ijournal.cz

Zoo Praha otevírá Darwinův kráter

red Zdroj: ZOO Praha 28.5.2020 Fauna a Flora, Různé

V sobotu 30. května otevře Zoo Praha Darwinův kráter – expozici tasmánské a australské fauny. Název expozice i pojetí její hlavní části je odvozeno od impaktního Darwinova kráteru, který se nachází na Tasmánii. Expozice představí více než dvě desítky druhů australské fauny. Nejvýznamnější ze všech obyvatel Darwinova kráteru jsou ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“ –, kteří jsou největšími dravými vačnatci a patří k ohroženým druhům. Zoo Praha je teprve druhá v Evropě, která je získala přímo z Tasmánie. Návštěvnicky atraktivní však budou bezpochyby i další části expozice, zejména průchozí výběh klokanů.

plánek

V roce 2016 byla Zoo Praha vzhledem ke své vynikající chovatelské úrovni vybrána jako jedna z institucí, které by se měly podílet na záchranném programu ohrožených ďáblů medvědovitých. Pro jejich expozici byla vybrána lokalita mezi tehdy rozestavěným Rákosovým pavilonem, Ostrovem lemurů a Rezervací Bororo. Protože vybrané území je poměrně rozlehlé, rozhodlo se vedení zoologické zahrady, že zde najdou domov i další druhy.

„Expoziční celek Darwinův kráter představuje jedinečné obyvatele Austrálie a především Tasmánie, v čele s ďábly medvědovitými. Vedle nich zde našly domov také tři z pěti tasmánských druhů klokanů, vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítka ptačích druhů,“ vypočítává ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček uvádí: „Mám radost, že se otevírá nový unikátní pavilon pro australská a zejména tasmánská zvířata. Věřím, že tak končí nepříjemné období, kdy musela zoologická zahrada zůstat pro veřejnost uzavřená, což s sebou neslo řadu komplikací. Asi nejvážnější pro chod zoologické zahrady byl výpadek příjmů ze vstupného, který činí asi 50 milionů korun. Ačkoliv výpadkem příjmů, přibližně ve výši 12 miliard, bude zasažena i samotná Praha, je nám jasné, že v rozpočtu hlavního města budeme muset najít dostatek prostředků na to, abychom zoologické zahradě výpadek příjmů dofinancovali,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

ZOO

VÝJIMEČNÍ ĎÁBLI MEDVĚDOVITÍ

Čtveřice ďáblů, která se zabydlela v Darwinově kráteru, přicestovala do Zoo Praha 3. prosince 2019 přímo z Tasmánie. Tři samičky a jeden samec se narodili v tasmánské chovné stanici Cressy a coby vyslanci svého druhu u nás mají pomáhat zvyšovat povědomí o krizi, v níž se jejich druh nachází.

Každý ze čtyř ďáblů je osobnost a jméno každého z nich označuje v angličtině některý druh koření. Jeden od druhého se liší tvarem a rozsahem bílých skvrn, jedinečných jako otisk prstu. A samozřejmě i povahou.

ďábel medvědovitý

Sumac („Škumpa“)

narozen 5. dubna 2018

Poznávacími znaky jsou přerušená bílá čára na hrudníku a hnědá špička ocasu. Zpočátku se choval bázlivě, odmítal opustit box a nevylezl ani při krmení. Postupně si ale začal zvykat a nyní je situace zcela opačná. Sumac je hned po Nutmeg nejméně bojácné zvíře a můžeme ho společně s ní nejčastěji potkat ve výběhu i ve chvíli, kdy Aniseed s Laurel utečou.

Nutmeg („Muškátový oříšek“)

narozena 3. dubna 2018

Nejprůbojnější a nejštíhlejší ze samic poznáte podle bílé náprsenky a pruhu na zadku. Nutmeg je hodně zvídavá, hravá a oproti ostatním asi i nejvíce vzteklá. Nemá ráda úklid s vodou. To začne přebíhat do jiného boxu a hledat suché místo. Pokud najde ve výběhu novou věc, snaží se jí hned zmocnit a co nejrychleji ji schovat do boxu. Baví ji zápolení s dřevěnou tyčí či proutěnou koulí.

Aniseed („Anýz“)

narozena 5. dubna 2018

Od ostatních ďáblů ji odlišuje bílá tečka na zadku a slabá bílá čárka na pravé přední noze a na hrudníku. Aniseed je plachá samice, která se k ostatním chová spíše odtažitě. Nejraději spí sama v boxu, kdežto ostatní mají docela rádi kontakt a většinou spí společně v jednom hnízdě.

Laurel („Bobkový list“)

narozena 13. března 2018

Laurel má téměř černé zbarvení, malou bílou skvrnu na hrudníku a tmavší obličej. Stejně jako Aniseed je bázlivější než Nutmeg. Nejvíc se to projevuje, když slyší nové zvuky nebo cítí neznámé pachy. To se pak snaží rychle ukrýt v bezpečí nory. Pokud se jí něco nelíbí, protestuje tlumeným „auff“.


EXPOZICE INSPIROVANÁ SKUTEČNÝM KRÁTEREM

Označení Darwinův kráter není náhodné. Když padlo rozhodnutí o nové expozici a jejím umístění pod svahem, na němž se tyčí umělecky ztvárněný meteorit, nechali se architekti inspirovat skutečným kráterem, který se nachází na Tasmánii a je jedním z míst, kde v přírodě žijí ďábli medvědovití.

Darwinův kráter je více než kilometr široká a dvě stě metrů hluboká prohlubeň v zemi, která pravděpodobně vznikla po dopadu meteoritu zhruba před 700–800 tisíci lety. Najdeme ho na západě Tasmánie, objeven byl až v roce 1972 a je velmi těžko přístupný – oblast je totiž dodnes téměř nedotčeným koutem divočiny (viz na snímku přímo z místa) a jako taková je součástí světového dědictví UNESCO.

Na rozdíl od turistů se návštěvníci Zoo Praha nebudou muset prodírat houštinami, brodit močály, přelézat padlé kmeny ani bojovat s pijavkami či komáry. Přesto zažijí autentický dojem pohledu do kráteru. Přístup k němu lemují dvě voliéry – jednak pro ptačí obyvatele mokřadů a sladkých vod, jednak pro ptáky křovinatého buše a suchých lesů. Poté cesta pokračuje dřevěnou stezkou, která prochází mezi výběhy pro ďábly na jedné straně a pro vombaty na druhé a vede do vnitřních expozic. Nakonec návštěvníky provede průchozí expozicí klokanů.

venkovní expozice

Darwinův kráter v číslech

Celková rozloha: 4 600 m2

Rozloha výběhů: klokani – 900 m2, ďábli – 600 m2, husy a klokani – 225 m2

Rozloha voliéry ptáků: 120 m2

Náklady

Celková cena stavby Darwinova kráteru, která byla zahájena 18. dubna 2018, včetně všech dodatků dle smlouvy se zhotovitelem činí 78 147 196 Kč bez DPH.



KOMENTOVANÁ SETKÁNÍ

Počínaje nedělí 31. května budou v Darwinově kráteru probíhat komentovaná krmení a setkání. V průchozím výběhu se návštěvníci mohou každý den v 10.30 těšit na komentovaná krmení klokanů obrovských a klokanů rudokrkých.

A až do srpna jsou v plánu denně od 15.00 také setkání u ďáblů medvědovitých. V září potom ve stejném čase pouze o víkendech a svátcích.

Na e-shopu Zoo Praha budou nově v prodeji speciální řady suvenýrů a oblečení inspirovaných aboridžinským uměním, Tasmánií a australskou faunou.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: ZOO Praha