ijournal.cz

Znojemské léto nabídne moře koncertů, divadelních představení, párty u rotundy i program pro děti

red Zdroj: www.znojemskabeseda.cz 17.6.2022 Cestování

Letní maraton plný multižánrových koncertů, divadelních představení, tematických prohlídek a dalších programových bodů začíná. „Znojemské kulturní léto připravujeme tak, aby si Znojmák nebo přijíždějící návštěvník mohl každý den vybrat to, co je mu blízké. Nebudou chybět dnes už tradiční hradební pondělky pro děti, hudba u rotundy a také cimbálové muziky u Enotéky, pro které připravujeme novou scénu v prostoru bývalé loupežnické věže na ulici Hradní. Je pro nás důležité propojit kulturní program s turistickou nabídkou, protože nám minulé sezóny jasně ukázaly, že se Znojmo stává stále atraktivnějším a navštěvovanějším cílem,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Znojmo

Hradební pondělky budou patřit dětem

Pokud budete po náročném prázdninovém víkendu hledat odpočinkový program, měli byste s dětmi zavítat do Jižního hradebního příkopu a užít si od dopoledních hodin Hradební pondělí. Celodenní program pro děti nabídne pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku, přehlídku zbraní a zbroje, historické vojenské ležení a šermířské souboje. Hradební pondělí začíná vždy v 10 hodin a doplňuje tak tematickou prohlídku hradebního opevnění, na kterou se mohou návštěvníci vydat od dubna do října denně v 9.30 a 13.30.

Prázdninový chill out u rotundy a cimbálové muziky u Enotéky

Výhledy na údolí řeky Dyje, víno, letní drinky a atmosféru lepší jak u moře doplní hudební scéna u rotundy sv. Kateřiny, na kterou se během léta program zaměří hned dvakrát. Středa představí minifestival s názvem Playáda a další koncerty menších hudebních těles. Těšit se můžete na interprety jako je znojemská kapela Johan V., něco něco, HangOver, Megafon, Valley Dolls, Jitka Baštová s akordeonem a další. Každý pátek pak bude patřit večerům s DJs. Od 19 hodin rozjede letní párty u rotundy DJ Martin Gabi a DJ Luboš Holzbauer.

Jedna z novinek letošního programu je scéna u Enotéky v prostoru bývalé loupežnické věže, která nabídne krásné prostředí historických budov pivovaru. Na scéně se každé úterý představí cimbálové muziky, a to nejen ze Znojemska, ale také z dalších regionů. Těšit se můžete na Cimbálovou muziku Anotnína Stehlíka, CM Dyjavan, CM Lašár, CM Grossianka nebo CM Brněnský Čárový Orchestr.

zhv-2019-den2-janracek

Divadelní představení

Pravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také divadelní představení. Jednotlivé hry diváci zhlédnou na nádvoří znojemského podzemí na Slepičím trhu, v hradebním příkopu u Střelniční věže a nově také v rajském dvoře Staré školy Louckého kláštera (dnes Centrum Louka). Program nabídne znojemský Divadelní spolek Rotunda s rytířskou komedií Ženichové, hudební komedii Velké prádlo na Špilberku Divadla 2-15 a představení jednoho herce Mistero Buffo v podání Radima Schwaba.

Ponocný v centru města

O jedinečnou atmosféru nočního historického centra se postará ponocný. Osobnost, která měla v dávných dobách za úkol držet střáž města v čase, kdy jeho obyvatelé spí, je známá spíše z pohádek a pověstí. Ve Znojmě bude ohlašovat večerku pravidelně v pondělí, středu a pátek ve 21 a 22 hodin. Jeho trasa povede od turistického informačního centra na ulici Obrokové přes Masarykovo náměstí, na ulici Mikuláškou k ulici Přemyslovců na Václavské náměstí a nakonec zpět na ulici Obrokovou.

Znojmo

Jezdecké představení na nádvoří hradu

Ve čtvrtek 18. srpna se v 17 a 19 hodin na nádvoří znojemského hradu odehraje představení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Diváci se mohou těšit na atraktivní jezdecké výkony, kaskadárské kousky, letos pod názvem Mušketýři na Znojemském hradě. Právě Štvanci patří k nejvýraznějším kaskaderským souborům, což dokazuje několik filmových spoluprací u nás i v zahraničí, ale například také účinkování v průvodu a turnajích na Znojemském historickém vinobraní.

Letní program nabídne také spoustu dalších kulturních akcí jako třeba Slavnosti okurek, Znojmo žije divadlem, Hudební festival Znojmo nebo Šramlfest. Podrobný program najdete už nyní na webu Znojemské Besedy nebo v tištěné podobě na TIC Obroková a TIC Louka.

Znojmo

Trnkova Zahrada v Louckém klášteře

Putovní interaktivní výstavu plnou fantazie můžete od května do září navštívit v Louckém klášteře ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy ilustrátora Jiřího Trnky, a nabízí tak dětem i dospělým netradiční setkání na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Přijďte prožít příběh Zahrady na vlastní kůži.

Trnkova zahrada

Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek.

Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Interaktivní výstava je určena dětem, dospělým, školám i školkám, a proto je zde běhání, skákání a prolézání dovoleno!

Trnkova zahrada

Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. “Přípravy byly náročné, protože jsme výstavu umístili do prostor, které se běžně nevyužívali a patří k těm zpustlejším, které klášter nabízí. O to více je ale výstava lákavější, “ komentuje František Koudela. Kromě expozice samotné nabídneme také další doprovodný program. Připravujeme výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky i kavárnu. Nabídneme také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka. Ty budou k vidění v GaP / Galerii a Prostor, kde bude možné zakoupit knihy s ilustracemi Jiřího Trnky.

Výstava je otevřena od května do září, každý den od 10 do 18 hodin. Vstupní bránu tvoří nové Turistické informační centrum v Centru Louka, na adrese Loucká 25. Před areálem návštěvníci najdou také parkoviště. Informace o provozu a vstupném najdete na www.znojemskabeseda.cz.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.znojemskabeseda.cz