ijournal.cz

Botanická zahrada zahájila výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana

red Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy 9.3.2020 Fauna a Flora, Společenské akce a události

pozvánka orchideje

                                              Za miniaturními i gigantickými orchidejemi do Ekvádoru


Trojská botanická zahrada slavnostně zahájila nejočekávanější výstavu letošního roku. Skleník Fata Morgana již počtrnácté v řadě zaplnila přehlídka orchidejí, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů. Výběr rostlin, ale i originální aranžmá, která pro výstavu navrhla a vytvořila přední česká floristka Klára Franc Vavříková, přiblíží návštěvníkům atmosféru a přírodní krásy jihoamerického Ekvádoru. Tato země ležící na rovníku je domovem velkého bohatství rozmanitých orchidejí od těch miniaturních až po mohutné orchideové giganty.

Nela_Boudová,_Lenka_Termerová,_Klára_Issová
Kmotrami oblíbené výstavy se staly krásné dámy, herečky Lenka Termerová, Klára Issová a Nela Boudová.
Společně popřály nejen výstavě, ale i celé botanické zahradě mnoho spokojených návštěvníků, kteří odsud budou odcházet okouzleni vzácným přírodním bohatstvím a krásou rostlin. Partnerem akce jsou společnosti Preciosa a Forestina. Zájemci si výstavu budou moci prohlédnout až do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Součástí je i prodej a víkendový bohatý doprovodný program. Na výstavu platí běžné vstupné.

Výstava_orchidejí_Miniatury_a_giganti_Ekvádoru_2020

Tropický skleník Fata Morgana, který je součástí Botanické zahrady hl. m. Prahy, hostí výstavu orchidejí každý rok již od svého slavnostního otevření v roce 2004. Přehlídka rostlinné krásy a rafinovanosti přiláká k návštěvě této exotické oázy každoročně tisíce zájemců. „Výstava orchidejí patří k našim stěžejním akcím, kterou připravuje tým zaměstnanců ve spolupráci s externisty po dobu několika měsíců. Návštěvníci se tak mohou těšít na procházku skleníkem Fata Morgana vyzdobeným stovkami orchidejí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Botanická zahrada je už 51 let výkladní skříní Prahy a jsem rád, že návštěvníky po celý rok láká na zajímavé akce a výstavy. Mám také radost, že se botanická zahrada zapojuje do programů ochrany světově ohrožených druhů rostlin a tím příspívá k ochraně životního prostředí. I proto Praha investuje do své botanické zahrady nemalé prostředky. Letos se chystáme do botanické zahrady investovat 112 milionů korun, které půjdou především na budování nového vstupního areálu, zázemí pro návštěvníky a nového zavlažovacího vodovodu přímo z Vltavy,“
říká náměstěk primátora hlavního města Petr Hlubuček.

Botanická zahrada hl. m. Prahy pěstuje ve svých sklenících přibližně 2 500 druhů orchidejí. Specializuje se výhradně na cenné původní botanické druhy. „Kvetoucí rostliny z naší sbírky v průběhu roku vystavujeme v expozicích skleníku Fata Morgana, aby si je návštěvníci mohli prohlédnout. Jelikož podstatná část sbírky rozkvétá na jaře, pořádáme každoročně v březnu velkou výstavu, kde se zájemci mohou s rostlinami blíže seznámit,uvedla Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Sbírka zahrnuje jak veřejnosti již dobře známé rody, jako jsou Cattleya, Cymbidium, Dendrobium nebo Oncidium, tak i ty, o kterých vědí spíše jen odborníci. Velkou část sbírky tvoří speciální kolekce miniaturních orchidejí ze sekce Pleurothallidinae, která slouží k vědeckým účelům. Zástupcem této skupiny je například droboučká orchidej Lepanthes calodictyon rostoucí v horských mlžných lesích And v Kolumbii a Ekvádoru. První, co na rostlině upoutá, jsou krásně síťované listy veliké zhruba jeden až dva centimetry. Květy jsou velice drobné a jejich krása vynikne až pod lupou. Tento druh v přírodě vyhledává mechem obrostlé kmeny a větve stromů, na kterých roste jako epifyt. Takto drobná rostlina by na zemi nemohla konkurovat jiným, bujně rostoucím druhům. Na větvích stromů je ale dost místa i pro miniaturní orchideje.

Výstava_orchidejí_Miniatury_a_giganti_Ekvádoru_2020

Výstava, kterou jsme připravili s floristkou Klárou Franc Vavříkovou, přiblíží unikátní přírodu jihoamerického Ekvádoru. Zároveň návštěvníky seznámí s miniaturními i obřími rody orchidejí tamní přírody. Dozvědí se mimo jiné o nejvýše rostoucích druzích z mrazivých And nebo o nejpodivnějším jménu orchideje. Expozici doprovodí informační panely a fotografická výstava. Součástí akce je i prodej orchidejí a praktická poradna pro začínající pěstitele,dodává Romana Rybková.

EXTRÉMNÍ ORCHIDEJE

NEJVĚTŠÍ

Grammatophylum speciosum
Největší trs vážil dvě tuny. Mravenci je využívají jako mraveniště.

NEJMENŠÍ

Bulbophyllum minutissimum
Pahlízky měří jen tři až čtyři mm. Květ je v porovnání s pahlízkami obří.

NEJVYŠŠÍ

Sobralia altissima
Nejvyšší změřený stonek dosáhl 13,4 metru. Orchidej vyšší než dům…

NEJVĚTŠÍ KVĚT

Paphiopedilum sanderianum má korunní lístky protažené do dlouhých cípů, které mohou být až 90 cm dlouhé.

NEJDELŠÍ LISTY

Paraphalaenopsis labukensis
Listy připomínající listy cibule dosahují až dvou metrů! Vytváří se jich však jen několik, nejvíce šest.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy