.cz. K dostání bude až do další sklizně v květnu příštího roku

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Tesco Stores ČR