ijournal.cz

Alcron Bar – nechte se unést příběhem ALCRON BARU

red Zdroj: hotel Alcron 15.10.2023 Párty a večírky

                     Vychutnejte si jedinečné signature koktejly, které stylově vypráví historii  pražské ikony.

Ve čtvrtek 5. října 2023 se oficiálně znovuotevřely brány oblíbeného Alcron baru během akce s názvem NECHTE SE UNÉST PŘÍBĚHEM ALCRON BARU. Hosté se během večera mohli seznámit s novým konceptem baru i originálními signature koktejly, inspirovanými bohatou historií tohoto místa. O živý hudební doprovod se postarala DJ Mascha Iwp a speciálním hudebním vystoupením potěšila také Annamaria d´Almeida. Atmosféru vkusně podtrhla live baletní performance i netradiční fotokoutek s vozem Lincoln.

Alcron Bar
Začátek nové éry ALCRON BARU si nenechali ujít Liběna Rochová, Ivana Mentlová, Denisa Dvořáková, Naomi Adachi s přítelem Maximem Habanecem, Maria Dušička s manželem Majk Spirit a další známe osobnosti.


Alcron Bar

Alcron je obdivovanou pražskou ikonou již bezmála 100 let. Legendární hotel byl němým svědkem slávy, pádu a znovuzrození naší země ve 20. století. Do nové éry však toto krásné místo vstoupilo s hlavou hrdě vztyčenou a po citlivé rekonstrukci se letos znovu otevřelo světu jako exkluzivní hotel Almanac X Alcron Prague. Kromě prvotřídních ubytovacích služeb nabízí hotel také další nezapomenutelné zážitky. Pokud máte rádi vytříbené chutě a originální koncepty, neměl by vaší pozornosti ujít Alcron Restaurant. Pro ty, kteří si rádi vychutnají prvotřídní koktejly ve stylové atmosféře, je jako stvořený nový Alcron Bar.

 image
Alcron Bar jistě rychle naváže na historickou tradici tohoto ikonického místa, kde se setkávali hvězdy stříbrného plátna, umělci z nejrůznějších oborů, významné osobnosti, zástupci evropské šlechty, přední představitelé veřejné a obchodní sféry i světoběžníci. Místo vás na první pohled zaujme svým designem ve stylu Art Deco se zajímavými detaily i jedinečnou atmosférou. Oceníte ji nejen ve chvílích odpočinku s přáteli, ale třeba i při setkání s obchodními partnery. Čekají zde na vás nápadité chutě a vůně, přenesené do koktejlových sklenic.

 koktejl

Základem nabídky Alcron baru je devítka signature koktejlů, které odkazují na významné události a osobnosti spojené s hotelem a/nebo Prahou a vyprávějí neuvěřitelné příběhy, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

 

Celkový koncept baru sahá až k historickým kořenům hotelu Alcron. Vychází z bohaté tradice a historie místa, které přenáší do moderní doby. Základem koktejlů jsou lokální ingredience, zajímavé kombinace a minimalistický design. Originální nápoje ve spojení se zajímavými příběhy osloví i ty nejnáročnější hosty. Hlavní roli zde hraje kreativita, která byla vlastní i Aloisi Kroftovi, který Alcron stvořil.

 koktejl


Koncept vytvořil lokální tým, který spolupracoval s Georgem Němcem
, patřícím mezi světovou barmanskou elitu. George má za sebou dlouholeté působení v zahraničí, kde sbíral cenné zkušenosti po boku špičky barové a koktejlové scény od Austrálie po Šanghaj. Je držitelem ocenění Barman roku, které vyhrál v Sydney. V Austrálii také získal cenu za nejlepší koktejlové menu. S milovníky koktejlů se dělí o tajemství přípravy drinků během Cocktail Classes a pořádá Tour de Bar po nejlepších pražských barech. Moderní twist s nádechem hravosti dodávají koktejlovému menu autorské ilustrace od uměleckého studia Tomski & Polanski. Za návrhy stojí Ilona Polanská a Lukáš Tomek, kteří už více než dekádu spolupracují na originálních ilustracích, které se pravidelně objevují v tisku, na propagačních materiálech, přebalech knih, textiliích i zdech různých budov.


SIGNATURE KOKTEJLY V ALCRON BARU A JEJICH PŘÍBĚHY

 

KOKTEJL ALCRON – gin – jablko – okurka – libeček

Krátký – komplexní – svěží

 

KOKTEJL ALCRONPŘÍBĚH PRVNÍ

Koktejl Alcron nese jméno architekta a hoteliéra Ing. Aloise Krofty (AL-ois KRO-fta), který postavil budovu, jež se stala prvním luxusním hotelem u nás. Alois Krofta byl velkým vizionářem své doby. Ač jej v době poválečné krize mnozí považovali pro jeho ambiciózní nápady za blázna, nevzdal se a využil příležitost. Významným způsobem ovlivnil poválečnou architektonickou tvář Prahy a výrazně se zasadil také o zlepšení jejího statutu středoevropské metropole. Vytušil také slabinu v podobě chybějících ubytovacích kapacit na úrovni a rozhodl se v Praze vybudovat podnik světové úrovně – hotel Alcron. Ten veřejnost zaujmul nejen architektonickým řešením, ale i luxusním vybavením a obrovskou technickou vyspělostí.

_

KOKTEJL LINCOLN 47 – bourbon – applejack brandy – vanilka – kokos – umami

Krátký – silný – twist na old fashioned koktejl.

 

KOKTEJL LINCOLN 47PŘÍBĚH DRUHÝ

Olga Rapoportová pocházela z malé vesničky v Karpatech a jako mladá velmi tíhla k hudbě, milovala především hru na klavír. Když jí v 18 letech nepřijali na místo sekretářky, vydala se vlakem do Prahy za studiem hudby. Sehnala si zde levné ubytování v hotelu Flóra, který postavil a vlastnil právě Krofta. Blonďatá kráska s notami v podpaží brzy neunikla zájmu mužů i tzv. „lepších partií“. Byl mezi nimi také Krofta, který brázdil ulice Prahy v americkém voze Lincoln s číslem 47. Kdo by odolal?

_

KOKTEJL TANK OLGA – gin – citrus – malinový vermut – malinový kyseláč

Dlouhý – malinový – osvěžující

 

KOKTEJL TANK OLGAPŘÍBĚH TŘETÍ

Olga byla skvělá klavíristka i hoteliérka, Krofta jí posílal do nejlepších hotelů Evropy, aby zde načerpala inspiraci. Pohádkový život ale skončil spolu s nástupem protektorátu. Změnila se doba i oba manželé. Jejich cesty se rozdělily a Olga zamířila s dcerou Alexandrou do Ameriky. Za oceánem se zamilovala do norského olympionika, jachtaře a rejdaře Magnuse Konowa, za kterého se i provdala. Americký sen chudé dívky z venkova se začal plnit ve chvíli, kdy nakoupili přebytečné lodě od americké armády a začali podnikat ve velkém. Olga si pak pořídila první tanker a stala se první rejdařkou na světě a majitelkou proslulé přezdívky – Tank Olga.

_

KOKTEJL PRIMA BALERINA - citronová vodka – mandarinka – dotek grepového pepře – vermut – CO2

Naperlený – komplexní – ovocný

 

KOKTEJL PRIMA BALERINAPŘÍBĚH ČTVRTÝ

Po bolševické revoluci opustily Rusko téměř dva miliony uprchlíků. Mnoho z nich zamířilo do tehdejšího Československa, byla mezi nimi i primabalerína Jelizaveta Nikolská, která byla tajnou láskou Aloise Krofty. Velmi talentovaná tanečnice skvěle ovládala techniku, dokonalé piruety i odvážné skoky. Svými vystoupeními přitahovala velké množství obdivovatelů klasického baletu. Její ženské křivky neunikly pozornosti četných umělců, a stala se tak objektem mnoha děl. Její taneční projev měl obrovský rozsah, a tak není divu, že Jelizavetina kariéra byla hvězdná a sahala daleko za hranice naší země.

_

KOKTEJL CAROL II. – kubánský rum – arménská brandy – vermut – Earl Grey – ovoce

Krátký – komplexní – suchý

 

KOKTEJL CAROL II.PŘÍBĚH PÁTÝ

Hotel Alcron v průběhu dlouhé historie navštívilo i mnoho předních politických představitelů. S jejich pobyty někdy bývají spojené i humorné historky. Právě jedna z nich se stala inspirací pro pátý koktejl. Během druhé světové války v Alcronu během své neoficiální návštěvy bydlel rumunský král Carol II. Ten na tři hodiny uvízl ve výtahu a potom jej, navzdory královskému statutu, museli vytahovat za ruce ven.

_

KOKTEJL LUCERNA PALACE – lipový cordial – višňový likér – dezertní víno Lokus – citrus

Variace na Sherry cobbler – ovocný – osvěžující

 

PŘÍBĚH ŠESTÝKOKTEJL LUCERNA PALACE

Alcron a Palác Lucerna jsou jako nerozlučné nevlastní sestry. V Lucerně se svého času odehrávaly téměř všechny koncerty a další významné společenské akce. Ubytování v hotelu tak bylo pro přední české a světové osobnosti tou nejlepší volbou. Užívaly si nádherného prostředí a do Lucerny to bylo skutečně, co by kamenem dohodil…Mezi pravidelnými hosty byly nejen zahraniční celebrity, ale také české ikony – Jan Werich, Karel Gott, Jitka Molavcová nebo třeba Jiří Suchý.

_


KOKTEJL CHARTER FLIGHT
– žitná whisky – Aperol – citrus – bylinky – med

Krátký – bylinný – nebesky nahořklý

 

KOKTEJL CHARTER FLIGHTPŘÍBĚH SEDMÝ

Po roce 1948 byl hotel Alcron znárodněn. S nástupem totalitního režimu se samozřejmě změnila skladba hotelové klientely i poměry. Pražské jaro bylo patrně nejsvětlejším obdobím komunistické zvůle. V jeho tragickém zakončení v srpnu 1968 hrál významnou roli právě hotel Alcron. V druhé polovině 60. let a následně až do pádu totalitního režimu se v hotelu zabydlelo několik významných zahraničních periodik a tiskových agentur. Během osudného večera 20. srpna 1968 zahraniční dopisovatelé jako vždy posedávali v baru, popíjeli a debatovali o aktuálním dění. S blížící se půlnocí zaslechli zvuk mnoha letadel. Jeden z nich prohlásil: „To jsou charterové lety do Dubrovníku.“ Bylo to však něco mnohem horšího. Dopisovateli Petru Řehákovi z Associated Press to nedalo a po chvíli odešel do svého pokoje, kde jako jeden z mála česky mluvících žurnalistů vyslechl napětí plné vysílání československého rozhlasu. Sjel na recepci, přešel k dálnopisu a odeslal své redakci zprávu o tom, že Československo je okupováno vojsky Varšavské smlouvy. Z hotelu Alcron tak odešla do světa zpráva o smutném konci jednoho pokusu o reformu socialistického zřízení.

_

KOKTEJL BLOND IN LOVE – Tequila reposado – Italicus – banán  – skořice – bubbles

Dlouhý – osvěžující – lehce tropický

 

KOKTEJL BLOND IN LOVEPŘÍBĚH OSMÝ

Byla mladá, chtivá života, dobrosrdečná a blond.

V hotelu Alcron se odehrála část sladkobolného životního příběhu dívky, která toužila po tom stát se filmovou hvězdou. Při natáčení světově proslulého filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky se nejkrásnější se zručských dívek, kterou do filmu obsadili, zamilovala do jednoho osvětlovače. Během natáčení ve Zruči prožívali bouřlivý milostný románek. On jí však jaksi zapomněl sdělit, že má v Praze ženu a dítě. Když se za ním do metropole vydala a zjistila, jak se věci mají, rozhodla se zde zůstat a vytěžit ze své krásy maximum. Často vysedávala právě v baru hotelu Alcron a čekala, že zde přijde ke štěstí. To se však nestalo…

_

KOKTEJL VELVET REVOLUTION – whisky – červené aromatizované víno – sherry – kakao – vetiver –

smetana

Smetanový – dezertní – uhlazený

 

KOKTEJL VELVET REVOLUTIONPŘÍBĚH DEVÁTÝ

Když před hotelem probíhal převrat dějin…

Hotel Alcron byl svědkem většiny zásadních událostí v moderní české historii. Nejinak tomu bylo i v případě Sametové revoluce. Statisícový dav demonstrujících na Václavském náměstí jasně volal po změně, která přišla. Tehdy se začala psát i novodobá historie hotelu Alcron…

_

PUNČE V MODERNÍM POJETÍ I SPECIÁLNÍ PRIVÁTNÍ BAR

Kromě originálních signature koktejlů nechybí na nápojovém menu punče, které jsou nejstarší koktejlovou rodinou. Termín „punč“ byl poprvé zmíněn v britských dokumentech z roku 1632. Oslavit nejstarší luxusní hotel u nás prostřednictvím jednoho z nejstarších drinků, které lidstvo umíchalo, je tak více než stylové! V Alcron Baru si však můžete pochutnat třeba i na nealkoholických koktejlech s poetickými názvy Bohemian Forest či Bohemian Garden.

 

Pokud toužíte po opravdu unikátním zážitku, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout speciální privátní bar, kde vás čeká exkluzivní mixologie v intimní atmosféře. Toto místo je ideální třeba po oslavy, setkání s přáteli při speciálních příležitostech nebo ničím nerušený útěk z reality všedních dnů.

Otevírací doba baru

Pondělí               14:00 – 24:00

Úterý                  14:00 – 24:00

Středa                 14:00 – 24:00

Čtvrtek               14:00 – 24:00

Pátek                  14:00 – 01:00

Sobota                11:00 – 01:00

Neděle                11:00 – 23:00

 

https://www.alcronprague.cz/bar/

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: hotel Alcron